חוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים 

מילים במאמר: 705   [ נצפה 3296 פעמים ]

 
 
אלי דורון, עו"ד- ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il

חוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים, חוקק בשנת 1983 וקובע איסורים מרחיקי לכת בדבר עישון במקומות ציבוריים. חוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים, חוקק בשנת 1983 וקובע איסורים מרחיקי לכת בדבר עישון במקומות ציבוריים.

החוק אומנם חוקק לפני מספר רב של שנים, אלא שרק בשנים האחרונות ובעיקר בשנה האחרונה, אכיפת החוק מיושמת באופן דווקני הלכה למעשה, במקומות ציבוריים רבים, וזאת ככל הנראה עקב מודעות גבוה יותר לנזקי העישון ודרישת הציבור לפעול לאכיפת החוק. באוקטובר 1994 נכנס לתוקפו חוק הגבלת העישון במקומות העבודה. הרציונאל לחקיקת חוק זה הוא המידע המצטבר והמוכח בדבר נזק בריאותי מעישון פאסיבי המכונה גם עישון כפוי. המדובר בנזק בריאותי לאנשים שבעצמם אינם מעשנים, אך חשופים לעשן המעשנים לידם. בניגוד למקומות ציבוריים אחרים, במקומות העבודה החשיפה לעישון היתה למעשה בכפייה ולמשך לפחות 8 שעות ביום, שלא כמו במסעדה או בקולנוע.

עיקרי חוק הגבלת עישון במקומות ציבוריים הם כי המחזיק במקום ציבורי, חובתו היא לפקח ולעשות כל שניתן למניעת עישון בתחום המקום הציבורי שבהחזקתו, ובכלל זה- לפנות לאדם המעשן ולהורות לו לחדול מהמעשה האסור ובמידה ולא חדל זה מלעשן, להתלונן בפני מפקח. מעבר לכך קובע החוק כי המחזיק של המקום ציבורי, לא יציב מאפרה במקום ציבורי שבהחזקתו. תקנות הגבלת העישון במקומות ציבוריים, אשר נחקקו מכוח חוק זה, קובעת חובת קביעת שלטים להגבלת עישון, בגוף התקנות אף מובאות צורות השלטים המותרים.

פסקי הדין בעניין זה רבים ומגוונים, אלא שניתן לומר כי מגמת בית המשפט בשנים האחרונות היא הקפדה על אכיפת חוק זה, תוך שימת דגש כי ציבור המעשנים מזיק לציבור הלא מעשנים ובשורה של פסקי דין מטיף בית המשפט מגמתו באומרו: "עישון הפוגע בזולת כמוהו כתקיפה", כך אמר כב´ השופט שלמה פרידלנדר בפס"ד ת"ק 365806/07 בו תבע גיא אופיר את מסעדת "מרתה" בתל אביב. בפס"ד נוסף רע"א 9615/05 אירית שמש נ´ פוקצטה בע"מ קבע השופט רובינשטיין: "כי יש מקום ליתן ביטוי חזק - ולוא גם עדיין במישור הסמלי - לנזק, לשם הרתעת הרבים".

עוד ניתן לראות בפסיקת בית במשפט קו מנחה והוא בחינת הנתונים ובירור השאלות האם נעשה ניסיון כן ואמיתי מצד מחזיקי המקומות הציבוריים לעשות לאכיפת החוק, כאשר בראש ובראשונה נבחנת שאלת השילוט, המאפרות והיחס ללקוח המתלונן. על כן פנייה של לקוח מתלונן באשר לעישון במקום הציבורי, מחייבת התייחסות רצינית ויש לפנות ללא שיהוי למפר החוק ולבקש אותו לחדול ממעשיו. דקדוק אמיתי בהוראות החוק, כעולה מן המובא לעיל, מחייב פנייה יזומה למפר הוראות החוק אף אם לא התקבלה תלונה קונקרטית מאורח. באשר לרמת החשיפה לתביעות הרי שבפועל כל לקוח הינו תובע פוטנציאלי. הדרך האולטימטיבית כך ניראה, להימנע מתביעות היא ליתן יחס ראוי, הולם, אחראי ורציני לכל לקוח בזמן אמת, החל מעובד זוטר וכלה בעובדי מנהלה. יובהר כי אחריותו של מנהל פעיל/שותף או עובד בכיר האחראי לאותו התחום יאשם בהפרת הוראות החוק באופן אישי אם לא הוכיח שהעבירה נעברה שלא בידיעתו ושהוא נקט בכל האמצעים הסבירים להבטחת שמירתו של הסעיף האמור. הצבת שלטים, העדר מאפרות ומתן התייחסות הולמת למתלונן ופנייה לגורם המפר את הוראות החוק בזמן אמת למען יחדל מלעשות כן, תהא להגנה הטובה ביותר בתביעות כגון אלו.

ובהמשך למגמה זו, לאחרונה עבר בכנסת חוק האוסר על העישון במבנים סגורים בבסיסי צה"ל, במתקני ביטחון של המשטרה, השב"ס, משרד הביטחון ומשרד ראש הממשלה. על פי החוק, שייכנס לתוקפו בעוד ארבעה חודשים, העישון יותר אך ורק באזורים מיוחדים אשר יוקצו לכך. לדברי ח"כ חסון, יוזם החוק, "הצעת החוק עלתה עקב תלונות רבות של חיילים ושל עובדים בגופים המנויים בחוק אשר הלינו על כך שחוק העישון לא חל במקומותיהם, דבר שהסב להם נזק בריאותי רב". החוק אושר ברוב של 13 חברי כנסת. הצעת החוק קובעת עוד כי כוחות הביטחון יחויבו לקבוע הנחיות ברורות ופומביות בנוגע לאכיפת החוק, למותר ולאסור בכל הנוגע לעישון בבסיסים. על-פי החוק החדש, אסור יהיה לעשן בכיתות בבסיסי צה"ל, בחדרי אוכל, באולמות הרצאות ובעוד מקומות סגורים בעלי אופי ציבורי.כל זאת בתקווה שמגמה זו ולצידה, הסברה וחינוך נכון נגד תופעת העישון, תפחית משמעותית את מספר המעשנים בכלל האוכלוסייה ובפרט בקרב ציבור החיילים.

חרף האופטימיות המובאת לעיל, ככל שעסקינן באכיפת החוק, עדיין ניתן לראות כי מחזיקי מקומות ציבוריים, המיועדים לרוב לבילוי ופנאי ליליים לא אוכפים את הוראות החוק. מקומות ציבוריים אלו מעדיפים לספוג קנסות על הפרת סעיפי החוק על מנת לספק ללקוחותיהם חווית בילוי אולטימטיבית לפיה מותר להם לעשן כרצונם החופשי במקום בילויים, הציבורי.
רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל': 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל': 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל:
eli-doron@taxlawyers.co.il
הכותבים הינם שותפים במשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי - עורכי דין ונוטריון, המתמחה במשפט מסחרי ומיסויי. המשרד החל לפעול בחיפה, וכיום פועל בכל רחבי הארץ באמצעות משרדים ברמת גן ובטבריה. במשרד כ-40 משפטנים, בנוסף לצוות המומחים (רו"ח ויועץ-פנסיוני) והצוות האדמיניסטרטיבי.
רמת-גן: החילזון 12, (בית הקריסטל) טל': 03-6127446,
חיפה: שד' המגינים 58
טל': 04-8526693,
טבריה: הירדן 100א'
טל': 04-6717201,
רומניה-בוקרשט: רח' דומינטה אנסטסיה 10/2

פעילות המשרד כוללת פעילות מסחרית ומיסויית בינלאומיות מקיפה ללווי עסקאות מסחריות ועסקאות נדל"ן בבגרמניה, רומניה, בולגריה, גאורגיה (גרוזיה), הונגריה, פולין, ארגנטינה, ברזיל ועוד.

שאלות נא שלחו למייל:
eli-doron@taxlawyers.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב