יש לך משל מה מטרתי בעולם?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

יש לך משל מה מטרתי בעולם? 

מאת    [ 16/04/2012 ]
מילים במאמר: 437   [ נצפה 2414 פעמים ]

 
 

שאלה: יש לך משל מה מטרתי בעולם?

תשובה: משל לאותה מילטשת יהלומים בה כל פועל מקבל בבוקר יהלום גולמי לא מעובד, ויחד איתו דף ובו שרטוט של המומחה כיצד צריך היהלום להיראות עם תום ליטושו. במשך יום העבודה יושב הפועל ליד מכונת הליטוש ועובד, תוך עיון והשוואה לשרטוט של המומחה. כל אבן והשרטוט שלה.

ובמילטשת היהלומים אין כל פיקוח על העובדים ושום דירבון לעבודה מצד הנהלת הבית-חרושת, כי הפועלים לא מקבלים שכר שבועי או חודשי אלא לפי התפוקה. כאשר סיים פועל את ליטוש היהלום לפי השרטוט, החזיר את עבודתו המוגמרת למשרד, זה נרשם, ולפי זה שולם שכרו בסוף החודש.

והנה באותה מילטשה יש פועלים חרוצים, שכל רגע שלהם מוקדש לעבודה על היהלום שלהם. הללו לא ירדו לבלות ליד הקיוסק ולא קראו עיתונים בעבודה. הם סרבו אפילו לשוחח שיחה בטלה תוך כדי עבודה מחשש להפחתת הריכוז וירידת איכות המוצר. מאידך היו פועלים בטלנים, שה"חופש" ששרר באולם העבודה פיתה אותם לבזבז את זמנם בשיחות בטלות ובקריאת עיתונים, בירידה לקיוסק, ובסעודות ארוכות...!

אותה "מילטשת יהלומים" היא למעשה דגם להבנת האדם ותפקידו מנקודת ראותה של היהדות. בתחילת דרכו של אדם בעולם הוא מקבל במתנה אישיות מסוימת, את עצמו. אישיות זו גולמית היא ולא מעובדת, והיא מלאה ליקויים. תפקידו של האדם במשך שנות חייו הוא לעבד וללטש את אישיותו, ולקרב אותה ככל האפשר אל שלמותה. בסיום חייו מחזיר האדם את הפקדון אל בעליו, ואז נמדד המרחק בינו לבין שלמותו, וגם שכרו ישולם בהתאם.

ואיך ידע האדם איך להגיע לאותה שלמות? כאן התורה נכנסת לתמונה. התורה היא המשרטטת לפנינו את הדמות האידיאלית של שלמות אליה אנו צריכים לחתור ולהידמות. זהו מעין שרטוט של יהלום מלוטש אותו מקבל הפועל במילטשה יחד עם היהלום הגולמי. אבל יתירה על כך, התורה כוללת גם את הוראות הליטוש. המצוות הן ההוראות המעשיות אשר מבצעות את פעולות הליטוש. בלי הכוונה זו מן החוץ, (ליתר דיוק, מלמעלה), אין שום אפשרות לאדם להגיע אל השלמות, אם יפעל אך ורק באופן טבעי מתוך עצמו.

ובלי תורה וקיום המצוות - אותו גולם-איש שבא לעולם עם כל תכונותיו הגולמיות, יובל לקבורות לאחר 70-80 שנה, מבלי שעשה דבר לפתח ולעבד את אותה אישיות. לאורך הדרך הוא יספיק לאכול מספר מסוים של ארוחות, יבלה מספר מסוים של זוגות נעליים, אולי יופיע שמו כמה פעמים בעיתון, וזהו.

אוי לאותה בושה של הפועל המחזיר למשרד בערב את היהלום הגולמי כפי שקיבלו בבוקר. כל עוד לא הסתיים יום העבודה יש לנצל כל רגע לעוד ליטוש, לעוד החלקה, לעוד עיון בשרטוט ולעוד בירור של הוראות הליטוש. רק זה ישאר לנצח. האם יש משהו שבשבילו כדאי לוותר על נצח?! (בעין יהודית, הרב יוחנן דוד סלומון).

שאלה זו היא אחת מתוך יותר ממאה שאלות ותשובות ביהדות וקבלה, לצפייה ברשימת השאלות המלאה כנסו לכאן - שאלות רוחניות מיסטיקה קבלה 

 

 

עולם
יהדות קבלה - הכותב הוא מנהל אתר
עולם יהדות קבלה
 - מאות שאלות ותשובות וקישורים ביהדות וקבלה.
בעל
חנות טבע - חנות ויטמינים
כשרים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב