דע את זכויותייך - פיטורי אישה בהיריון בתום חופשת הלידה:
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

דע את זכויותייך - פיטורי אישה בהיריון בתום חופשת הלידה: 

מאת    [ 09/12/2010 ]
מילים במאמר: 855   [ נצפה 1808 פעמים ]

 
 

דע את זכויותייך - פיטורי אישה בהיריון בתום חופשת הלידה:

מאת עו"ד תמיר קדמי

 

מאמר זה בא ליידע את ציבור המעסיקים במדינת ישראל כי חל איסור חמור לפטר עובדת בתקופה של 60 ימים מתום חופשת הלידה. מעביד אשר יפטר עובדת במהלך של 60 ימים מתום חופשת הלידה או לא יאפשר לעובדת לחזור למקום העבודה בתום חופשת הלידה עלול להיתבע ולשלם עשרות אלפי שקלים בגין פיטורים שלא כדין.

 

 

האם המעסיק חייב להחזיר את העובדת למקום העבודה בתום חופשת הלידה:

 

התשובה היא כן!

 

סעיף 9 (ג) לחוק עבודת נשים, תשי"ד - 1954 אוסר על מעביד לפטר עובדת או עובד בתקופה של 60 ימים לאחר תום חופשת הלידה ולכן, מעביד חייב להחזיר עובדת או עובד למקום העבודה מיד בתום חופשת הלידה.

 

 

מה צריך לעשות מעביד שלמרות האמור לעיל מעוניין לפטר את העובדת בתום חופשת הלידה:

 

סעיף 9 (ג) לחוק עבודת נשים, תשי"ד - 1954 מאפשר למעביד לפטר את העובדת או העובד רק בהיתר מאת שר התעשייה המסחר והתעסוקה.

 

באילו נסיבות יתיר שר התעשייה לפטר עובדת בתום חופשת הלידה:

 

סעיף 9 (ג) לחוק עבודת נשים, תשי"ד - 1954 קובע כי שר התעשייה יאפשר פיטורים של עובדת או עובד לאחר תום חופשת הלידה רק בהתקיים אחד משני התנאים הבאים:

 

א.         שר התעשייה שוכנע כי הפיטורים אינם בקשר לחופשת הלידה.

 

ב.     שר התעשייה שוכנע כי עסקו של המעביד חדל לפעול או שהמעביד הוכרז כפושט רגל לפי פקודת פשיטת הרגל (נוסח חדש), התש"ם-1980, ואם הוא תאגיד - ניתן צו פירוק לפי פקודת החברות (נוסח חדש), התשמ"ג-1983.

 

חובה להדגיש כי רק במקרים חריגים יאפשר שר התמת פיטורים של עובדת או עובד בתום חופשת הלידה.

 

האם תקופת ההודעה המוקדמת תיכלל במסגרת 60 הימים האסורים לפיטורים:

 

התשובה היא לא!

 

בהתאם לסעיף 9 (ג) (3) לחוק עבודת נשים, תשי"ד - 1954 נקבע כי תקופת ההודעה המוקדמת לא תבוא במניין הימים האסורים לפיטורים כלומר, המעביד חייב להחזיר את העובדת למקום העבודה למשך 60 ימים ורק לאחר מכן, רשאי יהא המעביד ליתן לעובדת או לעובד הודעה מוקדמת על פיטורים ממקום העבודה. מכאן, שאם לדוגמא המעביד חייב ליתן לעובדת או לעובד 30 ימים הועדה מוקדמת, המעביד יחזיר את העובדת או העובד למקום העבודה למשך 60 ימים בתוספת של 30 ימים הודעה מוקדמת וביחד 90 ימים.

האם המעביד רשאי לפדות בכסף את תקופת הפיטורים האסורה:

 

התשובה היא לא!

 

בפסק הדין שניתן לאחרונה בע"ע 627/06 מורי נ' מ.ד.פ. ילו בע"מ (ניתן ביום 16/3/08) התייחס בית הדין הארצי לתכליתה של הוראת סע' 9(ג)(1) לחוק עבודת נשים:

 

"מטרתו של המחוקק, על ידי קביעת תקופת איסור הפיטורים לאחר תום חופשת הלידה, היא להקשות על מעבידים לפטר עובדת שיצאה לחופשת לידה. הוראת החוק מחייבת את המעביד לקבל את העובדת חזרה לעבודה לתקופה מסוימת, זאת על מנת לאפשר לעובדת להשתלב בחזרה במקום העבודה, ולתת לה הזדמנות להוכיח את יכולותיה לאחר הלידה....".

 

מכאן, שעל המעביד להחזיר את העובדת למקום העבודה בפועל וחל איסור לקנות בכסף את התקופה האסורה לפיטורים.

 

מה הסנקציה על מעביד המסרב להחזיר עובדת למקום העבודה בתום חופשת הלידה:

 

מעביד אשר מסרב להחזיר עובדת למקום העבודה בתום חופשת הלידה או מפטר עובדת בטרם השלימה 60 ימים ממועד חזרתה מחופשת הלידה מסתכן בעונשים הבאים:

 

א. סעיף 14 לחוק עבודת נשים תשי"ד - 1954 קובע כי מעביד אשר מפטר עובדת בניגוד לאמור לעיל , דינו - מאסר שישה חודשים או כפל הקנס האמור בסעיף 61(א)(3) לחוק  העונשין, התשל"ז-1977.

 

ב. בית הדין האזורי לעבודה רשאי לפסוק כנגד המעביד פיצויים גבוהים בגין פיטורים בניגוד לחוק עבודת נשים.

 

ג.  בית הדין האזורי לעבודה רשאי לחייב את המעביד לשלם לעובדת או לעובד פיצויי כספי שסכומים לא יפחת מסך של 150% מהשכר שהיה מגיע להם במהלך התקופה שתחילתה ביום הפיטורים וסיומה תום התקופה שבה חלה הגבלת הפיטורים כאמור.

 

לסיכום: בטרם יפטר מעביד עובדת בהריון או עובדת אשר אמורה לחוזר מחופשת הלידה כדאי שיקדים מחשבה למעשה ויתייעץ עם מומחה בדיני עבודה אשר יבדוק האם חלה הגבלה כלשהי על הפיטורים האמורים.

 

האמור לעיל  אינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטיו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

בכל שאלה או קריאת מאמרים נוספים הינכם מוזמנים לאתר האינטרנט של עו"ד תמיר קדמי בכתובת הבאה:

www.kedmi-law.co.il

ניתן להיכנס ולהירשם לפורום דיני עבודה שהקים עו"ד תמיר קדמי בכתובת הלינק שלהלן:

http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=132277916783452

 

בברכה,

תמיר קדמי, עו"ד

בעל משרד לדיני עבודה

 

 

עו"ד תמיר קדמי הינו מומחה לדיני עבודה, חבר בוועדת לשכת עורכי הדין לענייני עבודה, ומעניק סיוע וייעוץ לחברות ולעובדים בנושאים שונים העולים מתחום דיני העבודה, לרבות: פיצויי פיטורים, הודעה מוקדמת, דמי הבראה, עבודת נשים, אפליה במקומות עבודה, נשים בהריון, דמי נסיעות, הסכמי עבודה וכיו"ב. ניתן ליצור קשר עם עו"ד תמיר קדמי בטלפון 0545243333 או 036880303וכן ניתן להפנות שאלות לכתובת הדואר האלקטרוני: href="mailto:tamirkedmi.law@gmail.comtamirkedmi.law@gmail.com">">tamirkedmi.law@gmail.com כמו כן, ניתן להיכנס ולהירשם לפורום דיני עבודה שהקים עו"ד תמיר קדמי בכתובת הלינק שלהלן: http://www.facebook.com/reqs.php#!/group.php?gid=132277916783452

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב