איך נבצע דיווח למעמ על גבי טופס מקוון?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

איך נבצע דיווח למעמ על גבי טופס מקוון? 

מאת    [ 03/01/2010 ]
מילים במאמר: 583   [ נצפה 4189 פעמים ]

 
 

כחלק מתיקון לחוק מע"מ הוחלט שהחל משנת 2010 תחול חובת דיווח מקוונת של המע"מ, בנוסף לדו"חות הרגילים לעסקים מסוימים, כאשר משנת 2012 הדיווח המקוון יחליף לחלוטין את דו"חות המע"מ כפי שהם היום. הדו"ח המקוון יוגש אחת לחודש כרגיל.

מקוון = ON LINE, על גבי רשת האינטרנט. התהליך נועד לייעל את תהליך הדיווח ולמחשב אותו כמה שניתן. כמו כן החוק מנסה למנוע תופעה של חשבוניות פיקטיביות.

מנהל חשבונות של כל עסק יוכל לבדוק ולדעת האם העסק צריך לעבור לשיטה זו או לא. כל מנהל חשבונות קיבל את כל המידע מרשות המיסים, וכמובן שכל מנהל חשבונות יודע בדיוק מה יש לעשות מבחינת הדיווח המקוון כדי למנוע טעויות.

זהו שינוי משמעותי, שמחייב הערכות שונה גם מבחינה מקצועית של מנהל חשבונות, וגם מבחינה פרקטית של הפקת חשבוניות וכו'.

מי חייב בדיווח מקוון?

  • מינואר 2010 חובת דיווח מקוון תחול רק על עסקים, אשר מחזורם השנתי מעל 4 מיליון - והם חייבים בניהול הנה"ח כפולה, בעיקר חברות בע"מ. מנהל חשבונות של כל עסק יידע כמובן מה הסטאטוס הנכון וכיצד יש לפעול.
  • מיולי 2010 יהיו חייבים בדיווח מקוון גם מבצעי עסקאות פטורות ממס, מלכ"רים עם למעלה מ 600 עובדים ומוסדות כספיים.
  • החל משנת 2011 יהיו חייבים בדיווח מקוון מלכ"רים עם למעלה מ 300 עובדים וגם עסקים עם מחזור של מיליון - או שחייבים בהנה"ח כפולה. 
  • משנת 2012 הדיווח המקוון יחליף לחלוטין את הדיווח התקופתי כיום.

על כל עסק לוודא עם מנהל חשבונות, האם הוא נכלל בחייבים בדיווח זה כדי להימנע מסנקציות.

כל מנהל חשבונות וגם בתי תוכנה להפקת חשבוניות יידעו את העסקים לגבי השינויים הצפויים.

צד נעשה הדיווח המקוון?

כמובן שכל מנהל חשבונות קיבל הכשרה בהגשת הדו"ח, הפירוט החדש, רשומות פתיחה, פירוט כל העסקאות והתשומות ורשומת סגירה. הטופס לדיווח המקוון הוא PCN874, זהו טופס דומה לטופס לצרכי החזרי מס המשמש היום. שליחת הנתונים תעשה דרך אתר רשות המיסים, ע"י מנהל חשבונות לרוב ולא בעל העסק.

  • עסקים שאינם חייבים בדיווח אינטרנטי יוכלו להמשיך להגיש דו"חות בטופס PC874 הישן.
  • על עסק מדווח להצטייד בחתימה אלקטרונית לשידור הקובץ.

שינוים לגבי חשבוניות

במסגרת הדיווח החדש, יש לעשות כמה שינויים בהפקת חשבוניות ובדיווח עליהן. מנהל חשבונות יידע לבצע את השינויים, וכמובן שבתי התוכנה להפקת חשבוניות ממוחשבות יבצעו עדכונים בהתאם.

על כל חשבונית יש לרשום את מספר הלקוח. כרגע בכל חשבונית על עסקה הגבוהה מ-5,000 - לפני מע"מ יש לרשום אוטומטית את מספר העוסק של הלקוח או הספק (ללקוחות עסקיים כמובן). בדו"ח המקוון מנהל חשבונות צריך להוסיף שורת פירוט לגבי כל חשבונית או הודעת זיכוי של מעל 5,000 ?.

מנהל חשבונות רשאי לרשום בשורה מרכזת חשבוניות על עסקאות הפחותות מ-5,000 - לפני מע"מ

החזרי מס

החזרי מס ערך מוסף מגיעים לעסק אם בחודש מסוים תשלום המע"מ היה גבוה מגביית המע"מ. החזרי מס ינוהלו כמו כל תחום הנהלת חשבונות דרך משרד יועץ המס או מנהל החשבונות.

כמובן שאין שינוי מבחינת בקשת החזרי מס עם שיטת הדיווח המקוון. אם מגיעים החזרי מס לעסק -הם יוחזרו כרגיל. טעויות בדיווח שמחייבות החזרי מס תתוקנה בדו"ח בחודש הבא בצורה מסודרת, כנ"ל לגבי פרטים לא מדויקים. החזרי מס ישולמו לעסק כפי שנהוג היום.

החזרי מס יידרשו בדו"ח הרגיל ולא באופן מקוון עד להודעה חדשה. בעתיד סביר שגם החזרי מס ושאר היבטי המיסוי ינוהלו דרך האינטרנט באופן מקוון. אז גם מי שלא מתכוון יחיה בסוף בעולם מקוון.....

עמי אביטן - חשבונאי ויועץ מס מוסמך, יועץ ביטוח פנסיוני, מגשר וחשב מלווה ברשויות מקומיות.המשרד נותן שירותי ייעוץ כלכלי ומיסוי לחברות, עמותות וגופים ציבוריים, סוכנות לביטוח חיים וייעוץ פנסיוני. לאתר המשרד - לחץ כאן 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב