תנועת המושבים והדאגה לעתיד החקלאות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תנועת המושבים והדאגה לעתיד החקלאות 

מאת    [ 25/06/2013 ]
מילים במאמר: 426   [ נצפה 16170 פעמים ]

 
 

מעמדה של החקלאות בישראל, אין זה סוד, נשחק במידה משמעותית עם השנים. אם בתחילת ימיה של המדינה החקלאים נחשבו מלח הארץ ועילית שבעילית, והחיים במושב או בקיבוץ היו משאת נפש של רבים וטובים שכן הם נתפשו כשילוב מושלם של ציונות, גאולת האדמה, הגשמה, עבודת כפיים, פיזיות מרשימה וערכיות רעיונית, הרי שבראשית המאה העשרים ואחת רבים רואים בקיבוצניקים ובמושבניקים גוזלי קרקעות יקרות, אחראים להידלדלות מאגרי המים בארץ, ובכלל, בעידן של כפר גלובאלי רבים טועים לחשוב שהתוצרת החקלאית ניתנת לייבוא בקלות ובזול – ולא כך היא.

אחד האתגרים החשובים ביותר של תנועת המושבים הוא לשמר את החקלאות בארץ, כך שגם הדורות הבאים יוכלו ליהנות מתוצרת חקלאית טרייה לחלוטין, איכותית להפליא ובמחיר סביר (כשכמובן המחיר לצרכן תלוי גם בגורמים רבים אחרים ובהם מתח הרווחים של רשתות השיווק, מיסים וכו'). בפרט משקיעה התנועה – שמטפלת בכל הנושאים הקשורים לצורת ההתיישבות הייחודית מול הרשויות השונות בארץ – תשומת לב, אנרגיות ומשאבים נוספים במציאת מענה לצרכים של דור ההמשך במושבים, אותם חקלאים צעירים שלא תמיד מוצאים את מקומם בנחלה המשפחתית ובחיי המושב.

פורום חקלאים צעירים

אחת היוזמות החשובות שנועדו לשמור על הדור הצעיר במסגרת המושב ובכך לייצר המשכיות ולדאוג לעתיד החקלאות היא פורום חקלאים צעירים.

פורום זה נוצר בשנת 2013, על בסיס קבוצה בפייסבוק ולאחר שתנועת המושבים הביעה תמיכה ברעיון וליוותה את הקמת הגוף החדש. המטרות שהציבו לעצמם חברי הפורום הן, בין השאר, הגדלת מספר המושבניקים הצעירים שיבחרו בחקלאות כדרך חיים (שהרי להיות חקלאי זה לא עוד עיסוק אלא דרך חיים של ממש, על כל הכרוך בכך), לשלב את הדור הצעיר בהנהגות המקומיות של המושבים השונים, ליצור שיתופי פעולה בין בני דור ההמשך על מנת שיעצימו זה את זה ויעבירו ביניהם מידע יקר ערך לגבי האפשרות להתפרנס בכבוד ולקדם את התחום, וכן לרתום גופים נוספים (בממשלה וכו') למאמץ לשכנע את הדור הצעיר לא לעזוב את המושבים ואת חיי החקלאות.

אנשי תנועת המושבים ויוזמי הפורום מדגישים הן את החשש כי בעתיד המשקים החקלאיים יחדלו מלהתקיים שכן הדור הנוכחי יזדקן ופשוט לא יהיה מי שייכנס לנעליו, והן את התפקידים הרבים והחשובים של החקלאות בישראל, ובהם הבטחת אספקת מזון בכל מצב (דבר שאינו מובן מאליו כשמדובר במזון מיובא) ויישוב הפריפריה. באופן כללי תפישת העולם של הפורום משלבת חשש כבד עם תקווה עזה – תקווה כי מקבלי ההחלטות בארץ יתבוננו בחקלאות לא רק מהפן הכלכלי.

נושאים נוספים הנמצאים על הפרק מבחינת אנשי פורום החקלאים הצעירים הם הכנסת טכנולוגיות חדישות ושיטות עבודה מתקדמות למשקים החקלאיים השונים בכל הענפים, מציאת פתרון לבעיית המחסור הכרוני בידיים עובדות והתלות בעובדים זרים והפחתת כמות המים הנדרשת לגידולים השונים לנוכח המחסור במשאב יקר ערך זה.

 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב