רקע על תאונות דרכים בישראל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

רקע על תאונות דרכים בישראל 

מאת    [ 22/06/2009 ]
מילים במאמר: 799   [ נצפה 9397 פעמים ]

 
 
בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה מתמדת במספר תאונות הדרכים בישראל. תאונות הדרכים הפכו מזמן למכת מדינה, שיעור הנפגעים מתאונות דרכים גדול ממספרם של הנפגעים מכל גורם אחר כדוגמת מלחמות ישראל ופיגועי טרור. מאז קום המדינה נהרגו בכבישים 30,060 בני אדם. בכל רגע נתון, מתרחשת תאונת דרכים ברחבי הארץ, עשרות אנשים מוצאים את עצמם מדי יום מעורבים בתאונות דרכים, אשר לעיתים מסבה להם פגיעות גוף ברמות שונות ולעיתים אף קוטעת את חייהם. על פי נתונים סטטיסטיים כל אחד מאיתנו ימצא את עצמו מעורב בתאונת דרכים לפחות פעם אחת במהלך חייו.

עם התרחשותה של תאונת דרכים או קבלת הודעה על מעורבותו של יקיר המשפחה בתאונה, תידרש המשפחה ללוות את הנפגע בהליך השיקום הצפוי לו, לעיתים עתיד התהליך לארוך שנים רבות, במהלכו נדרשים כוחות נפש רבים הן מצד הנפגע והן מצד המשפחה התומכת. פעמים רבות מוצאים עצמם הנפגעים או בני משפחותיהם מקופחים על ידי חברות הביטוח זאת לאחר שבשעתם הכואבת מסרו הצהרות ו/או נקטו בפעולות שגויות כלפי חברות הביטוח, פעולות הנובעות מחוסר ידיעה משפטית ואשר על תוצאותיהן ההרסניות אין חולק.

עם קרות התאונה חשוב לנקוט במספר פעולות המופיעות במדריך לנפגעי תאונות דרכים, פעולות העתידות לסייע בהמשך הדרך בקבלת פיצויי אשר יאמוד נכונה את הנזק שנגרם לנפגע או לבני משפחתו של הנפגע. לפיצוי האמור חשיבות גדולה בסיוע לנפגע במהלך ההליך השיקומי והן בעתיד הצפוי לו , כן עתיד הפיצוי לסייע בנטל הכלכלי הכבד המונח על כתפיי משפחתו הנפגע אשר נרתמה לסייע לו בהליך השיקום.

הפגיעות הנפוצות בתאונות דרכים הינן אורטופדיות כגון: צליפת שוט, פריצת דיסק, שברים וכ"ד. פגיעות נוירולוגיה כגון: זעזוע מוח, פגיעה עצבית בעמוד השדרה. פגיעות נפשיות, פגיעה באיברים פנימיים, ומוות.

ס' 1 לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה ה-1975, מגדיר את המונח תאונת דרכים:

"תאונת דרכים" - מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה; יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על-ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המיכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי; ואולם לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי;

הגדרת המונח "תאונת דרכים" המנויה בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, מחייבת קיומם של חמישה תנאים, על מנת שהאירוע יחשב תאונת דרכים:

מאורע;
נזק גוף - יהא אחד מבין אלה: מוות, מחלה, פגיעה או ליקוי גופני, ליקוי נפשי או שכלי, לרבות פגיעה בהתקן הדרוש לתפקוד אחד מאברי הגוף שהיה מחובר לגוף הנפגע בעת אירוע תאונת הדרכים;
שנגרמו עקב - על הנפגע להוכיח כי נזק הגוף נגרם לו כתוצאה מהתאונה;
שימוש ברכב מנועי- יהא כל אחד מהשימושים שלהלן: o נסיעה ברכב;
o כניסה לתוכו או ירידה ממנו;

o החנייתו ;

o דחיפתו או גרירתו;

o טיפול או תיקון דרך שנעשה בידי המשתמש או בידי אדם אחר שלא במסגרת עבודתו;

o הידרדרות או התהפכות של הרכב;

o התנתקות או נפילה של חלק מהרכב או מטענו תוך כדי נסיעה;

o הינתקות או נפילה מרכב עומד או חונה שלא תוך כדי טיפולו של אדם ברכב במסגרת עבודותו.

למטרות תחבורה - רק נזקי גוף שנגרמו עקב שימוש ברכב מנועי שנעשה למטרות תחבורתיות בלבד יהיו ברי פיצוי.

יחד עם זאת ככל שחמשת התנאים המנויים לעיל אינם מתקיימים, אין פירוש הדבר כי המאורע לא יוגדר כתאונת דרכים.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מרחיב את הגדרת המונח תאונת דרכים, תוך שהוא כולל גם פעולות הקשורות לרכב אשר התרחשותן תהווה אף היא תאונת דרכים:

התפוצצות או התלקחות הרכב שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעת, אף אם אירעו על ידי גורם אחר שמחוץ לרכב;
מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו;
מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי.
קיימים סוגים שונים של תאונות דרכים:

תאונה בין רכב להולך רגל;
תאונה בין שני כלי רכב;
תאונה בין כלי רכב לעצם נייח;
תאונת פגע וברח;
תאונת שרשרת;
חשוב להבהיר כי הפיצוי המוזכר בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, מתייחס לנפגעים אשר נגרם להם נזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים , שכן קיימים שני סוגים של תאונות:

תאונת דרכים - תאונות בהן נגרם נזק גוף, הנפגע בה זכאי לפיצוי מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים;
תאונת נזק - תאונות בהן נגרם נזק לרכוש בלבד, במקרה זה לא יחול חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים.
לקבלת ייעוץ משפטי ובחינת סיכויי התביעה על ידי עורכי דין המתמחים בתאונות דרכים, ניתן לפנות אלינו באמצעות טופס יצירת קשרהמופיע באתר, הייעוץ אינו כרוך בתשלום.

דברי ההסבר פורטו במאמר זה בצורה חלקית, תמציתית וכללית. בשום מקרה אין לראות בהם את נוסח החוק. המאמר לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני נזיקין לצורך קבלת ייעוץ בדבר זכויותיכם ע"פ הדין.

שלי שוסטר, עורך דין מקרקעין
מאור-שוסטר משרד עורכי דין מתמחה ב צוואה, חוזה דירה
טל': 077-500-63-63 פקס: 077-500-84-03
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב