תיקון חפציבה לחוק המכר דירות הבטחת השקעות רוכשים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תיקון חפציבה לחוק המכר דירות הבטחת השקעות רוכשים 

מאת    [ 04/09/2010 ]
מילים במאמר: 385   [ נצפה 3496 פעמים ]

 
 

ביום 6.10.2008 נכנס לתוקפו תיקון מס' 5 לחוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות- 1974. במהלך שנות הפעלתו של החוק, ובמיוחד לאור פרשת "חפציבה" התברר כי ההגנה שמספקת החוק על זכויותיהם של רוכשי דירות אשר משקיעים את מיטב כספם ברכישת דירה אינה מספקת וכי יש להרחיבה על מנת למנוע ולצמצם ככל שניתן את הסיכון שלוקח על עצמו הרוכש. להלן נסקור את עיקרי התיקון לחוק שהוצעו והתקבלו ואשר מהווים נדבך נוסף חשוב בהגנה על רוכשי דירות.

1.       הוגדר מונח "מחיר הדירה" כך שהינו כולל כל סכום שהקונה התחייב לשלם למוכר בחוזה המכר בקשר לרכישת הדירה, לרבות שכר טרחת עורך דין, וכל תשלום אחר שנקבע בהסכם המכר מתייחס לרישום הדירה על שם הקונה. תיקון זה בא למנוע מצב שרוכש דירה "מבולבל" מכל התשלומים הקבועים בהסכם המכר במקומות שונים ואינו יודע מה המחיר הסופי של הדירה אותה הוא רוכש.   2.       הורחבה ההגנה על כספי רוכש הדירה, בכך שנכון להיום חלה חובה על המוכר לספק בטוחה לקונה כבר אחרי תשלום של 7% מתמורת הדירה, זאת בניגוד למצב הקודם לפיו יכול היה מוכר לקבל סך של 15% מהתמורה מבלי לספק לרוכש כל בטוחה.   3.       נקבע כי רק אם נקבע מפורשות בהסכם המכר כי המוכר יכול להחליף את הבטוחה שנתן הרי שלא יוכל לעשות כן ללא הסכמת הקונה.   4.       נקבע כי גם אם הרוכש ויתר בהסכם המכר על זכותו להסדר תשלומים כקבוע בתקנות במקר שלא ניתנת בטוחה, הרי שהתנייה אינה תקפה   5.       נקבע כי סכומי הכספים שהובטחו יוחזרו בהתאם למנגנון ההצמדה שנקבע בהסכם המכר, ואם לא נקבע מנגנון הם יוצמדו למדד תשומות הבניה.   6.       הוסדרו כללים לעניין הפקדת הכספים ישירות לחשבון המלווה של הבנק המלווה והמממן את הפרוייקט על מנת למנוע מצב של תשלום ישירות למוכר.   7.       במסגרת התיקון תוקנה פקודת המיסים (גביה), כך שעל אף האמור בפקודה חובות של סרבן מיסים שהינו מוכר לא יהיו שיעבוד ראשון על דירה שמכר לקונה ביחס לכספים ששילם אותו קונה על חשבון הדירה בתוספת הפרשי הצמדה וריבית.   8.       הורחב סעיף העונשין כך שכל קבלת כספים מרוכש שלא בהתאם לדין תהווה עבירה.הוראות תיקון החוק חלות על כל חוזה שנחתם החל מיום 6.10.2008 ואינן חלות באופן רטרואקטיבי לגבי חוזים שנחתמו קודם לכן.

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

הכותב הינו בעל תואר ראשון ותואר שני במשפטים, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים (L.L.B, L.L.M) מקים ובעלים של משרד עורכי דין עמית דביר, המתמחה בעיקר בדיני מקרקעין ונדל"ן, ייצוג בבתי משפט ומשפט מסחרי. _____________________ עמית דביר - משרד עורכי דין טל: 077-4501516 פקס: 153-77-4501516 http://www.amit-adv.co.il amitdvir@gmail.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב