מס ערך מוסף בשיעור אפס - שאלה לעורך דין אריה ליבוביץ
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מס ערך מוסף בשיעור אפס - שאלה לעורך דין אריה ליבוביץ 

מאת    [ 14/01/2007 ]
מילים במאמר: 417   [ נצפה 5480 פעמים ]

 
 
מע"מ בשעור אפס
רו"ח צבי רדליך שואל:
האם על פי הפעילות המפורטת מטה, יש לדווח על מע"מ בשיעור אפס בגין עמלות שנתקבלו מחו"ל?
נישום משמש כנציג של מפעל ספרדי בארץ.
למפעל הספרדי מספר לקוחות בארץ (מפעלים, חברות מסחריות) והוא פועל באופן הבא:
1. היבוא מתבצע באופן ישיר על ידי הלקוחות בארץ (מפעל, חברה מסחרית). הסחורה היא בבעלותם הבלעדית.
2. המפעל הספרדי מפיק חשבונית שהמוטב שלה הוא הלקוח בארץ. נציין כי שטר המטען ומסמכי השוק המשותף הם על שם הלקוחות בארץ.
3. הלקוח בארץ משלם ישירות לספק הספרדי על סמך החשבונית שהונפקה עבורו.

עד כאן אופן הפעולה ויחסי העבודה בין המפעל הספרדי ללקוחות בארץ.

הנישום שהוא הנציג בארץ מקבל עמלה עבור מכירות אלה.
1. הנישום מנפיק חשבונית אך ורק למפעל הספרדי ובמטבע זר בגין עמלת מכירה.
2. הנישום אינו מייבא בשום צורה כל סחורה שהיא ואינו מחזיק במלאי כלשהוא.
3. הנישום אינו מנפיק חשבונית במטבע ישראלי עבור לקוחות בארץ ואינו מקבל עמלות מן הלקוחות המקומיים.
4. התשלום מן המפעל הספרדי מתקבל במטבע זר.
5. הנישום המשמש כנציג המפעל בארץ, ממלא את מקומו של תושב חוץ, עובד המפעל הספרדי לצורך העניין אשר היה אמור לשהות בארץ אלמלא הנציג בארץ.
עו"ד אריה ליבוביץ ':
בשאלה שלעיל מתאר השואל בעיקר את אופן פעולתו של המפעל הספרדי אך למעשה כלל אין תיאור של פעולת "הנישום הישראלי.
מלשונו של השואל נראה כי אין כוונתו שהמדובר ב"נציג" על פי סעיף 60 לחוק מס ערך מוסף (להלן: "החוק" ו/או "חוק מע"מ") אלא במעין משווק בישראל המוצא ללקוח הספרדי לקוחות בישראל.
מקרה זה הינו המקרה הקלאסי עליו חל סעיף 30(א)(5) לחוק ובכלל זה החריג שחל עליו.
סעיף 30(א)(5) לחוק קובע כדלקמן:
" מתן שירות לתושב חוץ, למעט שירות ששר האוצר קבע לענין זה; לא יראו שירות כניתן לתושב חוץ כאשר נושא ההסכם הוא מתן השירות בפועל, נוסף על תושב החוץ, גם לתושב ישראל בישראל, לשותפות שרוב הזכויות בה הן של שותפים תושבי ישראל או לחברה שלענין פקודת מס הכנסה רואים אותה כתושבת ישראל, אלא אם הוא שירות שתמורתו מהווה חלק מערך הטובין שנקבע כאמור בסעיפים 129 עד 133ט לפקודת המכס, לפי העניין "
(ההדגשה הוספה)
החלק המודגש לעיל נוסף לחוק בעקבות הסאגה המשפטית של פסק הדין בעניין קסוטו . לאור דברים אלו יוצא שכאשר קיים נהנה ישראלי מן השירות, גם אם הינו נהנה משני הרי שאין השירות הניתן על ידי החייב במס הישראלי, זכאי למס בשיעור אפס.
במקרה דנן אכן קיים נהנה משני ולכן אין מקום למס בשיעור אפס. יחד עם זאת נציין כי ניסוח נכון של ההסכם עם החברה הספרדית, יאפשר כן לדווח על מס בשיעור אפס על מרבית הסכום. זאת בהתאם לעקרונות שנקבעו בפסיקה.
עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il



מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב