משיכת כספי פנסיה ללא מס
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

משיכת כספי פנסיה ללא מס 

מאת    [ 31/05/2014 ]
מילים במאמר: 388   [ נצפה 4921 פעמים ]

 
 

חוק פנסיה חובה, אשר נחקק בשנת 2008, מחייב מעסיקים להפריש עבור עובדיהם כספים לחיסכון פנסיוני. החוק נחקק בשל רצון המדינה שתושביה יוכלו לחיות בכבוד ולשמר, עד כמה שניתן, את רמת חייהם לאחר גיל הפרישה. על מנת להבטיח שהחוסכים לא ימהרו לפדות את הכספים שהופקדו לפנסיה לפני גיל הפרישה, נקבע מס בשיעור של 35% בגין משיכת כספי הפנסיה בטרם עת.

אומנם ,ברוב המקרים, משיכת כספי הפנסיה לפני המועד אינה מומלצת, ישנם מקרים בהם לחוסכים עדיף לבצע פדיון של חלק או כל הכספים הנמצאים בחיסכון הפנסיוני. אותם מקרים יכולים לנבוע מסיבות של אין ברירה אשר בד"כ נובעים ממצוקה כלכלית או בשל הקלות שניתנו ע"י המדינה במשיכת כספי פנסיה.מהם המקרים בהם פדיון החיסכון הפנסיוני לא יגרור עימו את תשלום מס בשיעור הגבוה של 35% וכיצד יש לבצע את הפדיון? חשוב לציין כי גם חוסכים שמשכו כספי פנסיה בעבר ושילמו מס בשיעור של 35% יכולים לקבל החזר מס בגין פדיון כספי פנסיה על חלק מהמס ששילמו.

המקרה הראשון , אשר מאפשר משיכת כספי פנסיה ללא מס ואשר לעלה לכותרות בשנת 2014 הוא משיכת קופת גמל קטנה (קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים אינם כלולים בהקלה). החל מחודש אפריל 2014 התאפשר לחוסכים, בעלי קופות גמל קטנות בסכום של עד 7,000 ש"ח לפדות את כספם( לא כולל שני חשבונות שונים באותה קופת גמל אשר יחד עולים על סכום של 7,000 ש"ח). את הפדיון יש לבצע ע"י פנייה למנהל קופת הגמל. יש לציין כי זוהי הוראת שעה שתוקפה הוא עד מרץ 2015 והמשכה ייבחן ע"י האוצר. 

מקרה נוסף הוא משיכת כספי פנסיה ללא מס (קופות גמל)  שהופקדו לאחר שנת 2000. הקריטריונים למשיכה הינם כלכליים ורלוונטים לאנשים בעלי משכורות נמוכות ו/או כאלה שיש להם הוצאות רפואיות משמעותיות. לקבלת רשימת הקריטריונים לחצו כאן. את הבקשה לפדיון יש להגיש בטופס 159 לפקיד השומה או על גבי טופס 159א לקופת הגמל. כספי פנסיה שהופקדו לפני שנת 2000 ניתנים למשיכה ללא מס במקרים של אי עבודה של לפחות חצי שנה, מעבר משכיר לעצמאי או מעבר למעסיק שלא הפקיד כספים במשך שנה לפחות. על מנת לפדות כספים אלו יש לפנות לפקיד השומה.  

כאשר כספי הפנסיה של מבוטח כלשהו (קרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים) הינם נמוכים ואינם מאפשרים קצבת פנסיה חודשית של מעל 400 ש"ח, ניתן לפנות לפקיד השומה ולקבל פטור חלקי או מלא מתשלום המס. הפטור ייבחן ע"י פקיד השומה בהתאם למצבו הכלכלי של המבוטח. 

חשוב להתייעץ עם גורם מקצועי לפני הגשת בקשה לפדיון חיסכון פנסיוני עם הקלות במס.

 

הכותב הינו רו"ח ועורך אתר מסבירים - פורטל ייעוץ והחזרי מס לשכירים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב