מדתיות לרוחניות והפרדוקס של המאמינים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מדתיות לרוחניות והפרדוקס של המאמינים 

מאת    [ 22/07/2007 ]
מילים במאמר: 392   [ נצפה 1890 פעמים ]

 
 
בשלושת אלפי השנים האחרונות, עד לפני כ-150 שנה, היו קיימים בעיקר גושי דתות גדולים (בודהיזם, יהדות, נצרות, אסלם). כל מי שהשתייכו אליהן במוצהר תמיד החזיקו בדת וקיימו את מצוותיה באדיקות. למשל, לפני 500 שנה כל היהודים בעולם היו שומרי מצוות וכל שוכני הארצות הנוצריות היו נוצרים לכל דבר וכו'.

אבל ב-150 השנים האחרונות חל תהליך מואץ של חילון. לפחות 80% מהיהודים שהיו דתיים עד אז, צעדו ברגליים החוצה מן היהדות לעבר החילוניות (כך קרה ברמות שונות גם למאות מיליוני נוצרים ברחבי העולם, ואילו המוסלמים עדיין לא הגיעו ממש לשלב זה בהתפתחותם, לדעתי).

אבל חלק נכבד מאותם "פורשים מן הדתות" ו/או צאצאיהם לא הגיעו לסתם חילוניות שלווה אלא סבלו מתחושות ריקנות, קרי, הגיעו לואקום רוחני. כמובן, בדרך כלל, זה לקח שלושה ארבעה דורות מרגע שחלק מהם התערו והתבשלו בתפיסותיהם החומריות והחלו בהדרגה לחוש מחסור נפשי ומצוקה רוחנית ועד שהתפכחו לחלוטין מהחופש המדומה. כך, כבר לקראת סוף המאה ה-20 נוצר צימאון אדיר למשענת רוחנית בקרב מיליוני אנשים בכל רחבי תבל. בדרך כלל אנשים שמעולם לא הכירו ולא חוו דת כלשהי. בהתאם, נוצר ביקוש גבוה מאוד לתורות רוחניות שימלאו את הריק הקיומי. אין פלא שתחליפים שונים ומשונים צצו כפטריות אחרי הגשם.

לעומת זאת, מיליוני אנשים בכל רחבי העולם עדיין מצהירים שהם מאמינים באלוהים, אך רבים מהם כלל אינם מאמינים שכיום (2007) ייתכן שאלוהים ירד מהשמיים ויתערב באופן מוחשי בנעשה על פני כדור הארץ. או למשל, איש לא יאמין לאדם כלשהו (אפילו אם הוא נשוא פנים ומכובד מאוד) שיטען ברצינות שהוא מנהל שיחות נפש עם האל בכבודו ובעצמו.

אך מדוע בעצם לא להאמין לו? הרי לשום בן תמותה אין מונופול על פעולותיו של הכל יכול... יתירה מזו, על פי הגדרות רוב המילונים האלוהים הינו אכן כל יכול, אם כך, מדוע שלא יוכל להחליט לרדת לרגע ולדבר באוזניו של פלוני אלמוני אם יעלה הרצון מלפניו?!

נוצר מצב מוזר. מצד אחד האנושות טוענת שאלוהים הוא כל יכול ולכן באמת יכול לעשות כל אשר יחפוץ, ומצד שני היא לא מסוגלת להתמודד עם האפשרות שפעולות מסוימות שהאל יכול לבצע בקלי קלות אכן ייתכן שנעשות על ידיו השכם והערב ממש מתחת לאפה. מצד אחד הוא הכי גדול ואין חופשי ממנו, ומצד שני הוא מוגבל רק לפעילות שאינה מפחידה מדי אותנו - המוגבלים שהוא יצר מעפר ואל עפר ישובו.

זה נראה כאילו האנושות מכריזה: "עד כאן, אמונה לחוד והתערבויות אלוהיות ממשיות לחוד". זה נראה שהאנושות לא מוכנה באמת לקבל את אפשרויותיו ויכולותיו של מי שהיא עצמה הגדירה כבעל יכולות בלתי מוגבלות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב