מזונות זמניים לידועה בציבור
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מזונות זמניים לידועה בציבור 

מילים במאמר: 358   [ נצפה 1665 פעמים ]

 
 
בש"א 14694/07, ל.ד. נ' ב.י.ח.

כב' השופט פ' שטרק

עו"ד רפי שדמי למבקשת; עו"ד משה אוסטרובר למשיב

29.04.2008

העובדות:
המשיב (להלן:"האב") והמבקשת ניהלו מערכת יחסים משנת 1982. בתקופה זו היו הצדדים בהליכי גירושין מבני זוגם דאז. הצדדים התגוררו יחדיו בדירה שכורה ובמהלך השנים בנוסף למערכת יחסים במישור האישי ,ניהלו עסק יחדיו. כתוצאה ממערכת יחסים בין בני הזוג נולדה המבקשת 2. במסגרת ההליך דנן עתרו המבקשות לחיוב הנתבע במזונות זמניים מכוח תקנה 265 לתקנות סדר הדין האזרחי.

החלטה:
א. תביעת האם למזונותיה מבוססת על הסכם מכללא בין בני הזוג הכולל מזונות שיקומיים. לאחרונה בע"א 2000/97 לינדורן נ' קרנית ואח', הכיר בימ"ש העליון בזכותה של "הידועה בציבור" לפיצוי על אובדן התלות בבן - זוגה המנוח מכוח פקודת הנזיקין, להבדיל מדין חיצוני אחר שאינו מכיר בחובת תמיכה. גם בעניין לינדורן השאיר השופט ברק בצריך עיון את השאלה, האם חיי שיתוף בין ידועים בציבור מבססים הסכם משתמע לתשלום מזונות במקרה של פירוד. אכן, ניתן להחליף את תורת ההסכם מכללא בעיקרון תום - הלב הקבוע בסעיף 39 לחוק החוזים (חלק כללי) התשל"ג 1973, המשלים חסר בהסכם בין הצדדים, מקום שרצונם הסובייקטיבי של הצדדים לא הוברר. ואולם, לכל היותר ניתן להעניק לידועה בציבור מזונות לתקופה סבירה בסמוך למועד הפירוד כדי להסדיר את החיים שלאחר הפירוד. המזונות הם מזונות שיקומיים ולא לכל החיים, ומטרתם להביא את בן - הזוג הנעזב למצב שיוכל לתמוך בעצמו. ניתן לפסוק את המזונות בסכום חד פעמי או בתשלומים עיתיים. משך תקופת הזכאות תלויה בנסיבות העובדתיות.
ב. מעבר לטענות החוזיות קיימת עילה חוקתית לשוויון זכויות בין נשים וגברים ואף בקרב נשים אחרות כגון ידועות בציבור. הפליית המבקשת כאן מהווה הפרת זכויות ופוגעת בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.
ג. מעבר לכך נקבע, כי כיום מערכת היחסים בין בני זוג, גבר ואישה או כל סוג אחר לרבות זוגות חד מיניים מקימה מערכת של הסכמה והתחייבות. בלשון אחר, החיים המשותפים הם שיוצרים הסכם משתמע לתשלום המזונות.
ד. אין בשלב של סעד זמני להיכנס לעובי הקורה ולקבוע את הסכומים הנדרשים או היקף המזונות השיקומיים. המטרה היא לאפשר המשך חיים עד הכרעה בשאלות רכושיות בין הצדדים כנ"ל עם הקטינה. אין לפסוק במכלול ההוצאות שיכול להיות אלא להביא ליציבות המצב. לפיכל נקבע כי הנתבע ישא בתשלום של 2,750 ש"ח כמזונות זמניים לאישה ו- 3,000 ש"ח לקטינה.
את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב