שכחו אותי בשיכון
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שכחו אותי בשיכון 

מאת    [ 17/10/2013 ]
מילים במאמר: 400   [ נצפה 732 פעמים ]

 
 

כאדריכל המתכנן שכונות מגורים ומגדלי מגורים רבים, אני מברך על הרפורמה החדשה שמטרתה היא  קיצור וייעול של הליכי הרישוי, קיצור וייעול הליכי התכנון של תכניות בניין עיר, תב"עות וכו' ומתן סמכויות נרחבות יותר לועדות המקומיות על מנת שתוכלנה לאשר בסמכותן חלק גדול מן הנושאים המגיעים היות לפתחה של הועדה המחוזית. העומס בוועדה המחוזית גדול מנשוא ואני משוכנע שנושאים רבים יכולים לקבל מענה איכותי ומהיר בסמכות הועדה המקומית, מה שיותיר לוועדה המחוזית זמן רב לתכנון, דיון ואישור של תכניות המתאר, מסמכי המדיניות וכו'. אחד היתרונות הגדולים של הרפורמה החדשה הוא בכך שיתפנה זמן לועדות המחוזיות להתעסק בתפקידן המהותי והאמיתי- ענייני מדיניות ואסטרטגיה של תוכניות מתאר. הוועדה המחוזית תהה סוף סוף הסמכות הגבוהה לנושאים אסטרטגיים שאת החלטותיה תיישם הועדה המקומית בכישרון רב. עם זאת, החשש הגדול הוא כי ללא תוספת כח אדם ומשאבים, גם החוקים הטובים ביותר יישארו "על הנייר". אנו נתקלים מדי יום במקרים בהם פרויקטים בני אלפי דירות, תקועים בשל מחסור בבודקים או בגלל תור ארוך בדרך לדיוני הועדה המתכנסת רק אחת לחודש. רפורמה זו, שמגדילה את אחריותה וכוחה של הוועדה המקומית, תווסת את הבקשות והנושאים בין שתי הועדות ובכך לזרז את הליך קבלת ההחלטות.

אולם, ברצוני להרים דגל ותמרור הזהרה. בישראל קיים מחסור חמור בעתודות קרקע באזורי הביקוש, ומאחר והשטחים הפתוחים, האזורים החקלאיים, הפרדסים והדיונות כה יקרים לליבנו, הדרך היחידה להשגת מיליון דירות הנחוצות כיום לישראל היא באמצעות התחדשות עירונית במרכזי הערים הקיימות ובאזורים המוזנחים הדורשים שדרוג ושינוי טוטאלי. מדובר במשימה לאומית וצדק חברתי ראשון במעלה. לדעתי, על המחוקק לקבוע מפתח אחיד וקבוע, על פיו כל רשות מקומית תהיה חייבת לאשר מאות יח"ד מדי שנה על מנת ליצור רצף אחיד של תהליכי התחדשות עירונית בראייה כוללת, ארוכת טווח ואיכותית.

כיום, עוד לפני הרפורמה החדשה (והמבורכת) מצהירים ראשי ערים רבים כי אינם לא מעוניינים לקדם בעירם התחדשות עירונית מאחר והנושא אינו כלכלי עבור העיר. עם הרחבת סמכויותיהן של הועדות המקומיות, אשר ראשי הערים עומדים לרוב בראשן, עלול להיווצר מצב בו הוועדות המקומיות תטרפדנה פרויקטים של התחדשות עירונית משיקולי תקציב צרים. המצב בישראל היום הוא עשרות ואף מאות אלפי תושבים חיים בשיכונים שאינם תואמים את סטנדרט המגורים במאה ה 21, במקביל, בכל שנה אנו זקוקים לעשרות אלפי דירות חדשות ובמחירים שפויים עבור הזוגות הצעירים. התחדשות עירונית היא הפתרון היחיד המסוגל לתת מענה שני הצרכים הללו במהירות רבה ללא צורך בחקיקה מיוחדת וללא השקעה כספית מצד המדינה.

אל תשכחו אותנו בשיכונים, הרפורמה היא הזדמנות פז לעשות צדק חברתי, לשדרג את מרכזי הערים המזדקנות ולהקים דירות חדשות לזוגות הצעירים.

אדריכל גיל שנהב, כנען שנהב אדריכלים, ממייסדי החברה לפיתוח והתחדשות עירונית המיישמת התחדשות עירונית במודל החברתי ומייצגת דיירים בכ 15 פרויקטים ברחבי הארץ.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב