עתירה נגד התליית רישיון של רוקח בגין התנהגות בלתי הולמת את המקצוע
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עתירה נגד התליית רישיון של רוקח בגין התנהגות בלתי הולמת את המקצוע 

מילים במאמר: 437   [ נצפה 2553 פעמים ]

 
 
רע"א 10180/08, חיים וייס נ' מדינת ישראל - משרד הבריאות

כבוד השופטת ע' ארבל


21.06.2009

העובדות:
1. המבקש הינו רוקח מורשה ובעל בית מרקחת אשר בו הוא שימש כרוקח אחראי עד ליום 1.11.00. כנגד המבקש הוגשה קובלנה על-ידי המשנה למנכ"ל משרד הבריאות לפי סעיפים 56(א)(1) ו-56(א)(4) לפקודת הרוקחים [נוסח חדש], התשמ"א-1981 (להלן: הפקודה) אשר ייחסה למבקש התנהגות בלתי הולמת את המקצוע והפרת הוראות הפקודה. בעקבות הגשת הקובלנה מונתה וועדת משמעת על מנת לאפשר למבקש להתגונן מפני האישומים ולהביא את המלצותיה בפני שר הבריאות.
2. וועדת המשמעת, בהחלטה מיום 2.1.07, קבעה כי המבקש רכש תרופות מאדם שאינו בעל עסק מורשה בישראל ומכר את התרופות בסיטונאות ובכך הפר את הוראות סעיף 47ב(ד) לפקודה הקובע כי רק בית מסחר לתרופות או מוסד מוכר רשאים לשווק תכשיר בסיטונאות. כב' השופט זיילר, לו הואצלו סמכויות שר הבריאות, קיבל את המלצות הוועדה והורה על התליית רישיונו של המבקש למשך חמש שנים.

החלטה:
1. סעיף 47ב(ד) לפקודה קובע: "(ד) לא ישווק אדם תכשיר בסיטונאות אלא אם כן הוא בית מסחר לתרופות או מוסד מוכר". אכן סעיף זה מטיל הגבלה על חופש העיסוק של האזרח, ואין מדובר בסעיף היחיד המטיל הגבלות על חופש העיסוק בפקודה. ההגבלה בסעיף זה אינה נוגעת לשלילת עיסוק אלא להגבלת אופן המימוש של העיסוק, ולפיכך הפגיעה בחופש העיסוק נחשבת לפחות חמורה.
2. כידוע, חופש העיסוק, ככל זכויות האדם המוגנות, אינו מוחלט. נוסחת האיזון בין חופש העיסוק לזכויות ואינטרסים אחרים קבועה בפסקת ההגבלה המופיעה בסעיף 4 לחוק היסוד. הפגיעה במקרה זה בחופש העיסוק נעשתה בחוק ההולם את ערכיה של מדינת ישראל הבא להסדיר את תחום הרוקחות ורישוי התרופות במדינת ישראל. תכליתו של סעיף 47ב(ד) לפקודה הינה להסדיר רשת נורמטיבית למסחר בתרופות אשר תאפשר שליטה ופיקוח אחר השלבים השונים של המסחר בתרופות. תרופות הן מוצר רגיש ומשמעותי ביותר. יש להן השלכות ברורות וישירות על בריאותו של הציבור. לפיכך, תחום המסחר בתרופות דורש פיקוח ובקרה הדוקים על שלבי המסחר השונים. יצירת שרשרת מסחר מסודרת ומאושרת מקלה על המעקב והפיקוח על העוסקים בתחום ומאפשרת בצורה טובה יותר מניעת תקלות ועבירות מכוונות אשר עלולות להוביל, בסופו של יום, לפגיעה בבריאות הציבור. אשר על כן, סעיף 47ב(ד) אוסר שיווק תכשיר בסיטונאות על-ידי גוף שאינו מוסד מוכר או בית מסחר לתרופות לצורך תכלית ראויה.
3. יש התאמה בין הסעיף הנבחן לבין מטרת החוק. המבקש לא העלה כל חלופה אחרת שיש בה להשיג את המטרה האמורה באמצעי פוגעני פחות.
4. ההפרות בהן הורשע המבקש הינן חמורות והיו עלולות לסכן את הציבור. לא ניתן לומר כי אמצעי המשמעת שהוטל על המבקש הינו בלתי סביר. רכישת תרופות ממקור לא ידוע לצד אחסנת תרופות בתנאים לא נאותים, וזאת כאשר אין מדובר במעידה חד פעמית אלא במספר אישומים המלמדים על דפוס התנהגות, מצביעים על חומרת העניין ומצדיקים את התליית הרישיון שנקבעה למבקש.את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב