מתי צריך להוסיף כתוביות לסרטונים על פי חוק הנגישות?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מתי צריך להוסיף כתוביות לסרטונים על פי חוק הנגישות? 

מאת    [ 08/11/2021 ]
מילים במאמר: 436   [ נצפה 133 פעמים ]

 
 

חוק הנגישות
חוק הנועד ליצור שיווין זכויות בין כלל האנשים ובפרט עבור אנשים המתמודדים עם מוגבלות. בזכות חוק זה אנשים מוגבלים המשתמשים באתרי האינטרנט זוכים בשימוש זהה ושוויוני כמו שאר המשתמשים באתר. אתרי אינטרנט אשר המידע הנמצא בהם מספק "שירות ציבורי" חייבים להנגיש את המידע באתרם לכלל האוכלוסייה.
חוק נגישות זה חל על אתרי אינטרנט של רשויות ציבוריות אשר מספקות שירות ציבורי לכלל התושבים וביניהם תאגידי המים, תחבורה, נמלים שדות התעופה ועוד. בנוסף, חוק זה חל גם על אתרי אינטרנט של עסקים פרטים אשר המחזור הכספי החודשי שלהם מכניס למעלה מ5 מיליון שקלים.

היתרון המשמעותי בהוספת הכתוביות
אתרי האינטרנט הפועלים לפי חוק זה מרווחים גם את היתרון הגדול שבו – הגדלת החשיפה והשימוש באתר שלהם. בזכות ההנגשה, כמות הנעזרים במידע באתר גדל וקבוצות בעלות מוגבלות שונות בוחרות דווקא להיכנס לאתר זה המהווה נוחות רבה עבורם.
סרטוני הוידאו הם דרך להעברת תוכן בצורה ויזואלית אשר עשויה "לגעת" ולמשוך את העין של משתמשים רבים. על ידי דרך זו סרטוני הוידאו יכולים להיות צורת למידה טובה ופתח להקשבה והבנה עבור אנשים רבים אשר הצורה הוויזואלית והאינטראקטיבית מושכת יותר את תשומת ליבם מאשר קריאה של חומר עיוני באתר.

דרך למידה ויזואלית
בזכות משיכת העין של הסרטונים, ישנם המון רשויות ציבוריות וגופים פרטיים אשר המידע החיוני לתושבים, המופיע באתר שלהם מוצג על ידי סרטונים ויזואליים. שילוב סרטוני וידאו יצירתיים ומושכי עין מופיעים יותר ויותר באתרים אלו בעקבות ההבנה כי זוהי דרך למידה נכונה יותר עבור לא מעט אנשים, ובזכות כך עשויים להבין ולהיכנס יותר אנשים לאתר שלהם.
הצפייה בסרטון מהווה חוויה רב חושית ולכן על אתרי האינטרנט הציבוריים המהווים שירות לכלל החברה להנגיש סרטונים אלו באופן שווה בין הרבדים בה. תקנות הנגישות מחייבות בין היתר התאמה לכלל האוכלוסייה של סרטוני הוידאו וקבצי השמע בכדי ליצור שוויון בין כלל הצופים בהם.
הוספת כתוביות לסרטונים מספקת החלפה אידיאלית לקריינות ודיבור עבור קבוצת האוכלוסייה בעלת מוגבלות שמיעה. ביצוע תוספת זו מגדיל את כמות הצופים בסרטון, מאפשר תחושת שייכות בקרב קבוצות רבות באוכלוסייה וגורם גם להם להרגיש בין שווים.

שתי דרכים עיקריות לשימוש בכתוביות
יש שתי דרכים להוסיף כתוביות לסרטון. הדרך הראשונה היא על ידי צריבת הכתוביות לסרט עצמו ובכך כלל הצופים בסרטון רואים אותו ויכולים לקרוא תוך כדי את הנאמר בו. הדרך השנייה היא הוספת קובץ נפרד לצד הסרטון אשר רק אנשים המעוניינים לקרוא תוך כדי הצפייה יכולים לפתוח אותו באופן עצמאי.

לסיכום
אתרי אינטרנט של רשויות ציבור או עסקים פרטיים גדולים אשר החומר הנמצא באתר שלהם מהווה שירות ציבורי, חובתם להנגישו לבעלי מוגבלות. השימוש בסרטוני וידאו להסברה תופס תאוצה ובכך גם הצורך להנגיש סרטונים אלו על ידי הפקת כתוביות עבור האוכלוסייה אשר אינה יכולה להיעזר בקריינות והסברה מילולית.

ידיד בירן


מפיק כתוביות ופתרונות נגישות בדיגיטל

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב