אלימות כנגד קשישים: הגורמים לנגע
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אלימות כנגד קשישים: הגורמים לנגע 

מילים במאמר: 380   [ נצפה 7360 פעמים ]

 
 

אלימות כנגד קשישים: הגורמים לנגע.

 לאחרונה התרבו הדיווחים על מקרי אלימות והתעללות כלפי אוכלוסיית הקשישים. ע"פ הדו"ח השנתי של המשטרה, אלפי מקרים אלימות והתעללות מדווחים מדי שנה, וההערכה היא שמדובר בקצה הקרחון בלבד. מהם הגורמים שהביאו את החברה הישראלית למצב זה?

גורם ראשון לעלייה באלימות כלפי אוכלוסיית הקשישים הוא נובעת מהעדר ענישה מרתיעה, שתרחיק עבריינים מלבצע מעשי אלימות בכלל, ומעשי אלימות כנגד קשישים בפרט. אומנם קיימים חוקי הגנה על קשישים ואוכלוסיות חלשות אולם כיום, לדוגמה, אדם שהורשע במעשה שוד, לא מזוין, כלומר ללא נשק חם, יכול להשלח לתקופת מאסר מגוחכת, של פחות משנה. עונש קל זה, רק מעודד את העבריינים לבצע מעשי שוד, ובפרט מעשי שוד כנגד קשישים. אולם גם התעללות בידי בן משפחה,  במוסד / בית אבות וכדומה. המחשבה שמנחה את העבריין היא, שבמקרה הגרוע ביותר, לכשייתפס, הוא יקבל עונש קל בלבד שאותו ניתן לספוג. לסיכום, בהעדר ענישה מרתיעה שתעוגן בחוקי המדינה, האלימות בחברה בכלל תמשיך בנסיקתה, ובמיוחד בקרב אוכלוסיית הקשישים הנחשבת פגיעה מאוד.

כמו כן, גורם נוסף לעלייה באלימות כנגד קשישים, טמון בעלייה הכללית בשיעורי האלימות בישראל. מדי יום ביומו ניתן להבחין  במקרי אלימות רבים שמתרחשים בחברה הישראלית. בין אם מדובר בסצנת המועדונים, שהפכה זה מכבר לבמה למקרי דקירות ואונס חוזרים ונשנים בקרב הבליינים הצעירים, ובין אם מקרי האלימות, ההתעללות וההזנחה כנגד ילדים ופעוטות. הסטטיסטיקה, כפי הנראה, לא פוסחת גם על מגזר הקשישים, שגם בקרבו חלה עלייה באלימות. הקשישים החלשים מבחינה פיזית, מהווים טרף קל בשביל עבריינים המחפשים כיצד להפוך חוסר אונים של ציבור שלם לרווח כלכלי.

עוד גורם ראשון לעלייה באלימות כנגד קשישים הוא חוסר הכבוד השורר בחברה הישראלית כלפיהם. אם בעבר נחשב הקשיש לאדם מכובד בחברה הישראלית, הרי שבשנים האחרונות הופך דימויו, לעיתים קרובות בקרב צעירים, לשל אדם חלש, המהווה נטל על החברה. אם בשנים עברו, הקשיש נחשב לבעל ניסיון חיים ובינה בעקבות השנים הרבות בהן חיי, הרי שהיום צעירים רבים מתבוננים בקשיש כאדם חסר אונים, ושוכחים ששנים רבות של עשייה נמצאות מאחוריו.

בין אם מדובר בהקמת משפחה, פיתוח קריירה, שרות בצבא או בארגונים אחרים שהגנו על היישוב היהודי (כדוגמאות המחתרות השונות), ועלייה לארץ ישראל והתיישבות בה ובנייתה מאפס. כמו כן, בקרב אוכלוסית הקשישים נמצאים ניצולי שואה רבים , ששרדו תלאות רבות וזוועות, אך לא ויתרו למען המשך קיומו של העם היהודי. הדור הצעיר, בהתקלו במראו החיצוני החלש והשפוף של הקשיש, לעיתים קרובות מדיר ממחשבותיו את העובדה, כי לקשיש היה חלק משמעותי ביותר בבנייתה ובהתפתחותה של המדינה.  

מרכז המידע המקיף בישראל לגיל הזהב. באתר מידע רב, כתבות, טיפים המלצות וקישורים לגיל השלישי. ניתן למצוא עצות לבחירת לבחירת בית אבות, בית אבות מומלץ בצפון. חיפוש מוסד בית אבות .

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב