נתיב הקריסה של קרנות הפנסיה והשפעתו על בכירי הרשויות המקומיות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

נתיב הקריסה של קרנות הפנסיה והשפעתו על בכירי הרשויות המקומיות 

מאת    [ 08/09/2005 ]
מילים במאמר: 883   [ נצפה 3491 פעמים ]

 
 
מינויו של עו"ד ירון ארבל כמנהל מורשה של קרן הפנסיה נתיב הוותיקה מבשר את האומץ הציבורי של התמודדות שר האוצר נתניהו עם בעית קרנות הפנסיה הוותיקות. בעקבות מינוי זה צפויה הקמת מנהלת קרנות הפנסיה הוותיקות , שתרכז את ניהולן של הקרנות הוותיקות לאחר שסמכויות הניהול יופקעו מידי ההסתדרות בזמן הקרוב. הקמת מינהלת קרנות הפנסיה הצפויה היא ככל הנראה הסיבה העיקרית לקרב האיתנים , שינהל בעתיד הקרוב מזכ"ל ההסתדרות עמיר פרץ , במגמה שלא להפסיד את המעוז הכמעט אחרון של ההסתדרות בקרב ההישרדות שלה. נבחרי ובכירי הרשויות המקומיות יפגעו אף הם מתהליך ההבראה בקרנות הוותיקות ויעשו טוב אם יפנו לייעוץ ויבצעו פיצול בזכויותיהם הפנסיוניות כך שלפחות חלק מהזכוית יהיה על בסיס הוני פטור ממס ונטול בעיות הבראה.

הכתובת של התמוטטות קרנות הפנסיה הוותיקות הייתה חקוקה על הקיר באותיות קידוש לבנה . מבקרת המדינה , גב' מרים בן פורת , קבעה בסוף פבר' 89 ' , כי היחס בקשר לפתרון קרנות הפנסיה , לא אכפתי ולא רציני די הצורך וכי אם לא יעשה לקידום פני הרעה במועד , נגיע למצב שבו יהיה מאוחר מידי . כעת הגיע המועד שבו כולנו : כל אזרחי מדינת ישראל נשלם את המחיר.

מאז ועד היום חלפו יותר מידי שנים יקרות בהן מפקחים ושרי אוצר השאירו את תפוח האדמה הלוהט לשר האוצר הבא . ואז הגיעו השרים בנימין נתניהו ומאיר שטרית וגילו שקופת המדינה ריקה וצריך לעשות מעשה ובדחיפות .

אסור לשכוח ששר האוצר הנוכחי , בנימין נתניהו היה בעבר ראש ממשלה ועדין יש לו תוכניות לעתיד , לכן הוא האיש שמבין את הבעיה ומסוגל להתמודד עימה .

"פצצת הזמן " של הביטוח הפנסיוני תקתקה לאורך זמן רב מידי .עד שיגאל גרינשטיין לא התפוטר ב1985- מקרן פועלי הבניין ע"י ההסתדרות ולא מונה אח"כ עו"ד יחיאל כץ, כמנהל מורשה , שהחל לנבור במסמכי הקרן ולהגיש כתבי תביעה , לא נודעה מסכת ההתרחשויות שהביאה את קרן פועלי הבניין למצבה .

מינויו של עו"ד ארבל למנהל מורשה של קרן "נתיב " נעשה עפ"י סעיף 68 לחוק הפיקוח על הביטוח שמופעל כאשר מבטח אינו יכול לעמוד בהתחייבויותיו . הגרעון של קרן נתיב כ- 9 מיליארד שקל בהנחת תשואה של 5.57 מיליארד שקל והקרן הבאה אחריה במגדל הינה קרן הפועלים החקלאיים.

מזה מעל עשור שאני זועק מעל כל במה שנפילת קרנות הפנסיה עוד עלולה להיות גרועה מקריסת המניות הבנקאיות . במאמר בדצמבר 1989 בשם :" פנסיה הסתדרותית : מה יקרה כשהעובדים יצביעו ברגלים - " ערכתי ניתוח של מסלול הקריסה שהקורא אותו היום מבין , שהכל היה ברור כבר אז , רק המחיר שכולנו נשלם הלך ותפח .

הכתובת על הקיר הייתה כתובה מזה למעלה מ- 15 שנה , וזמן קצר לפני שעזבה את תפקידה אמרה המפקחת על הביטוח והממונה על שוק ההון , גב' סמט , קבל עם ועדה: " קרנות הפנסיה הותיקות פשטו רגל !! " .

דברו באוצר על גרעון אקטוארי בסדר גודל של - 140: -130 מיליארד שקל (מאה ושלושים מיליארד שקל ). האם יש הבדל בסכומים שהמדינה אינה יכול לשלמם? בג"צ דחה לאחרונה את עתירת קרנות הפנסיה ההסתדרותיות והורה להן לבצע את הוראות האוצר בדבר הפרדה בין הקרנות הותיקות לחדשות וסגן שר האוצר מר יצחק כהן טען שהקרנות הן חדלות פירעון, ולכן חובה לעשות מעשה בדחיפות , ראוי לבחון את משמעות הדברים בנוגע לציבור העמיתים בקרנות :הפנסיונרים , האלמנות והיתומים .

בג"צ פרופ' קניאל מנוב' 99 ' נקבע : אין בהחלטת הממשלה כדי ליצור ערבות שהיא בגדר התחיבות משפטית מחייבת של המדינה לקיים את התחייבויותיהן של קרנות הפנסיה כלפי עמיתיהן - ".
קרנות הפנסיה פועלות בד"כ על סמך תקנון , אולם מסתבר שהגמישות ביישום ובמתן הבטחות למגזרים שונים הייתה רחבה מאד . היה מי שחשב, שאפשר להבטיח הבטחות עתידיות ,מבלי לתת את הדעת מי ישלם ומי ישא באחריות של ההבטחות . אין כל ספק שהזכויות שאותן יקבלו העובדים בפועל , לא יהיו אלו שהובטחו להם בתקנון . להזכירכם ?. התקנון המחייב הוא זה התקף במועד היציאה לפנסיה.

בעבר אמרתי שכדאי לכל הנוגעים בדבר כולל מזכ"ל ההסתדרות , לא להמתין ולחכות לתשובה כפי שמופיעה בדו"ח השנתי של הממונה על הביטוח לשנת 2000 המדבר על " התאפסות הנכסים וחוסר יכולת לעמוד בהתחייבויות שנטלו על עצמן " , להפנים את הלקח של ניהול קרן פועלי הבניין ע"י מנהל מורשה ולשתף פעולה בהשגת פתרון לטובת העמיתים בקרנות .


קרנות הפנסיה הוותיקות - השנה בה צפוי להיגמר להן הכסף :

בנין 2001
נתיב 2005
חקלאים 2006
אגד 2011
קג"מ 2015
סוכנות 2018
מקפת 2026
מבטחים 2030מצבן של הקרנות הותיקות הוא כזה שהן לא תוכלנה לעמוד בהתחיבויותיהן לתשלום פנסיה לעמיתים מהמקורות הצבורים בהן , ללא עזרת הממשלה .

השנה תעביר הממשלה סכום דומה לסכום המעילה בבנק למסחר כדמי השתתפות שלה בהגנה על עמיתי קרן פועלי הבנין , אולם כאשר כל שנה יחזור על עצמו הסעיף התקציבי הזה וילך ויגדל עם השנים , טענתי שיגיע בעוד כמה שנים שר אוצר שיאמר : לא עוד ואז תבוא לידי ביטוי הפגיעה הישירה בעמיתי הקרנות.

במינויו של מנהל מורשה לקרן פועלי הבניין הכוונה היתה באוצר לפקח על הליך הוצאת הכספים בקרן , ונראה כי הליך זה יגיע גם ליתר קרנות הפנסיה הוותיקות. כיום בקרנות הפנסיה הישנות מצויים 845,000 אזרחים מוקפאי זכויות . מה יהא עליהם ?!
חוקית - לממשלה אין כל אחריות או מחויבות לקרנות.

לממשלה אין כל מחויבות משפטית לכיסוי גרעונות קרנות הפנסיה ולתשואה מובטחת . אחריותה של המדינה הינה אחריות מוסרית לגורל העמיתים , אולם היא חייבת להתבצע תוך גילוי אחריות מלא כלפי כל אזרחיה משלמי המיסים.

ראשי העמותה של "גלגל ההצלה לפנסיה" , שהייתה בתהליכי התגבשות הבינו מהו נתיב הקריסה והציעו הקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקירת האירועים שהביאו לקריסת הקרנות , כעת נותרה השאלה הפתוחה , ובימים הקרובים נדע את התשובה האם תוקם מינהלת אחת מאוחדת להתמודד עם בעיית הקרנות , או שימונו מנהלים נפרדים לכל קרן -

במילים אחרות השאלה הינה מה תהיה תוצאת הקרב פוליטי הכלכלי הגדול בין ההסתדרות לממשלה , או בין ביבי - שטרית לעמיר פרץ -
דר' שלמה חזן, מומחה למערכות פנסיוניות והסדרי פרישה ברשויות מקומיות גופים ציבוריים ופרטיים. נמנה על צמרת ענף הביטוח הפנסיוני בישראל .
www.keday.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב