צוואות פיננסיות, רוחניות ומה שביניהן
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

צוואות פיננסיות, רוחניות ומה שביניהן 

מאת    [ 12/10/2006 ]
מילים במאמר: 423   [ נצפה 3574 פעמים ]

 
 
צוואות פיננסיות, רוחניות ומה שביניהן

מאת אלון נתיב מנכ"ל בית הלויות עלי שלכת

במרבית התרבויות אנו מתייחסים למשאלתו האחרונה של אדם בכבוד וברצינות. אנו שואפים לכבד את המשאלה האחרונה כהוראה מחייבת בין אם היא ניתנה כצוואה ובין אם בעל פה. ההתייחסות של מערכת המשפט לצוואות מחייבת אותנו למלאן. אך לדאבוני, אנו נתקלים לא פעם באי כיבוד המשאלה האחרונה.

במקרים בהם האדם הלך לעולמו ולא השאיר אחריו צוואה, הדבר עלול לגרום לחלוקת הירושה שלא לפי רצונו. רובנו ערים לנושא של עריכת צוואה פיננסית, אך מה בדבר צוואתו הרוחנית של האדם? מה הוא רוצה להשאיר אחריו, איך להיפרד?. נושא מעמד הפרידה חשוב לכל אדם, בייחוד לאילו שיש להם מה לומר לנשארים אחריהם וחשובה להם הדרך כיצד יעזבו את עולמנו. בכל בחירה בה אדם בוחר, מסתתרים מניעים עיקריים: הדאגה לנשארים והרצון לנחמם ולסייע בידם בזמן המשבר, והרצון להשאיר חותם וזיכרון.

למרות החשיבות הידועה לכולנו לקיום הצוואה, במקרים מסוימים יקירי הנפטר לא ממלאים אחר הבקשות של קרוביהם. למשל אם הנפטר לא השאיר את צוואתו במקום גלוי והיא תתגלה רק לאחר מספר שבועות, כל בקשותיו של הנפטר לגבי הלוויה עצמה לא יצאו לפועל (למשל קבורה בארון, השמעה של שיר מסוים וכו'). לפעמים יקירי הנפטר אינם חשים בנוח עם תוכן הצוואה שעומדת בניגוד להשקפת עולמם והם מסרבים למלא אחריה. (קבורה אזרחית ללא תכנים דתיים, שריפת גופה, קבורה בארון)
מובן שככל שאדם ישוחח ויחליף דברים עם הסובבים אותו, הוא יקל עליהם להבין את משאלתו האחרונה ואת חשיבותה בעבורו. על מנת להקל על יקירנו בשעתם הקשה מקובל להזמין את שירותי הפטירה מראש. רכישת חבילת שירותים או רכישת חלקת קבר מבוצעת על ידי לא מעט מאזרחי מדינת ישראל.

עקב הרגישות לתכנים, בעיקר הפיננסים, מרבית הסובבים את כותב הצוואה אינם יודעים או מודעים לבקשות השונות של אותו אדם. מבחינה משפטית ישנן מספר סוגי צוואות תקפות; צוואה חתומה ומודפסת בצירוף חתימת שני עדים. צוואה חתומה ומודפסת בצירוף חתימת נוטריון וצוואה כתובה בכתב יד של כותב הצוואה. האפשרות האחרונה מאפשרת לכל אחד לכתוב צוואה נוספת, ללא עלויות ובעלי מקצוע. ניתן לכתוב צוואה שנייה - רוחנית - קצרה שאינה מבטלת או באה במקום הצוואה המלאה. את הצוואה הרוחנית ניתן לשאת בארנק והיא זמינה לכל. ניתן לשכפל עותקים ממנה מבלי לחשוש לסודיות התכנים הרגישים יותר בצוואה המלאה. ניתן גם להתנות את קיום הצוואה ה"פיננסית", המלאה במילוי הצוואה שנכתבה בכתב יד.

להלן דוגמא לצוואה שכזו:
"הנני מצווה בזאת כי לאחר מותי, גופתי תישרף ואפרי יפוזר בהרי ירושלים. צוואה זו, באם תקוים אינה מבטלת כל צוואה אחרת. באם לא תקוים צוואה זו, מבטלת את צוואתי מתאריך.... - על החתום..... תאריך........"

____

אלון נתיב הוא מנכ"ל בית הלוויות "עלי שלכת" העוסק בשריפת גופות ועריכת טקסי לוויה והנצחה דתיים ואזרחיים. www.aleyshalechet.co.il
אלון נתיב הוא מנכ"ל בית הלוויות "עלי שלכת" העוסק בשריפת גופות ועריכת טקסי לוויה והנצחה דתיים ואזרחיים. www.aleyshalechet.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב