קבלת תביעה להשתתפות בחוב שנפסק בהליכי בוררות זרים מתוקף הסכם משולש בין הצדדים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

קבלת תביעה להשתתפות בחוב שנפסק בהליכי בוררות זרים מתוקף הסכם משולש בין הצדדים 

מילים במאמר: 420   [ נצפה 942 פעמים ]

 
 

חוזים

ת"א 1124-04, BIP CHEMICALS LTD נ' גד כימיקלים

אלכס קיסרי

 

10.01.2010

העובדות:
1. בשנת 1976 הוקם מיזם משותף של פעילות בתחום התעשייה הכימית באיראן בין חברת BIP CHEMICALS לחברת "גד כימיקלים" בשיתוף איש עסקים איראני (מחבוביאן). על רקע המהפכה האיסלמית באיראן חדל המיזם המשותף להתקיים ובעקבות כך הוגשה נגד השותפות במיזם תביעה לתשלומי כסף מסוימים על ידי איש עסקים איראני, שהיה גם הוא שותף למיזם.
2. התביעה התבררה בהליכי בוררות בשוויץ ונפסק שהשותפות במיזם חייבות בתשלום לאיש העסקים האיראני, אשר מצידו הגיש תביעה נוספת בבוררות בשוויץ נגד BIP CHEMICALS והוא זכה גם בתביעה זו. BIP CHEMICALS שילמה את מלוא הסכומים שנפסקו בשני פסקי הבוררות והיא תובעת מגד כימיקלים השתתפות בסכומים אלה.

החלטה:
1. גד כימיקלים לא חלקה על קיומו של ההסכם המשולש אשר, קיומו ותוקפו לא הוכחשו, יצר מערכת יחסים בין התובעת וגד מצד אחד, לבין מחבוביאן מן הצד האחר. מערכת יחסים זו היא העומדת ביסוד תביעתה של התובעת המבוססת על חבותה, המשותפת לגד, כלפי מחבוביאן, ועילת תביעתה של התובעת היא בחזקה הקבועה בסעיף 54 לחוק החוזים (חלק כללי) תשל"ג-1973 ,שלפיה שניים שחייבים חיוב אחד חייבים בו יחד ולחוד.
2. בהוכחת תביעה להשתתפות או לשיפוי אין צורך בהכרעה שיפוטית כלשהי בשאלת תוקפם של פסקי הבוררות הזרים, ודי בהם כדי להוות ראיה לעובדה שניתנו ולחיוב הכלול בהם. לתכלית זו די אם יתקבלו כראיה בדרך של הכרה אגבית.
3. אין סיבה לסטות מחזקת השוויון הקבועה בסעיף 56(א) לחוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג-1973 ולחייב את גד כימיקלים בשיעור העולה על מחצית מן הסכומים שאותם שילמה התובעת בתשלומי הוצאות משפטיות, ובכלל זה תשלומים למוסד הבוררות או הוצאות משפטיות ששולמו לאיש העסקים האיראני.
4. טענת ההתיישנות שהעלתה גד כימיקלים נדחית. מניין תקופת ההתיישנות לגבי תביעתו של תובע התובע השתתפות מתחיל מיום שהוא שילם לנושה, בהתאם לכך, ובהתאם למועדים שהוכחו כמועדי התשלום של התובעת למחבוביאן, ניתן לקבוע שכשהוגש כתב התביעה המקורי טרם חלפה תקופת ההתיישנות בנוגע להשתתפות בתשלומים על פי פסק בוררות הריבית, ומאוחר יותר, גם כשתוקן כתב התביעה, טרם חלפה תקופת ההתיישנות על פי פסק בוררות התוספת.
5. על גד כימיקלים להשתתף בתשלומים שנעשו על ידי BIP CHEMICALS וזאת לאחר שקבע כי על פי ההסכם להקמת המיזם קיימת חובת השתתפות, ומחומר הראיות, הכולל גם את פסקי הבוררות השוויצריים, עולה ש- BIP CHEMICALSחויבה בתשלום לאיש העסקים האיראני והיא שילמה את המתחייב ממנה.
6. כמו כן יימשך ההליך נגד בעלי מניותיה ומנהליה של גד כימיקלים שכן BIP CHEMICALS טענה מלכתחילה שעם תחילת העימות המשפטי הם פעלו לרוקן את גד כימיקלים מנכסיה.

את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב