רפורמה בשפה הטבעית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

רפורמה בשפה הטבעית 

מאת    [ 15/11/2019 ]
מילים במאמר: 367   [ נצפה 960 פעמים ]

 
 

  רפורמה בשפה הטבעית

                            האם מונחי השפה הרגילה רבי-משמעויות?

בכנס שנושאו "האם יש לבצע רפורמה בשפה הרגילה", נדונה טענתם של פילוסופים שהשפה הרגילה מעורפלת ורב-משמעית. ריבוי המשמעות המאפיין את השפה הטבעית הוא, לדבריהם, "עושר השמור לבעליו לרעתו", ולדעתם דרושים שינויים בשפה הרגילה וקביעת מונחים חד-משמעיים ומוגדרים בבירור.

פילוסופיה של הלשון, או פילוסופיה של השפה, היא תחום בפילוסופיה החוקר את השפה על היבטיה השונים, כולל היחס בין מבנה לוגי לביטוי הלשוני, יכולתה של השפה להביע אמת, משמעותם של משפטים ומילים, האפשרות לתרגום נאות והתנאים לכך, מקורם של פרדוקסים, היחס בין מובן לשימוש והחפיפה בין שפה ומחשבה. חשיבה מדעית ושפה אקדמית אמורים לקדם את המדע. למשל השפה האנגלית, המבטאת את התרבות המדעית המודרנית, שבמהלך השנים נוספו לה מאות מילים חדשות כדי לענות כל הצרכים של שפה מדעית פוזיטיביסטית.

ההקשר חשוב. הטיעון צריך לקבוע את ערך האמת של טענה שיש עדיין צורך במידע הקשרי. דוגמה: נבחן את האמת בטענה שמאפייני האישיות של מתנדב הצלה שחילץ ארבעה אנשים באירוע רעידת אדמה, קשורים לקבלת ההחלטה שלו לסכן את עצמו כמתנדב הצלה בארגון הצלה בעיתות חירום. ובכן, תלוי למה הכוונה ובאיזה הקשר הטענה מועלית. בהקשרים מסוימים זו תהיה אמת – אכן, מאפייני האישיות של המתנדב הרפואי הם הסיבה לפעולה מצילת חיים. בהקשר אחר אותה פעולת חילוץ איננה מצילת חיים אלא פעולה שגרתית של סיוע הומניטרי כזה או אחר. פה נדרשת הגדרה אופרטיבית חד-משמעית של הצלת חיים.

הסמנטיקה עוסקת בחקר המשמעות של מילים וביטויים בשפה. סמנטיקה מתארת קשרים בין מילים ומשמעויותיהן באמצעות כללים לוגיים . סמנטיקה קוגניטיבית בוחנת כיצד החוקר ממשיג את עולמו וסביבתו באמצעות המילים. אני נוטה להסכים כי יש להבין את משמעות המילה על פי ההקשר התחבירי ועל פי ההקשר הנסיבתי שבהם היא מופיעה. הסמנטיקה היא החוט המקשר בין כל ענפי הלשון משום שהיא עוסקת במשמעויות, אשר נלוות לכמעט כל עיסוק לשוני. מקורו של מושג הידיעה הוא בחיים המדעיים והפרגמטיים כלומר: המציאות בשטח. דרושים שינויים בשפה הרגילה, בשל ריבוי המשמעות המאפיין את השפה הטבעית תוך קביעת מונחים חד-משמעיים ומוגדרים בבירור.

האם רק בתחום המחקרי השפה הרגילה עשויה להיות מעורפלת ורב-משמעית? אני יכול רק להעיד שבתחום תכנון מכרזים למשל, או מניסיוני בבתי המשפט, השפה המשפטית רבת משמעויות במקרים רבים. גם בין בני אדם, לדעתי, מונחי השפה הרגילה לעיתים מעורפלים ולא חד-משמעיים.

 

יעקב רוב


 


חוקר


 


Scientist

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב