ירושלים של זהב
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ירושלים של זהב 

מאת    [ 30/01/2011 ]
מילים במאמר: 478   [ נצפה 2834 פעמים ]

 
 

הכל זהב!

פעם היו שירים – כולנו זוכרים את יצירת המופת של התרנגולים שכתב חיים חפר – הכל זהב.

אתה יוצא לעולם הרחב,
אתה מביט והכל פה זהב....
פתחו נא את שערי הזהב
 
הצדיקים בוא יבואו עכשיו 
הנה הגיע כבר תור הזהב 
הנה פוסעים הם בשביל הזהב 
ומחייכים בשיני הזהב 
כן, הכל זהב!!!

מאז התבגרנו והתברגנו – וזהב הוא תכשיט בשרשרת של בחור שעיר חזה או אחד מ-1000 צמידים על ידה של חמותו המבוגרת של חבר שלך משכונה ד'.

 

זהב וקונוטציות שונות

מובא במסכת נדרים בתלמוד הבבלי מעשה שכנראה רוב עמך בית ישראל אינם מכירים. ובכן מסתבר כי ירושלים של זהב המקורי הוא דווקא תכשיט של זהב ולא שיר של נעמי שמר.

התנא הקדוש זי"ע רבי עקיבא היה רועה בעדריו של כלבא שבוע. כלבא שבוע זה היה אחד משלושה עשירי ירושלים. ביתו של כלבא שבוע רחל- ראתה את הפוטנציאל האדיר שהיה ברועה הצאן של אביה והבינה שמדובר בפוטנציאל לא מנוצל. רחל אמרה לרבי עקיבא כי תהיה מוכנה להתקדש לו במידה שילך לבית המדרש על מנת ללמוד ולהיות למיד חכם. רבי עקיבא הסכים, או אז משמע כלבא שבוע על עניין החתונה הצנועה של השניים, הוא נישל את ביתו רחל מכל נכסיו.

 

חורף קשה – טרם תור הזהב של רבי עקיבא

השניים היו לנים על חציר במתבן, ובלילות הקרים היה מפייס רבי עקיבא את רחל אשתו ואומר לה כי אם רק היה ביכולתו היה קונה לה "תכשיט ירושלים של זהב" תכשיט זהב שהיה בעצם רביד גדול אשר היה נעטר על מצחה של אישה כמעין כתר של ממש. על תכשיט זה הייתה דמות דיוקנה של העיר ירושלים אשר הייתה חרוטה בזהב.

 

אחרית דבר – סולמות של זהב!

סופו של דבר הגיע בלילה מן הלילות עני מרוד וביקש מרבי עקיבא ומרחל מעט תבן וחציר על מנת שיכולו לחמם מים לאשתו אשר זה עתה ילדה ואין על מה להשכיבה. נתעודד רבי עקיבא ועודד את עצמו ואת רחל בכך שאמר – מסתבר שיש אנשים במצב קשה יותר משלנו – ראי את דוגמת העני הזה שאפילו תבן אין לו! מאורע זה היה זרז עבור רחל אשר הפצירה ברבנו עקיבא שיגש ללמוד בבית המדרש. ההמשך ידוע, רבי עקיבא, התנא האלוקי הקדוש, הלך ולמד 12 שנים ואחר כך עוד 12 שנים, אז חזר עם 24,000 תלמידי חכמים עימו שהיו תלמידיו. כלבא שבוע שהתפאר בתלמיד החכם לא ידע שזהו למעשה חותנו, ולאחר שנודע הדבר התיר לו רבי עקיבא את הנדר שנדר (משום שאחז שרבי עקיבא הינו עם הארץ גמור). רבי עקיבא זקף את כל לימדו לרחל רישתו ואמר בפני כל תלמידיו והמום העם כי כל התורה שלו שלהם שלה היא כי היא זו אשר דחפה אותו לכל העניין.

ועל כך כבר נאמר אישה בונה אשה הורסת!

רבי עקיבא נתעשר במשך הזמן גם על ידי כלבא שבוע וגם על ידי מספר מקורות שונים אחרים. זהב ממש לא היה חסר לו לפי הכתובים עושרו הגיע עד לשולחנות וסולמות של זהב וכל זה אמר הוא כפצוי לרחל על כל הסבל שסבלה כל השנים.


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב