זהב
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

זהב 

מאת    [ 11/05/2006 ]
מילים במאמר: 1072   [ נצפה 15588 פעמים ]

 
 
לאור העליה המטאורית במחירי מתכת הזהב מובאת בזאת כתבה המפרטת את הגורמים לעלייה.

נתחיל בדרישה המסורתית למתכת זו המגיעה מכיוון משקיעים המאמינים כי זהו אמצעי התשלום האמיתי במקרה של קטסטרופה כלשהי בשוק הרגיל (תעשה חיפוש עם האותיות WTSHTF). לדעתם אחזקה בזהב משמשת כביטוח מפני קריסת חברות-על ענקיות, ירידה חדה בשוק המניות, איבוד ערך משמעותי במחירי הנדל"ן בארה"ב או קריסת הדולר האמריקני. משקיעים אלו קונים זהב ומחזיקים בו לאורך זמן ארוך.

התופעה הפסיכולוגית הזו, של הפחד מקטסטרופה, ידועה כבר שנים אולם הסימוכין הכלכליים שלה לא לגמרי מעודדים גישה זו. אומנם למחיר הזהב היו שיאים גבוהים, ולעיתים גבוהים מאד, אבל כך גם היה לסחורות אחרות כמו מתכת הכסף, סוכר וחיטה. לפי הרישומים, מחירי הזהב מבלים תקופות ארוכות ביותר, של שנים, בחוסר תנועה משמעותית.

בכל זאת הזהב עדיין נחשב בימינו למטבע של העשירים !

האדם מוקסם מהברק של מתכת זו משחר הימים. הזהב שימש תמיד בתור מתנה יוקרתית. הוא סמל ליציבות חסרת זמן, עושר ושיגשוג. עם כל הכותרות שהזהב מקבל בתקשורת לאחרונה, השאלה המתבקשת היא כמובן: "האם מחיר הזהב ימשיך לעלות גם בשנת 2011?"

שוק הזהב עלה בחוזקה בשנים האחרונות, ממחיר 750$ לאונקייה בסוף שנת 2008 עד למחיר 1350$ בספטמבר 2010. מה הגורמים לעליית המחירים? האם זהו משבר פוליטי עולמי או אולי סתם רכישות של גופים מוסדיים או פשוט אותו עניין ותיק של היצע וביקוש?

האמונה הרווחת היא שילוב של שלושתם.הסתכלות פונדומנטלית

בזמן שרב החיפושים החדשים למכרות נמצאים במצב המתנה, דווקא אחר מרבצי זהב החיפושים מתרחבים. בשנת 2003 לבדה, 75% מהחיפושים היו אחר מרבצי זהב.

כמות הזהב אשר נחצבה בשנת 2004 עמדה על 79.7 מליון אונקיות. כמות זו הינה ירידה לעומת הכמות הנחצבת בשנת 2003, אז היא הסתכמה ב-83.3 מליון אונקיות. כמות הזהב המיוצרת הוכפלה מאז תחילת שנות ה-80. ממוצע הזהב החצוב עומד, בשנים אלו, על 80 מליון אונקיות בשנה כאשר הרוב המוחלט של המכרות מצוי במדינות מתפתחות במזרח הרחוק ובהודו.

מי בעצם קונה זהב? למשל הבנק המרכזי הגרמני מחזיק 50% מנכסי הרזירבה שלו בזהב, גם הבנק הצרפתי מחזיק 50%, באיטליה האחוז עומד על 40 וכמובן שיש עוד דוגמאות.

גם תעשיית התכשיטים נחשבת לקניין רציני של זהב, תעשייה זו הגדילה את נפח פעילותה בעיקר הודות לעליה ברמת החיים של תושבי סין והודו. המספרים מצביעים על עליה של 55% בצריכת הזהב של הודו בשנה החולפת, עליה המוסברת ברובה משיגשוג כלכלי.

תעשיה נוספת הדורשת בחינה היא תעשיית ההי-טק והאלקטרוניקה, שם הדרישה לזהב נוצרת בצורך למוליך חשמלי איכותי אשר יוכל לתפקד לאורך זמן. ככל שתעשייה זו צומחת, הכמויות הנצרכות על ידה גדלות בהתאם.

בסה"כ הביקוש לזהב, בשנה החולפת, גדל ב-7% במונחי משקל בטונות או 18% במונחים דולריים.

לסיכום החלק הזה, הנתונים הפונדומנטלים נראים שוורים. בצד ההיצע ישנה כמות מוגבלת של מכרות פעילים.ואילו צד הביקוש ממשיך לדרוש כמויות הולכות וגדלות. גם הצמיחה הכלכלית במדינות רבות ממשיכה לגדול. בנוסף, מלמעלה, מרחפת אותה עננת פחד עולמי מטרור גלובלי אשר יכה פתאום באיזו נקודה רגישה מספיק ויחזיר את החברה האנושית, לפחות לזמן מסויים, לשיטת התשלומים הפרימיטיבית.הסתכלות טכנית

המגמה העכשווית היא של עליה. כל מחיר סגירה יומי מעל 1000$ לאונקייה מחזק את ההסתכלות השוורית. כבר היום, שחקנים בשוק (קוני אופציות קול למשל) מתכוננים למחירי יעד של 1500$ דולר בסוף דצמבר 2010. התמיכה הראשונית לזהב מופיעה ברצועת 1200$ כאשר קצב מגמת העליה ישתנה לרעה רק בחציה מטה של רמת 1230$ לאונקייה. הממוצע נע לטווח בינוני של 50 יום עומד על 1270$, העובדה שהמחיר הנוכחי מעליו מעודדת אף היא המשך הסתכלות שוורית.איך ניתן לסחור בשוק הזהב?

הדרך היעילה ביותר לסחור בזהב הינה דרך חוזים הנסחרים בבורסת CBOT אשר בשיקגו. בבורסה זו נסחרים אלקטרונית שני סוגי חוזים על זהב. חוזה רגיל בגודל 100 אונקיות (ZG) הנסחר 21 שעות ביממה וחוזה מיני-זהב בגודל 33.3 אונקיות (YG) הנסחר למשך אותם שעות.
דרך חוזים אלו ניתן להשקיע הן לטווח ארוך של שבועות וחודשים והן לטווח הקצר של ימים שעות ודקות. בנוסף ניתן להפעיל אסטרטגיות המשלבות אופציות פוט וקול לתקופות שונות.הגדרות החוזים

חוזה זהב 100 אונקיות:

סימול: ZG.

המחיר נקוב בדולרים וסנטים אמריקנים לאונקיית זהב אחת. (TROY OUNCE)

שינוי מינימלי במחיר: 10$ לחוזה.

ביטחונות נדרשים: למסחר ארוך טווח 1823$.

שעות מסחר: 02:16 בלילה עד 12:00 בלילה של היום למחרת. (21 שעות)חוזה מיני זהב 33.3 אונקיות:

סימול: YG.

המחיר נקוב בדולרים וסנטים אמריקנים לאונקיית זהב אחת. (TROY OUNCE)

שינוי מינימלי במחיר: 3.32$ לחוזה.

ביטחונות נדרשים: למסחר ארוך טווח 608$.

שעות מסחר: 02:16 בלילה עד 12:00 בלילה של היום למחרת. (21 שעות)אפשרויות מסחר

הזהב הינו נכס בעל קורולציה שלילית בעיקרה אל מול שער הדולר העולמי ומדדי המניות האמריקאיות.
לכן מרבים מנהלי כספים רבים להוסיף אותו תיקי לקוחותיהם, שם הוא משמש הן כהגנה גידורית על הרכיב המנייתי והדולרי והן כגורם מקטין סיכון (תנודתיות) באמצעות פיזור.

סוחרים טכניים יגלו כי הנזילות (Volume) העצומה של חוזה זה מחזקת את ההנחה הבסיסית בתאוריה של דאו, המניחה כי דרושה כמות גדולה מאד של משתתתפים על מנת שמחירי השוק יאותתו נכונה על כיוונו העתידי של המחיר. במקביל, גם כמות החוזים הפתוחים (Open Interests) גדלה משמעותית בתקופות של מחיר שיא. כל הכלים הטכניים כמו רמות תמיכה והתנגדות,ממוצעים נעים ומתנדים למיניהם יאפשרו בניית אסטרטגיית מסחר מלאה על חוזה זה הכוללת שליחת מחיר סטופ-לוס כבר עם הכניסה לפוזיציה.

השילוב בין ניתוח טכני הנשען על ידע פונדמנטלי בשוק הזהב יכול להועיל לכל סוחר שהוא. המנתח הטכני יכול להתכונן לתקופות מסחר המבוססות על ניתוח פונדמנטלי, כאשר בתוך תקופות אלו ההחלטות יתקבלו על סמך כלים טכניים.

גם לסוחרי אופציות, ההמצאות של הזהב במחירי שיא מייצרת הזדמנויות מסחר רבות. למשל מכירת אופציות CALL על הזהב, בתקופת שיא כזו של התנודתיות, יכולות להישחק ע"י ערך הזמן שלהן בהנחה ושינויי המחיר יצטמצמו. או מגמת העליות הצפויה להמשך השנה מאפשרת מכירת אופציות PUT רחוקות מהכסף ומתחת לרמות תמיכה, תוך כדי חשיפה לסיכון יחסית נמוכה.

עוד אפשרות מסחר מעניינת, מתאימה בעיקר לסוחרים מקצוענים. האסטרטגיה מנצלת את הקשר ההדוק שבין מחירי חוזה הזהב קצרי הטווח (למשל החוזה לאוקטובר 2010) למחירי החוזים ארוכי הטווח (למשל החוזה לאוגוסט 11). אסטרטגיה זו (מכירת spread) כוללת קניה של חוזה זהב ארוך טווח ומכירה של חוזה קצר טווח בנקודות ספציפיות בהן ההפרש במחיר בין חוזים אלו נמצא הרבה מעל לממוצע ההפרש ביניהם וקניית ה-Spread בחזרה כאשר ההפרש חוזר לממוצע או אפילו יורד ממנו. אסטרטגיה זו דורשת, אומנם רק ביטחונות מינימאלים אך גם פוטנציאל הרווח בה מוגבל.לסיכום -

כאשר כל סחורה שהיא נכנסת לתקופה של סחרור מחירים, זו תהיה טעות לנסות ולנחש את גובה הפריצה שלה. הגישה המסורתית של ניתוח היצע וביקוש לא תוכל לתת מענה לרמות מחירים אלו ולכן על הסוחר המיומן לאמץ לעצמו מספר כללים טכניים.

האסטרטגיה ההגיונית ביותר תהיה קנייה בפריצה של המחיר הגבוה עד עתה וליווי הקנייה עם פקודה לקטיעת הפסד. במקרה והפקודה מופעלת והסוחר יוצא מפוזיציה, עליו למקם פקודה חדשה בפריצה של הגבוה החדש. בדרך זו ניתן להנות מעליית מחירים ארוכה ביותר.

שחף פרקש - השכרת מניות 
הופך את המניות שלך לנכס מניב
למידע נוסף בנושא השכרת מניות לחץ כאן
למידע נוסף בנושא חוזים עתידיים לחץ כאן

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב