זכויות פנסיונות בגירושין בתעוד ייעוץ פנסיוני
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

זכויות פנסיונות בגירושין בתעוד ייעוץ פנסיוני 

מאת    [ 16/06/2013 ]
מילים במאמר: 443   [ נצפה 2852 פעמים ]

 
 

גירושין בראי ייעוץ פנסיוני

היה זה צפוי, לאחר שנים בהם עפ"י חוק שייך כל הרכוש של בני זוג נשואים לשניהם ללא קשר לבעלות על הנכסים לפני הנישואין והחסכונות הפנסיוניים יעלו למתקן הבדיקה של חברי הכנסת.

ואכן לקראת אמצע שנת 2013 עברה בקריאה טרומית הצעת חוק פרטית שהוגשה  ע"י חברת הכנסת זהבה גלאון (וסיעתה) הצפויה לדעת מגישיה להוות שינוי באופן חלוקת הנכסים של זוגות נשואים לאחר שהתגרשו.

כיום, כאשר זוג מחליטים להתגרש נוטה בית המשפט להתייחס לכלל הנכסים המשפחתיים שנכס השייך במידה שווה לשני הצדדים ואגב כך מתייחס בית המשפט גם במקרה גירושין שהתקיימו בסמוך לפשיטת רגל או אי-החזר חובות ע"י אחד מבני הזוג.

במקרים רבים ניתן פס"ד בהסכמה בו משום שבמקרים רבים בשנות הנישואים הארכות עסקה האישה בניהול הבית וגידול הילדים בעוד הבעל מפתח קריירה, מפרנס וחוסך, ובני הזוג מגיעים יחד להסכמה על זכויות האישה גם בחלק מזכויות הפנסיה של הבעל, וגם להיפך!

לעיתים למרות ההסכמה, נותר מצב בו קרנות הפנסיה מעבירות על אף ההסכמה את זכויות הפנסיה לעמית ואינן מחלקות הזכויות עפ"י פס"ד שניתן והעמית מסיבות השמורות עימו אינו מביר את חלקה של האישה לידיה עפ"י הסיכום והאישה נאלצת לפנות לערכאות בכדי לממש את זכויותיה ולעיתים כרוך המהלך במסע ייסורים ארוך, מתיש ואפילו יקר הכולל הזמנת חוות דעת של מומחים בייעוץ פנסיוני ואקטוארים לשם עזרה לשופטים בהערכת שווי הסכומים בתוכניות פנסיוניות כאלה ואחרות.

חמור המצב במקרה מות הבעל דאז אין הקופה רואה את הגרושה כאלמנה ואינה מעבירה לידיה שום סכום למרות ההסכם שנכרך בין האישה לבעל בעודו בחיים.

מטרת הצעת החוק לדברי גלאון הינה לתקן את משוא הפנים מול הנשים העומדות במצבים אלה מול קרנות הפנסיה באופן שיחייב את קרנות הפנסיה לחלק את זכויות הפנסיה בתוכניות עפ"י המסוכם בין בני הזוג המתגרשים.

חלק מהמומחים העוסקים ביום-יום בשירותי ייעוץ פנסיוני וחוות-דעת חלוקת נכסים פיננסיים ופנסיוניים מספרים כי נשים רבות מעודדות קבלת ייעוץ פנסיוני משפחתי עוד בגיל הצעיר באופן שירכז את כל הנתונים העדכניים בשקיפות מלאה מול שני בני הזוג כך שכר במהלך הנישואין ניתן להחליט ולתעד החלטות חלקוה וזכויות בכל נכסי המשפחה לכל מיגון האירועים העשויים לקרות במהלך השנים כגון, פטירה, אובדן כושר עבודה, גירושין ומחלה.

הערכות בעוד מועד מסייעת לפתרון מהיר והוגן ללא הוצאות מיותרות ולכן חשוב להתמיד ומידי שנה וחצי עד  שנתיים לבצע "רוויזיה" על תיק החיסכון והביטוח הפנסיוני ובאותה הזדמנות לבדוק התאמת הביטוחים למבנה המשפחתי האישי והכלכלי וביטול תשלומים מיותרים הגורמים למשפחה לרדת ללא צורך ברמת חייה היום יומיים וגם פוגעים בצבירת החיסכון ורמת החיים הצפויה לאחר הפרישה אם כזוג נשוי ואם לכל אחד מבני הזוג במקרה גירושין.

חשוב שבמסגרת תהליך ייעוץ פנסיוני, מעבר למכתבי שיוניים דרושים, תתועד בקשת בני הזוג לחלקות זכויות גם בעת גירושין ולאחריהן ויישלחו מידי תקפה מכתבים מעודנים.    

דני טל מנכ"ל פורשור מומחים בע"מ - תאגיד ייעוץ פנסיוני מערכת מומחים יועצים פנסיוניים ובדיקות תשלומים לחברות ביטוח  יועץ פנסיוני בכיר ומוסמך להגשת חוות-דעת מומחה בבימ"ש

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב