יש זכות יוצרים בגופן (פונט)
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

יש זכות יוצרים בגופן (פונט) 

מאת    [ 17/05/2011 ]
מילים במאמר: 349   [ נצפה 2447 פעמים ]

 
 

 

בתביעה שהוגשה על ידי בעלי הזכויות בשני גופנים - הגופן "נרקיס תם" ו"נרקיס חדש" - חזר בית המשפט והכיר כי גופנים מוגנים בזכות יוצרים. 

תביעה זו עסקה בגופנים בהם השתמשה חברת החדשות של ערוץ 2 לשם הצגת כתוביות. מסבר, כי עקב קשיים טכנולוגיים, לא ניתן היה להשתמש בגופן נרקיס תם לבדו, שכן שימוש בו גרר עיוות אותיות מסוימות. תחת השימוש באותו גופן, הוחלט להשתמש, לאותן אותיות בהן נוצרה הבעיה בגופן דומה-שונה - נרקיס חדש. החברה שהיתה אחראית לעיצוב הגרפי, והיתה בעלת רישיון לשימוש בשני הגופנים הללו, יצרה גופן חדש-מעורבב - אשר הוא העתק של הגופן "נרקיס תם" ואילו בעניין האותיות הבעיתיות, הן מובאות בגרסתן מהגופן השני.

נקבע, כי לאור פסיקת בית המשפט המחוזי בעניין נרקיס, המנחה את בית משפט השלום, יש לקבוע כי גופן מוגן על ידי זכות יוצרים ואינו חייב ברישום מדגם. בית המשפט קבע, כי אף שאין חולק כי החברה לעיצוב גרפי היתה רשאית, בהתבסס על הרישיון שניתן לה, לאפשר לחברת החדשות להשתמש בכל אחד מהגופנים כפי שהוא, יצירת גופן בן-הכלאיים הינו אסור על אף הרישיון. בית המשפט הוסיף וקבע כי השימוש בגופן המעורבב הנ"ל נעשה שימוש במהלך ארבע מהדורות חדשות - הראשונה, כאשר ההפרה היתה בתום לב, והשלוש הנוספות, לאחר שניתנה התראה ובניגוד לבקשת החברה לעיצוב גרפי. נקבע, כי ההפרת זכות היוצרים היא בכל מהדורה ולא בכל כתובית שהוצגה. קרי, מסכת האירועים במהלכם הוצגו מספר כתוביות המשתשמות בגופן הבעייתי מהווה הפרה אחת. כיוון שכך, הועמד סכום הפיצוי ללא הוכחת נזק, אשר נקבע על פי החוק הקודם, על הסכום המינימאלי של 10,000 ש"ח בגין ההפרה הראשונה. מנגד, סכום הפיצוי בגין שלוש ההפרות הבאות נקבע כל הסכום המקסימאלי של 20,000 ש"ח. ובסך הכל, פיצויים בסך 70,000 ש"ח.

בית המשפט דחה את התביעה באשר לזכות המוסרית. נקבע, כי אין כאן פגימה ביצירה, שכן כל אות היא יצירה בפני עצמה וערבובן אינו מסלף את היצירה.באשר להוצאות בתיק, פסק בית המשפט הוצאות בסך 15,000 ש"ח, תוך התחשבות בכך שהתביעה הועמדה על סכום גדול בהרבה מזה שנפסק בסופו של יום.

ביקורת על פסק דין זה, ניתן למצוא בפוסט "שימוש בגופן מהווה הפרה של זכות היוצרים"

(ת"א (שלום ת"א) 24048-08 מסטרפונט בע"מ נ' חב' החדשות הישראלית בע"מ (מיום 10.05.2011))

 מאמר זה מתבסס על פוסט שהתפרסם בפיטפוטנטים: מפטנטים על פטנטים, זכויות יוצרים, סימני מסחר ושאר קניין רוחני. הכותב הינו שותף במשרד גלסברג, אפלבאום ושות'עורכי דין ופטנטים.


האמור אינו מהווה עצה משפטית. אין להסתמך על האמור לשום צורך שהוא. אין לייחס את האמור לעיל למשרד גלסברג אפלבאום ושות' או ללקוחותיו. האמור הינו דעתו האישית של הכותב בעת כתיבת דברים אלו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב