היבטי מס בהורשת נכסים בחוץ לארץ בידי זרים ליורשים תושבי ישראל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

היבטי מס בהורשת נכסים בחוץ לארץ בידי זרים ליורשים תושבי ישראל 

מאת    [ 14/01/2007 ]
מילים במאמר: 390   [ נצפה 2804 פעמים ]

 
 

יהודים רבים תושבי הגולה מבקשים להוריש את נכסיהם לצאצאיהם שהינם תושבי ישראל או אף למוסדות שונים בישראל. כמו רבים אחרים, מורישים פוטנציאליים אלה, תושבי מדינות שונות כגון ארצות הברית או בריטניה, מבקשים להכין צוואה.
באופן טבעי, לצורך הכנת צוואה שוכרים המורישים הזרים הנ"ל עורכי דין מקומיים בארץ מושבם. מכיוון שאין בישראל מס עזבון, מורישים אלו ובאי כחם אינם מודעים לסכנת המיסוי הכפול שהסיטואציה מעוררת.
במה דברים אמורים: במדינות רבות קיים מס עזבון. כאשר ילך לעולמו המוריש, ישלם היורש מס עזבון על הרווח שנוצר עד ליום הפטירה; לעומת זאת, לפי הדין בישראל, יורש היורש נכס ממוריש שנפטר לאחר שנת 1981 עומד בנעלי המוריש לצרכי יום ושווי הרכישה.
דהיינו, כאשר ימכור המוריש את הנכס, הוא ישלם מס בישראל על כל הרווח שנוצר החל מיום הרכישה עובר ליום הפטירה וכלה ביום המכירה. ואולם, יורש זה ישלם במדינת מושב המוריש פעמים רבות גם מס עזבון בקשר לירושת הנכס. דהיינו, היורש הישראלי עלול לשלם על אותו הרווח מס פעמיים - מחד מס עזבון במדינת מושב המוריש ומאידך מס רווח הון בישראל.
תכנון נכון של הליך ההורשה בעוד המוריש בחיים יכול למנוע "תאונת מס" כמו זו שתוארה לעיל. במקרה כאמור ניתן להביא לכך שמכירת הנכס על ידי היורש הישראלי לא תתחייב במס ישראל.
בחלק מן המקרים ניתן לפתור את בעיית המס העתידית על ידי הקמת נאמנות ומתן ההוראות הנכונות לנאמנים. בחלק אחר מהמקרים ניתן להימנע מהטלת המס בישראל על ידי ניסוח נכון של הוראות הצוואה ומתן הוראות מדויקות למנהל העיזבון. בחלק נוסף של המקרים ניתן למנוע את תשלום המס העתידי על ידי מתן הוראות בצוואה לעניין חלוקת הנכסים בין היורשים השונים בהתאם לסיווגיהם השונים של הנכסים (מזומן, מקרקעין, מיטלטלין וכו'). כל אלו יכולים למנוע הטלת מס עתידית על אותם יורשים תושבי ישראל.
יש לציין כי נכס נדל"ן בחו"ל אינו בגדר זכות במקרקעין לצרכי חוק מיסוי מקרקעין והוראות פקודת מס הכנסה חלות על מכירתו כאילו היה נכס הוני. על כן, אין תחולה להוראות סעיף 5(ג) לחוק מיסוי מקרקעין הקובעות כי מכירת זכות במקרקעין בידי מנהל עזבון כמוה כמכירת הזכות בידי היורשים. בהתאם ניתן להחיל על מכירת נכס נדל"ן בחו"ל שהינו חלק מהעיזבון של מוריש זר את ההלכה שחלה בעבר, טרם חקיקת סעיף 5(ג) דנן לחוק מיסוי מקרקעין, על מכירת זכות במקרקעין בישראל כחלק מהליך ההורשה.
לסיכום, רצוי שתושבים זרים המבקשים להוריש נכסים לישראליים, יתנו את הדעת למיסוי הישראלי על אף שאין מס עזבון בישראל ויערכו לכך מבעוד מועד.

המאמר נכתב בשיתוף עם עו"ד הראל לוקר
עורך דין אריה ליבוביץ' - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: Office@atax.com. מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב