מנהיגים ראויים ומשובחים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מנהיגים ראויים ומשובחים 

מאת    [ 27/01/2010 ]
מילים במאמר: 1086   [ נצפה 3788 פעמים ]

 
 

בס"ד <!-- @page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } P { margin-bottom: 0.08in } -->

הרש"ר הירש בפרשת וארא ( ו' י"ד – ל' ) מבהיר לנו דרכו של בורא עולם בבחירת "מנהיגים" לעם ישראל. תכונות נפלאות וחשובות שהן תקפות עד לימינו. משה ואהרון היו מנהיגים אך היו אנשים "נבחרים", על-פי הרש"ר הירש. הקב"ה בוחר מנהיגים ראויים ומשובחים ביותר שיבצעו משימתם בעוצמה, ביושר ומתוך אמונה עם כל הלב.

המנהיג שייבחר צריך להגיע "לרום מעלת האדם". אבותינו היו מנהיגים נפלאים וטובים, אך לא אברהם ויצחק כי אם יעקב היה לאמיתו של דבר מייסד בית ישראל, כך ראובן ושמעון היו אנשים נפלאים אך לוי היה השבט הנבחר,

בפרשתנו לא אהרון ומרים נבחרו למנהיגים, אף כי היו בעלי חכמה, מוטיבציה ומעשים נפלאים, אך משה רבנו האח הקטן מביניהם נבחר לשליח אלוקים, כפי שמודגש בפירוש: "לא ייבחר אלא מי שפועל בכוחות עצמו, עד היותו ראוי להיבחר". מנהיג צריך להיות "גיבור חכם ועצמאי", ה"גבורה" מבטאת את חשיבות הכוח הגופני הבריא, הובלת עם מתוך אמונה בבורא עולם צריכה להיות מבוצעת בעמל קשה ומפרך ולכך יש צורך בגוף בריא.

באשר רק בגוף בריא ואיתן – שכוחו לא תש יושגו התנאים של צלילות דעת, החכמה הנדלית מלימוד תורה מתמיד כל החיים, וכן העושר הקשור לעצמאות ואי תלות. אל לו למנהיג להיות עני ורש ולהיות תלוי באחרים, כדי שהחלטותיו תהיינה חכמות נכונות וללא קשר למצבו האישי של המנהיג.

לפי ההשקפה היהודית מדגיש הרש"ר הירש, לא החלוש, לא הפתי, ולא התלוי באחרים נבחרים להיות מנהיגי ה', לפני שהמנהיג נבחר עליו להיות "גיבור, חכם ועשיר". בריא – כאמור בגופו, אך בריא גם ברוחו ובמעמדו החברתי. למנהיג ייעוד חשוב להוביל ולהשפיע על מונהגיו ועליו להגיע למעלת השלמות מבחינת ייעודו האנושי, כי אדם בלתי תלוי לא יבקש לעצמו דבר, ידע להחליט על-פי יושר והגינות ללא אינטרסים אישיים.

מנהיג צריך להפגין בכישוריו – אפיוני אדם כמו כולם אך בעל כישורים מצוינים. בבחירת משה הובהר לכולם כולל פרעה כי משה ואהרון הם בני אדם – אינם בגדר אלוה, אך יכולתם כישוריהם ויושרם, הופכים אותם למנהיגים. הם היו "בני אדם – נבחרים".

עלינו מורים מנהלים ומפקחים ללמוד מבחירתם של מנהיגים ביהדות את הכלים והדרכים, הרעיונות והעקרונות לבחירתם של מנהיגים. מנהיגותו של משה בעזרתם המדהימה והמרתקת של אהרון ומרים המנהיגים אף הם, מוכיחה לנו עד כמה חשובה בחירת מנהיג מתאים.

ברור לנו מעל לכל ספק מאז מנהיגינו מן העבר, אברהם יצחק ויעקב, יוסף, משה, יהושע, דוד ושלמה, מרדכי ואסתר המלכה, כי ההצלחה נבעה בעיקרה ממנהיג הסוחף את האחרים, באלפיים שנות גלות, הוכיחה לנו היהדות כיצד ניתן לשמור על העם היהודי בכל התפוצות, בעיירות הקטנות ובערים הגדולות שבכל אתר ואתר בעולם.

 

היהדות המפוזרת נשמרה בגלל שתי סיבות עיקריות:

2) התורה – לימוד ולימוד תורה אמונה בבורא עולם, אמונה בעצמנו ביהודים, שאנו שליחיו של בורא עולם וכל עשייתנו בגדר שליחות.

 

2) המנהיגים – ראשי הקהילות הגדולות והקטנות, שמרו על יהדותם ועל איכותם התורנית והשכלית בזכות לימוד מתמיד והובלת המנהיגים את העם בכל התפוצות. המה המנהיגים נתנו דוגמא אישית בכל הליכותיהם והיו בעלי שלושת התכונות שלמדנו – ממנהיגי יציאת מצרים בריאות הגוף, חכמה ועושר.

 

הצלחה של כל רעיון, פרויקט או משימה תצליח תמיד בגלל העומד בראש המערכת – במנהיג. אנו יודעים שהמנהיג חייב לפעול ולהצליח אם הוא מפעיל מנהיגות המצמיחה מנהיגים, כפי שמשה נתבקש לבחור שרי אלפים ושרי מאות לאחר יציאתם ממצרים...היינו מנהיגים נוספים שיסייעו לו במנהיגותו האיתנה,

אף למנהיגים אלה הגדירו "תכונות מנהיגותיות".

"יראי אלוקים...אנשי אמת...שונאי בצע...וגיבורי חייל".

כל אלה תכונות מידותיות החייבות להיות באופיים של המנהיגים המובילים בשטח. היושר, ההגינות, האמת, האמונה מהווים את הבסיס החשוב למנהיגים.

 

בספר דברים – לאחר קבלת התורה, לימוד תורה וקיום מצוות. נתקדש משה לבחור מנהיגים שיהיו - "חכמים נבונים וידועים לציבור", היינו בנוסף לתכונות המידתיות, על המנהיגים להיות חכמים, נבונים – מבינים דבר מתוך דבר, יודעים לשאול שאלות, להבין כל המתרחש ולהחליט החלטות חכמות ונבונות, אך עליהם גם להיות אנשי חברה, מעורים בקהילתם. בעלי תכונות חברתיות, המרבים ב"נתינה" לציבור לקהל לחבריהם, היינו יודעים לציבור.

בסוף חומש דברים בבחירתו של המנהיג יהושע, במקום משה, הרי מודגשות שתי תכונות נוספות של המנהיג – "חזק ואמץ",

הרש"ר הירש מדגיש לנו כ "חזק" פירושו להתחזק בלימודיו, מנהיג חייב לדעת שגם אם למד כל חייו והפך לחכם, הרי עליו להמשיך בלימוד וברכישת השכלה וחכמה גם בהיותו מנהיג - מוביל. הלמידה אינה נפסקת בהיבחרו למנהיג.

התכונה הנוספת היא "ואמץ" היינו עליו להיות אמיץ כדי להתגבר על בעלי המחלוקות המתנגדים לדעתך. שהרי כל תהליכי ההנהגה משולבים כל הזמן ביוזמות ביצירתיות ובתהליכי שינוי, מנהיג חכם הלומד כל הזמן צריך לדעת שאם ראשו יצירתי, הר כל הזמן הוא יחדש ויתקדם, כפי שנאמר במסכת חגיגה "אין בית מדרש ללא חידוש", החידוש – המשהו החדש – הוא תהליך שינוי ממה שהיה נהוג.

כל תהליך שינוי מלווה בהתנגדות של מספר אנשים, לכן מבהירה לנו התורה "חזק ואמץ", הייה אמיץ להתגבר על "המתנגדים" לתהליכי שינוי, שהרי זה מצב טבעי,

כפי שאני נוהג לומר ללומדים בקורס מנהלים,

"כל תהליך שינוי שיש לו מתנגדים – הוא תהליך אמיתי ונכון",

 

אם כולם מסכימים ואין מתנגדים תהליך השינוי אינו שינוי.

כאמור ההצלחה החשובה ביותר בכל תחום תלווה במנהיג – בעומד בראש כל מערכת. שדה החינוך שהוא לדעתי החשוב והמרתק ביותר חייב להגיע לרום הפסגה, לנצח ולהצליח בכל משימותיו החינוכיות, הערכיות התורניות, ההישגיות, החברתיות וההתנהגותיות. מנהיג אמיתי ואיתן יכבוש כל הר, ישכיל להתגבר על כל מכשול שבדרך יגיע לקצה הסולם, למרות השלבים הקשים שבדרך, רק אם הוא מנהיג עם תכונות מנהיגותיות שלמדנו מהתורה והתקפים כאמור עד היום.


  • 

  גיבור, חכם, עצמאי...


  • 

  יראי אלוקים...אנשי אמת...שונאי בצע...גיבורי חיל


  • 

  חכמים נבונים וידועים לציבור


  • 

  חזק ואמץ

בחירת מנהיגות חינוכית חייבת להתייחס לכל תכונות המנהיגותיות כדי להמשיך במסורת העם היהודי ולהיות הטובים ביותר.

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב