הבחנה בין נאמנות לבין שליחות (חלק ה') - על בסיס הספר נאמנויות ומיסוי נאמנויות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הבחנה בין נאמנות לבין שליחות (חלק ה') - על בסיס הספר נאמנויות ומיסוי נאמנויות 

מאת    [ 15/11/2011 ]
מילים במאמר: 257   [ נצפה 1607 פעמים ]

 
 

נאמנות הדירה = שליחות?

לאור דברינו לעיל, עולה השאלה מהי נאמנות הדירה? מקובל, כי מי שהקים נאמנות (בעיקר על פי הדין הזר) וממשיך לשלוט בה, לדוגמא על ידי קביעת אפשרות להורות לנאמן כיצד לפעול ולשנות ואף לבטל את הנאמנות בכל עת, מקים למעשה "נאמנות הדירה". אם כך האם ניתן לקבוע שקיים סוג של נאמנות שהינה בשליטת היוצר באופן מלא? התשובה לשאלה זו הינה שלילית.

במקרים כאלו כאשר אנו רואים בנאמנות כ"הדירה" באופן מלא הרי שכוונת הדברים, לכל הפחות ביחס לנאמנות קלאסית, הינה שיש לראות בנאמנות כזו "נאמנות מלאכותית" – אין זו באמת נאמנות כיוון שלא עברה הבעלות. עיון במאפייניה של הנאמנות ההדירה מלמד, כי למעשה פעמים רבות (גם אם לא תמיד) המדובר בשליחות ולא בנאמנות. היוצר מעולם לא כיוון להתנתק מנכסיו. הוא ממשיך לשלוט בהם ובפירותיהם ולמעשה אין לנאמנות אמיתית ולנאמנות הדירה דבר וחצי דבר משותף לבד מן "השם המשותף".

לבסוף נבקש להפנות את תשומת לב המעיין כי תיקון 147 מרחיב מאוד את היקפה של "הנאמנות ההדירה" גם על נאמנויות שאין מקום לראות אותן כהדירות על פי הדין הכללי. בנוסף, רשות המיסים בהבחינה בין נאמנות לשליחות התייחסה למעשה לנאמנות הקלאסית בלבד, מכאן היה מקום לכאורה ללמוד כי כוונת רשות המיסים הייתה להחלת הסדרי הנאמנות החדשים לפי תיקון 147 על הנאמנות הקלאסית (הנאמן הוא הבעלים) ולא על כל מקרה של זיקה לנכס, אשר הינו אכן נאמנות על פי חוק הנאמנות אך יכול שיהא בעת והעונה אחת גם שליחות וגם נאמנות הדירה. מאידך כאשר הגדיר המחוקק את הנאמנות במסגרת תיקון 147 לכאורה כלל בו גם נאמנויות הדירות ונאמנויות בהן אין המדובר בבעלות אלא בזיקה לנכס בלבד?

עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד. מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א. ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב