חלק א': הצגת הבעיה - או - כיצד נוחתת מהלומה על ראש היבואן?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חלק א': הצגת הבעיה - או - כיצד נוחתת מהלומה על ראש היבואן? 

מאת    [ 03/07/2007 ]
מילים במאמר: 490   [ נצפה 2264 פעמים ]

 
 
קיבלתם דרישה לתשלום רטרואקטיבי - מה עושים?

מדריך לעוסק הנבוך (חלק א`)

דרישה לתשלום רטרואקטיבי של מסים עקיפים (מכס, מס קניה, היטלי סחר ועוד) נוחתת על ראשו של העוסק כרעם ביום בהיר. בסדרת כתבות המוקדשות לענין זה, מציע עו"ד גיל נדל, מספר דרכים להתמודדות עם המהלומה הקשה.

חלק ראשון - הבעיה

גיבורי סיפורנו הנוכחי הינם יבואנים (ליצרנים מקומיים נקדיש התייחסות נפרדת) המקבלים מרשויות המס דרישה לתשלום רטרואקטיבי של מסי יבוא (מכס, מס קניה או היטלים שונים (ובמונח הישן - תשלומי חובה - תש"ח)), בגין יבוא טובין שביצעו בעבר.  

הסיפור עלול להיפתח במסמך יבשושי משהו המוצא על ידי בית המכס הרלבנטי, ובראשו מתנוסס הכיתוב: "הודעה בדבר חיוב". ההודעה מופנית ליבואן, עם העתק לסוכן המכס שלו, והיא חתומה במרבית המקרים על ידי מחלקת הגרעונות בבית המכס. לעיתים קודמת למסמך זה חקירה גלויה של מחלקת החקירות של המכס, אשר בעקבות ממצאיה מוצאת ההודעה בדבר חיוב.

הודעת החיוב נחלקת לשלושה חלקים: בחלקה הראשון מובאים פרטים על רשימון היבוא הרלבנטי, והנמקה קצרה, ברוב המקרים - קצרה מדי, להיווצרותו של חוב המס (הקרוי "גרעון").

בחלקה השני של ההודעה מופיעה טבלה המפרטת את חוב המכס, מס קניה או תשלום החובה (קרן), ולאחריהם, בנפרד, חיובים נוספים - רבית והצמדה, וקנס פיגורים.

חלקה השלישי של ההודעה כולל את שורת המחץ הדורשת לשלם את חוב המס תוך 35 ימים, "ולא - יווספו עליהם הפרשי הצמדה וקנס לפי העניין וכן יינקטו אמצעי אכיפה לפי פקודת המסים (גביה) לרבות עיכוב מטענים על פי סעיף 4 לחוק מסים עקיפים".

הודעת החיוב מהווה מהלומה קשה ביותר ליבואן, מארבע סיבות עיקריות:

א. לוח הזמנים לתשלום הגרעון - על פי האמור בהודעת החיוב נדרש היבואן לשלם את הגרעון תוך זמן קצר, כאשר הסנקציות המתלוות לאי תשלום הינן חמורות ביותר - עיכוב מטענים והפעלת הליכי גביה, וגרעון המס נושא הצמדה וריבית וקנס פיגורים!

ב. מידת החשיפה לדרישה רטרואקטיבית - על פי החוק ניתן לדרוש את הגרעון במסי יבוא תוך חמש שנים מיום היווצרותו (ולעיתים אף יותר), ובמלים אחרות, רשויות המס רשאיות ללכת חמש שנים אחורה (ואף יותר)!

ג. בניגוד למס הכנסה, מסי יבוא אינם מוטלים על הרווח שהפיק היבואן בעיסקה, אלא מחושבים בדרך כלל כאחוז מערך הטובין המיובאים. יבואן שבעת מכירת הטובין לא גלגל את מסי היבוא על הקונה, עלול בעקבות חיוב רטרואקטיבי במסי יבוא עלול לאבד את כל רווחיו מהעיסקה ואף להיכנס להפסדים עצומים!

ד. הואיל ומדובר בדרישת תשלום המוצאת ליבואן לאחר מעשה, קשה ליבואן לחזות את התפרצות הענין ולפעול באופן מניעתי להקטנת הסיכון.

בנוסף, ההנמקה המופיעה בהודעת החיוב הינה לקונית וקצרה, דבר המקשה על היבואן להתמודד עם דרישת המס.

למרות המהלומה הקשה, קיימות דרכים להתמודדות הן עם לוח הזמנים הקצר, והן עם דרישת התשלום לגופה. יתירה מזאת, קיימות דרכים מניעתיות המאפשרות ליבואן להקטין מראש את מידת הסיכון. בנוסף, החוק מורה לרשויות המס לוותר על הגרעון בהתקיים תנאים מסויימים. על כל אלה, ועל היבטים נוספים, נעמוד בחלקים הבאים של סידרת המאמרים.

הכותב הינו עורך דין המתמחה במשפט הסחר הבינלאומי ודיני יבוא ויצוא. האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ מקצועי יש לפנות עם מלוא פרטי המקרה הספציפי לעורך דין.

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב