בחנו את עצמכם - לפי איזה מודל זוגי אתם חיים ומהו המודל הזוגי העדיף?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בחנו את עצמכם - לפי איזה מודל זוגי אתם חיים ומהו המודל הזוגי העדיף? 

מאת    [ 02/05/2010 ]
מילים במאמר: 1001   [ נצפה 2997 פעמים ]

בחנו את עצמכם - לפי איזה מודל זוגי אתם חיים ומהו המודל הזוגי העדיף? / מאת יואב ברנזון

 

 

שתלטנות חד-צדדית

 

שתלטנות חד צדדית הוא מודל זוגי המבוסס על צד אחד חזק וצד אחד חלש. הצד החזק והדומיננטי קובע כיצד תראה מערכת היחסים ואילו הצד החלש מובל ומשתף פעולה, לא פעם בניגוד לרצונו.

 

בשתלטנות חד-צדדית ישנה חלוקת תפקידים ברורה בין בני הזוג: אחד מוביל ואחד מובל. מערכת היחסים כזאת אינה מערכת יחסים שיוויונית אלא מערכת יחסים של חזק וחלש שבו הצד החזק מכתיב לצד החלש את אורח החיים הרצוי לו. 

 

 

 

תאומים סיאמיים

 

תאומים סיאמיים הוא מודל זוגי המבוסס על יחסים זוגיים משותפים, חופפים ושוויוניים. במערכת יחסים כזאת, שני הצדדים צמודים אחד לשני וחולקים רק פעילות משותפת.

 

בקשר מסוג כזה אסור לאף אחד מהצדדים לנהל פעילות עצמאית שאינה תואמת את רצונותיו של הצד השני, עליו להתפשר במסגרת הזוגית על הייחודיות שלו ולמעשה הזוגיות היא תוצאה של "הכלאה" וחיבור מלאכותי בין שני בני זוג במטרה להגיע לתוצאה ממוצעת משותפת שתייצג את שניהם. משמעות הדבר שהחיים הזוגיים הם פשרה חיוורת שבה כל אחד חייב לוותר על עצמו, להקטין את עצמו ולהסתיר את עצמו כדי להבטיח את המשך היחסים. לכן, כל פעולה עצמאית וייחודית של אחד הצדדים נתפסת כהפרה של הקוד הזוגי, כבגידה או נטישה של ההבנות המשותפות וכאיום ישיר על עצם קיומה של הזוגיות.

 

 

 

שנינו ביחד וכל אחד לחוד

 

שנינו ביחד וכל אחד לחוד הוא מודל זוגי מפותח וחופשי המבוסס על ההבנה שאנשים הם שונים ועל הכבוד לשוני הזה. בקשר מסוג כזה, בני הזוג חיים באופן עצמאי ומחוייבים קודם כל לאושר האישי של עצמם.

 

מצד אחד, הם חיים כזוג לכל דבר וחולקים חיים משותפים, אך מצד שני, הם לוקחים אחריות מלאה על חייהם ועל אושרם כאילו הם לא חיים בזוגיות אלא לבדם. בסוג זוגיות שכזה, כל אחד רשאי להיות מי שהוא והוא אינו מחוייב להתפשר על עצמו רק כדי לקיים את הקשר. התפיסה הזוגית של שנינו ביחד וכל אחד לחוד מבוססת על גישה שאינה רואה סתירה בין העצמאות, האינדיבידואליות והייחודיות של כל אחד מבני הזוג לבין הצורך והרצון שלהם לשתף פעולה. על פי תפיסה זו - אין שום סיבה לוותר על עצמך כדי לקיים זוגיות, וזוגיות יכולה להיות זוגיות מצויינת דווקא כשכל אחד מבני הזוג הוא מה שהוא, ולא צל חיוור של עצמו.

 

  

 

מהו המודל העדיף?

 

שתלטנות חד-צדדית הוא מודל בעייתי ומיושן המשקף את העבר. הוא מבוסס על שליטה, דיכוי וניצול האחר - ואין בינו לבין אהבה, כבוד והערכה דבר וחצי דבר. זהו מודל חשוך וכוחני המבוסס על טרור, בריונות והפחדה שבו צד אחד צובע את הצד השני בצבעים שלו.

 

תאומים סיאמיים הוא מודל ביניים, סוג של יצור כלאיים, שהוא לכאורה שיוויוני ומאוד זוגי כי שני הצדדים מוחקים את הצבע הייחודי שלהם וצובעים את עצמם בצבע אחיד, חדש וזוגי המתאים למיצובם כזוג. אלא שלמעשה, מודל התאומים הסיאמיים שולל את חירות הפרט, את הייחודיות של כל אחד מבני הזוג ואת המובהקות האישית שלו. כך יוצא, שבני הזוג מאבדים את העצמאות שלהם, מוחקים את עצמם ויוצרים "אישיות" חדשה, בינונית וממוצעת שהיא תוצאה של הפשרה הזוגית היומיומית. לכאורה מדובר במודל שיוויוני - למעשה מדובר במודל של בינוניות וחנק הדדי שאינו מתיר לבני הזוג לצמוח, להתפתח ולגדול באופן טבעי ואישי - רק משום שהדבר נוגד לכאורה את האינטרסים הזוגיים המשותפים. במודל זה, שני בני הזוג נמחקים ומשלמים מחיר אישי יקר רק כדי להמשיך ולתחזק את הקשר הזוגי, בעוד שבפנים הם מתוסכלים בשל הקורבנות האדירים שהם מבצעים בשם הזוגיות. בכל רגע נתון, הם מחוייבים לחיות ולפעול רק ביחד, ולכן כל פעולה שאינה "ביחד" נתפסת כ"בגידה" נוראית ויוצרת מתחים קשים.

 

שנינו ביחד וכל אחד לחוד הוא מודל חופשי, שיוויוני באמת ואוטנטי אשר אינו מדכא את בני הזוג בשם הזוגיות אלא מאפשר לכל אחד מהם להמשיך ולהיות מי שהוא ועדיין לחיות בזוגיות טובה. במודל זה, כל אחד מכבד את השוני של השני, אינו כופה עליו דבר, כל אחד אחראי על עצמו וכל אחד רשאי להתפתח בכיוונים המתאימים לו, גם אם הם שונים מהצד השני. במודל זה, האמון, הקבלה והביטחון הם לב היחסים ובמקום אחידות בקשר ישנה ייחודיות והרמוניה של צבעים שונים. 

 

  

וטיפ לסיום: שתלטנות חד-צדדית אופיינית לאנשים כוחניים ואטומים המבינים רק שפה של פחד וצייתנות. תאומים סיאמיים הוא מודל שמתאים לאנשים שעדיין לא הבשילו והתגבשו והם מעדיפים להסתתר מאחורי זהות זוגית מאשר להפגין את הייחודיות של עצמם. שנינו ביחד וכל אחד לחוד הוא מודל זוגי שמאפיין אנשים בוגרים, עצמאיים ושלמים עם עצמם המסוגלים לקבל את השוני והייחודיות של עצמם ולכן גם את הייחודיות והשוני של בני הזוג שלהם.

 

 

 

יואב ברנזון הוא עורך דין, מגשר, מטפל אישי, יועץ זוגי ומנטור עסקי. הוא עוסק ביעוץ זוגי ועסקי ב-20 השנים האחרונות. הוא פיתח את שיטת 4 הצעדים - שיטה ייחודית להצלחה מהירה ועמוקה בעסקים, בזוגיות ובכל יתר תחומי החיים. הוא כתב 12 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם. הוא פרסם למעלה מ-1,800 מאמרים בתחום הצמיחה האישית, הזוגיות, הפיתוח העסקי וההצלחה. הוא פיתח טכניקות ייחודיות המאפשרות לתכנת את תת-המודע מחדש. תכנות הוא תהליך מהיר המאפשר לנצל את היכולות התת-הכרתיות כדי להגיע במהירות להצלחה יוצאת דופן ולרכוש יתרון ניכר על פני אנשים "רגילים" שלא עברו תכנות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב