הודעה מוקדמת לפיטורים -האם חלה חובה ליתן הודעה מוקדמת בכתב
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הודעה מוקדמת לפיטורים -האם חלה חובה ליתן הודעה מוקדמת בכתב 

מאת    [ 05/01/2011 ]
מילים במאמר: 528   [ נצפה 3016 פעמים ]

 
 

האם חלה חובה ליתן הודעה מוקדמת בטרם סיום יחסי עובד מעביד בכתב או שניתן ליתן הודעה מוקדמת גם בעל פה.

מאת עו"ד תמיר קדמי

רונן עבד כמוכר אצל חברת משה ונכדיו למשך 10 חודשים עד אשר ביום בהיר אחד זימן אותו המעביד לשיחה והודיע לו בנוכחות מזכירת החברה כי הוא נאלץ לפטרו ממקום העבודה. באותו מעמד הודיע לו המעביד כי עליו להמשיך ולעבוד בחברה למשך 10 ימים נוספים, הם ימי ההודעה המוקדמת המגיעים לרונן על פי החוק. ואכן, רונן המשיך לעבוד בחברה 10 ימים נוספים אשר בסיומם ניתן לו מכתב פיטורים והוא עזב את מקום העבודה.

רונן, אשר נעלב ונפגע עד עמקי נשמתו מפיטוריו ממקום העבודה, החליט להגיש לבית הדין האזורי תביעה כנגד המעביד, שם העלה את הטענה  כי לא ניתנה לו הודעה מוקדמת בכתב ולכן, המעביד מחוייב לשלם לו עבור 10 ימי הודעה מוקדמת המגיעים לו על פי החוק.

האם רונן צודק? האם משה או נכדיו יאלצו לשלם לרונן תשלום נוסף עבור הודעה מוקדמת?

סעיף 2(ג) בחוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות, התשס"א - 2001 מחייב את המעביד ליתן לעובד הודעה מוקדמת בכתב אשר תציין את יום הוצאת ההודעה ויום הכניסה לתוקף של הפיטורים או ההתפטרות.

בתי הדין לעבודה קבעו כי דרישת הכתב שבסעיף 2 לחוק הודעה מוקדמת הינה דרישה ראייתית בלבד. כלומר, מעביד רשאי ליתן לעובד הודעה מוקדמת בעל פה אך יהא עליו להוכיח באמצעות ראיות אחרות כי ההודעה המוקדמת אכן ניתנה לעובד. כך למשל, יכול משה להביא לעדות את מזכירתו אשר כאמור, הייתה נוכחת במעמד שיחת הפיטורים לשם מתן עדות כי ניתנה לרונן הודעה מוקדמת בטרם פיטוריו ממקום העבודה.

כך לדוגמא בפסק הדין עב 6378/02 (ת"א) יוחאי רז נ' סיקס איי אינטראקטיב בע"מ, ניתן ביום 1.2.2004 תבע העובד תמורת הודעה מוקדמת מאת המעבידה מאחר ולטענתו לא נמסרה לו הודעה מוקדמת בכתב. המעבידה טענה כי ניתנה הודעה מוקדמת בעל פה בשיחה שבין שחר בן נון שהיה מנכל הנתבעת לבין עובדי החברה ולכן, הנתבע קיבל הודעה מוקדמת ואין משמעות לעובדה שההודעה המוקדמת לא נמסרה לידיו בכתב.

בית הדין קיבל את טענתה של המעבידה וחזר על ההלכה כי הדרישה שבסעיף 2 לחוק הודעה מוקדמת שמתן הודעה מוקדמת תעשה בכתב הינה דרישה ראייתית בלבד. לאור האמור לעיל קבע בית הדין כי הודעתו של נציג הנתבעת לעובדי החברה בעל פה כי החברה נסגרת ויש לראות בהודעתו כהודעה מוקדמת בטרם פיטורים, עומדת בדרישות החוק ולכן, תביעתו של העובד לתשלום תמורת הודעה מוקדמת נדחתה.

בכל מקרה ועל מנת למנוע אי נעימויות ואי הבנות עדיף ליתן לעובד מכתב פיטורים בכתב ולא להסתמך על מתן הודעה מוקדמת בעל פה.

האמור לעיל  אינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטיו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

תמיר קדמי, עו"ד

מרחוב נירים 3, תל אביב

טל: 6880303 - 03, נייד: 0545243333

בכל שאלה או קריאת מאמרים נוספים הינכם מוזמנים לאתר האינטרנט של עו"ד תמיר קדמי בכתובת הבאה:

www.kedmi-law.co.il

ניתן להירשם לפורום שהקים עו"ד תמיר קדמי באתר פייס בוק בכתובת שלהלן:

http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=132277916783452

 

 

עו"ד תמיר קדמי הינו מומחה לדיני עבודה, חבר בוועדת לשכת עורכי הדין לענייני עבודה, ומעניק סיוע וייעוץ לחברות ולעובדים בנושאים שונים העולים מתחום דיני העבודה, לרבות: פיצויי פיטורים, הודעה מוקדמת, דמי הבראה, עבודת נשים, אפליה במקומות עבודה, נשים בהריון, דמי נסיעות, הסכמי עבודה וכיו"ב. ניתן ליצור קשר עם עו"ד תמיר קדמי בטלפון 0545243333 או 036880303וכן ניתן להפנות שאלות לכתובת הדואר האלקטרוני: href="mailto:tamirkedmi.law@gmail.comtamirkedmi.law@gmail.com">">tamirkedmi.law@gmail.com כמו כן, ניתן להיכנס ולהירשם לפורום דיני עבודה שהקים עו"ד תמיר קדמי בכתובת הלינק שלהלן: http://www.facebook.com/reqs.php#!/group.php?gid=132277916783452

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב