מתי לגשת למכרז לניהול בית ספר ומתי לוותר על הניסיון?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מתי לגשת למכרז לניהול בית ספר ומתי לוותר על הניסיון? 

מאת    [ 25/05/2015 ]
מילים במאמר: 1130   [ נצפה 1697 פעמים ]

 
 

מעטים המועמדים שבפעם הראשונה בה הם ניגשים למכרז- זוכים. מרבית ההצלחות מסוג זה קורות כשהקידום נעשה מבפנים, מתוך המערכת: הם עוברים תהליך בו הם מתמנים למספר תפקידי ניהול, וכשמתפנה תפקיד ניהולי בכיר, התפקיד מוצע להם מצד מעסיקיהם. במקרים אלו, לעיתים, ניתן לראות בתנאי המכרז המתפרסם- דרישות מיוחדות המייחדות את אותו מועמד - כמו דרישה לניסיון בתפקיד ספציפי למשך מספר שנים, או מיומנות מיוחדת. בדרך כלל מכרזים אלו יתפרסמו מוקדם, כמו למשל- בקריאה הראשונה של המכרזים לניהול בתי הספר של משרד החינוך. הדבר מאפשר למועמד הכנות רבות לקראת שיבוצו בתפקיד, וכן, מאפשר למעסיקים ללכוד את האדם המועדף לפני מעסיקים אחרים.

לאותם מאושרים שמקבלים את התפקיד המיוחל "על מגש של כסף"- כל העצות כאן מיותרות! שווה שנתבונן בהם: זה לא כל כך קל להגיע למעמד "המועמד האולטימטיבי" המובן מאליו!!! רצוי להתבונן בהם וללמוד איך הם מצליחים להתחבב על הממונים, להיות פנויים כמעט תמיד לקריאתם, לפעול בהתאמה להנחיותיהם, להשתתף בכול פרויקט, טכס או ישיבה שחשובה להם ולהיות קרובים ללבם.

לעומתם, המועמדים שסיימו קורס מנהלים לפני מספר שנים, שניגשו כבר מספר שנים, כל שנה מספר פעמים למכרזים- ולא הצליחו הדרך מתסכלת ומסובכת!!! נשאלת השאלה- כמה שנים וכמה פעמים להמשיך להגיש מועמדות?

האם מבחינה הסתברותית- ככול שניגשים ליותר מכרזים כן עולים הסיכויים לזכות?

והאם ריבוי הניסיונות מעיד על נחישות? או על תמימות? ואף אולי על טיפשות (הייתכן שריבוי הופעות במכרזים ללא הצלחה עלול לקלקל את השם הטוב?

מובן שתשובה מדויקת אין, וכל מקרה לגופו של כל מועמד ומועמד ולנסיבות המכרז- אבל יש כמה כללים וסימנים שחשוב להבין אותם בטרם נרשמים למכרז:


  • 

  אם מפקח/ת המחוז חושב/ת שהנכם לא ראויים להיות מנהלים מסיבה כלשהי (כגון: עדיין לא בשל, אין לו די ידע בחינוך, אין לו ניסיון בניהול, אין לו כריזמה ויכולת הנהגה, וכד')- מיותר לגשת למכרז ולו פעם אחת נוספת. בדרך כלל למפקח המחוז ישנה השפעה גדולה כי הוא יו"ר וועדת הבחינה במכרזים, וכן, גם מפקח בית הספר מטעם משרד החינוך יצטרף על פי רוב לעמדת הממונה עליו.

  איך תדעו מה דעת מפקח המחוז עליכם? אפשר לקרוא בשפת הגוף, אם הוא מתעניין ומחייך או ממעט לשאול וקצר סבלנות כלפיכם במכרז. אפשר להבין אם במכרז הוא משתמש במשפטים, כגון: "אני כבר ראיתי אותו" מלווה באנחת יגיעה, או אם הוא אומר "מה יש לך לחדש לנו?" לפני שפתחת את פיך. אם הוא שואל שאלות כגון: "מה הכתובת של בית הספר?" או שאלות אחרות של ידע שגם תלמיד כיתה א' יכול להצטיין בהן במכרז- הוא לא "מרים לכם שאלות להנחתה". מה הפתרון?- מומלץ לנסות לברר מתי המפקח יוצא לחופש....בתקופת המכרזים מפקחי בתי הספר שבמחוז מחליפים את מפקח המחוז בהיעדרו- זו  ההזדמנות שלך להצליח!


  • 

  אם הגשת ערעור על תקינותו של מכרז קודם בהשתתפותך-אם הגשת ערעור על החלטת וועדת המכרזים במכרז שהשתתפת ולא נבחרת- את התפקיד כבר לא תקבל בגין הגשת הערעור!

  מפקח המחוז עליו הלנת- ידאג להפריע לקידומך בקרב עמיתיו המפקחים. חלקם אולי יחששו שמחר תעביר ביקורת גם עליהם. הפתרון הוא לנסות לגשת למכרזים שאינם קשורים לאותו מפקח, כמו למשל לגשת למכרזים של בתי ספר פרטיים, או לכל הפחות להחליף את משרד החינוך במשרד החינוך ההתיישבותי- שם אולי יימצא מישהו שאינו קשור לאותו מפקח שהלנת עליו, ושיודע להעריך יושר....


  • 

  אם המנהל הישיר שלך מסוכסך איתך והוא ביחסים טובים עם מפקח בית ספרך שגם יושב במכרז- אין סיכוי שמפקח בית הספר ירגיז את מנהלך ויאפשר לך להצליח במכרז, בעיקר כשמנהלך מעוניין שתישאר בבית הספר כי אתה עושה את תפקידך הנוכחי מצוין. שתי דרכים לעקוף מגבלה זו: האחת- לשמור את תוכניותיך בדיסקרטיות ולגשת למכרז כשמנהלך הישיר בטיול בחו"ל. השנייה- לגשת למכרז אצל מפקח אחר, ורצוי גם במחוז אחר. אם התזמון יכול להכיל את כל הפתרונות ביחד- סיכוייך לזכות במכרז גבוהים במיוחד!


  • 

  אם הנך מהמגזר והמשפחה והחמולה שלך לא בחרו בראש המועצה- אין לך סיכוי לזכות במכרז בכפר שלך! אל תיגש, ואל תאמין לראש המועצה שיאמר שהוא לא מסתכל על זה! מנהל בית ספר נתפס בעיני ראש המועצה כמי שעשוי להביא את קולות ההורים הבוחרים אליו- והוא לא ייתן לך להיבחר אם בחרת במועמד המתחרה שלו. נסה להגיש מועמדות במכרז מחוץ לכפרך, או חכה להחלפת השלטון בכפרך.


  • 

  אם אתה מנסה לקבוע פגישות מקדימות למכרזים עם המפקחים ומנהלי מחלקות החינוך והם מתחמקים מלפגוש אותך- אין לך מה לגשת למכרז! הם מעוניינים שייבחר האדם המתאים להם לא פחות ממך. לכן, כשיש מישהו שראוי בעיניהם הם יקדישו לו זמן וישוחחו איתו ארוכות! אם שוב ושוב אינם מתפנים לפוגשך- פנה 180 מעלות לכיוון אחר. זה רק יקלקל לך אם תפתיע אותם במכרז- כי הם עשויים להרעיל את שאר היושבים בשמועות לא מחמיאות עליך


  • 

  אם אתה מנסה ללכת לאותו כיוון ונכשל שוב ושוב- פנה ליועץ אישי שיאבחןהיכן המכשלה.

  להלן דוגמאות להצלחות של מועמדים שזכו במכרזי לאחר ניסיונות כושלים רבים בעקבות שינוי אסטרטגיה: מישהי שהאמינה למפקחת שהבטיחה לה שתדאג למצוא עבורה בית ספר מתאים לניהול, במשך שנים, והמועמדת נקשרה אליה- בעקבות האבחנה- הבינה שעליה לוותר על הקשר עם אותה מפקחת, הסכימה לגשת למכרז בעיר אחרת וזכתה. או מישהו שניסה ללכת למכרזים לניהול בית ספר יסודי ללא הצלחה, השתכנע בעקבות האבחנה, שהקלף החזק שלו הוא מיומנותו המופלגת בחינוך מיוחד, ניגש בשל כך למכרז לניהול בית ספר לחינוך מיוחד וזכה. או מישהי שלא הצליחה במכרזים לניהול בתי ספר תיכוניים והשתכנעה, בעקבות האבחנה, שהקלף החזק שלה הוא מיומנויותיה בתפקידים שמילאה בבית הספר היסודי, השתכנעה לגשת לניהול בית ספר יסודי וזכתה. ועוד כהנה וכהנה של מקרים.

לסיכום: ישנם שיקולים רבים כדי לדעת להעריך לאיזה מכרז לגשת, לכמה מכרזים להמשיך לגשת - ומתי להפסיק לנסות לממש את החלום אם בכלל!

אין טעם לעשות שוב ושוב את אותם מהלכים, להיכשל שוב ושוב ולהמשיך באותה דרך. במדינה קטנה כמו שלנו נפגשים שוב ושוב אותם נציגים ממשרד החינוך, מהסתדרות המורים, מארגון המורים, ולעיתים גם נציגי מערכת החינוך של אותה רשות. חייבים לשקול כל צעד, וגם אם לא נבחרת- חשוב מאוד הרשם שהשארת!

ככול שמדובר במכרזים של משרד החינוך, כל הניסיונות הכושלים מתועדים בתיקך האישי שנמצא על השולחן בזמן המכרז הבא, ומעורר מחשבות ותהיות. לכן לא מומלץ לגשת היכן שהנכם מעריכים שסיכוייכם לזכות נמוכים.

במכרזים לניהול בתי ספר תיכוניים, הבעלויות משתנות, ובעיקר אם עברת דירה ואינך מוכר במחוז החדש- לעיתים שווה להיחשף במכרז גם אם השמועות הן שיש מועמד מועדף ("מכרז מכור")- על מנת להיחשף בקרב חברי וועדות הבחינה, אולי יציעו לך תפקיד אחר.

על מנת לזכות- צריך להכיר את מערכת החינוך ואת מגוון האפשרויות והתפקידים הניהוליים שקיימים בתוכה.

צריך לדעת את מי ניתן לרתום לעזרתכם וממי להסתיר את תכניתכם. צריך לדעת איך לשווק את עצמכם. צריך להישען על הייחודיות והניסיון האישי שאתם מביאים למכרז- ולדעת איך לבנות את הצגתכם העצמית ואת החזון הניהולי שלכם.

לכן, מומלץ להיעזר במומחה להכנת מועמדים למכרזי ניהול בתי ספר, שיסייע בידכם לחדד את היתרונות שלכם על שאר מועמדי המכרז, על מנת להגדיל את סיכוייכם לזכות במכרז.  

גם אם הנכם בטוחים שתיבחרו- שווה להשקיע בפגישת הכנה אחת שתעזור לכם להופיע באופן מרשים בפני מי שתעבדו איתם בהמשך במשך שנים בתפקיד הבכיר.

ד"ר ניצן ברוקס- מנכ"ל ובעלים של המכון למימוש זכויות מורים, השתתפה כחברה בוועדות הבחינה של מאות מכרזים לניהול בתי ספר ומערכות חינוך כנציגת האיגוד המקצועי, מכירה את מערכת החינוך על בוריה ואת הדרישות והציפיות מהמועמדים. מאמנת אישית מוסמכת ויועצת חינוכית מורשית. בוגרת תואר שני (בהצטיינות) ותואר שלישי בייעוץ חינוכי עם התמחות בייעוץ לקריירה. מנחת השתלמויות בנושא העצמה אישית.


אתר: www.dr-nitzan.co.il            נייד: 050-9005452

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב