עין ענקית צופיה לחלל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עין ענקית צופיה לחלל 

מאת    [ 21/08/2008 ]
מילים במאמר: 381   [ נצפה 1925 פעמים ]

 
 
מאז התחלת השימוש בטלסקופים האופטיים בתחילת המאה השבע עשרה, הלכו קוטריהם של אלו וגדלו ללא הרף. מגמה זו נמשכת גם היום. בימים אלה עובדים אסטרונומים על הקמתו של טלסקופ ענק שקוטרו יהיה 22 מטרים, גדול בהרבה מקוטרו של כל טלסקופ אופטי הקיים בימינו. הטלסקופ, בעל השם המרשים לא פחות מממדיו, "הטלסקופ המגלאני הענק" (Giant Magellan Telescope) יהיה בנוי משבע מראות קעורות שקוטרה של כל אחת מהן 8.4 מטרים. המראות יוצבו במערך מעגלי כך ששש מתוכן יוצבו סביב השביעית. המראות המקיפות את המראה המרכזית יוטו מעט כלפי מעלה כדי לרכז את האור המוחזר מהן וכן מן המראה המרכזית, אל מראה קטנה יותר המוצבת מעליהן. ההטיה היא הסיבה לכך שהקוטר הכללי של הטלסקופ יהיה קטן מעט מן הקוטר המתבקש אילו סודרו כולן על מישור אחד. תפקיד המראה הקטנה שתוצב מעל מערך שבע המראות הגדולות יהיה לקבל את הקרינה המרוכזת שתגיע מהן ולרכזה בחזרה אל פתח קטן יחסית שיהיה מרוכז באמצעה של המראה המרכזית (המוקפת בשש מראות אחרות). תפקידו של הפתח הזה יהיה שקול לתפקיד העינית (עדשת העין) בטלסקופ קטן, אותה עדשת העין אליה אנחנו מצמידים את עינינו כאשר אנו צופים בטלסקופ. תפקידה של המראה הקטנה העליונה הזו, שתרכז אליה את הקרינות המגיעות מכל שבע המראות יהיה גם לתקן עיוותים אופטיים הנגרמים עקב מעבר האור באטמוספרה של כדור הארץ. כך, יגיע האור אל הפתח הקטן שבמרכז המראה המרכזית, כשהוא מתוקן ומחודד. הטלסקופ יורכב משבע מראות ולא ממראה יחידה וענקית משום שהדרך האחרונה (מראה יחידה ענקית) סובלת ממגבלות מעשיות קשות. קשה לבנותה, קשה לשנע אותה וכן קשה להתקינה. למעשה, גם בנייתה של מראה יחידה היא קשה למדי ורמז לקושי זה נוכל למצוא במסה העצומה של הזכוכית הדרושה לבנייתה שרק היא לבדה מגיעה ל- 20 טונות.
האסטרונומים העוסקים בבניית טלסקופ הענק החלו כבר ביציקתה של המראה הראשונה מתוך שבע המראות אולם יחלוף עוד זמן רב עד שיושלמו כל המראות ויורכב מהן הטלסקופ הענק.
על פי התכנית יוצב "הטלסקופ המגלאני הענק" בראש אחד ההרים של צ'ילה ויחל לפעול בשנת 2016.
טלסקופ החלל האבל כבר הפך לאגדה והוא עוצר את נשימתנו ומרתק את דמיוננו ביכולת ההפרדה הגבוהה שלו, האחראית לתמונות החלל המרהיבות שהוא מפיק עבורנו. "הטלסקופ המגלאני הגדול" יהיה בעל כושר הפרדה גבוה... פי עשרה מזה של האבל.
אחת ממטרותיו של הטלסקופ היא לצפות בכוכבי לכת המקיפים שמשות אחרות. הרזולוציה הגבוהה שלו גם תאפשר לצפות בהתהוותן של גלקסיות קדומות וכן בהתהוותם של חורים שחורים מאסיביים.
שווה לחכות.
עוסק מזה שנים רבות בפיתוח תכניות לימודים במדע וטכנולוגיה במסגרות שונות, בעיקר במסגרת האגף לתכנון ולפיתוח תכניות לימודים במשרד החינוך, מרצה בנושאים של הוראת המדעים וחינוך מתוקשב, מחבר מאמרי מדע פופולאריים המתפרסמים בבמות שונות כגון גליליאו וגליליאו צעיר. פירסם מספר ספרי מדע בדיוני, רובם לילדים וכן סיפורי מדע בדיוני רבים בכתבי עת שונים.

בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני בחינוך בתחום פיתוח תכניות לימודים.

תחומי עניין: פיזיקה ,מדעי החלל, חינוך, חינוך מתוקשב, עתידנות, מדע בדיוני, אינטרנט.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב