משפט פלילי - זכויותיו של הנאשם
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

משפט פלילי - זכויותיו של הנאשם 

מאת    [ 16/11/2009 ]
מילים במאמר: 424   [ נצפה 2483 פעמים ]

 
 

 

אין לדון נאשם בפלילים שלא בפניו


כאשר מתנהל משפט פלילי, לנאשם יש זכות להיות נוכח. עם זאת קיימים מקרים חריגים: אם העבירה היא קלה והנאשם הודה, או אם הנאשם ביקש שלא להיות נוכח ורק עורך הדין שלו נמצא. כמו כן ניתן לשפוט נאשם שלא בפניו מטעמי בריאות או במקרה של עדות מתלונן.נפגע בעבירות מין. וכמובן, אם הנאשם מתפרע ומפריע למהלך התקין של הדיון ניתן להרחיק אותו מאולם בית המשפט.


זכות השתיקה


לכל אדם זכות שלא לומר דבר העלול לשמש ראייה לחובתו בהליך פלילי. בהליכי חקירה- אדם אינו חייב להשיב על שאלות שהתשובות עליהן יכולות להעמידו בסכנת אשמה.

שימוש בזכות השתיקה אינו יכול לשמש כחיזוק נגדו, בבחינת, "שתיקה כהודאה". אולם זכות השתיקה אינה חלה על שיתוף פעולה מצד החשוד בהליכי חקירה כגון זכות לסרב להיבדק בדיקות רפואיות או סירוב להשתתף במסדר זיהוי. כאשר החשוד מסרב לשתף פעולה בהליכי חקירה הדבר עשוי לשמש חיזוק לראיות התביעה כנגדו.


זכות העיון


כאשר מוגש כתב אישום יש לנאשם ולעורך דינו את הזכות לעיין בחומר החקירה וברשימת החומר שנאסף ונמצא בידי התביעה ולהעתיקו. בעיקרון אין לתביעה זכות מקבילה לעיין בחומר הראיות של הנאשם אולם ביהמ"ש רשאי להעניק לתביעה זכות עיון בעדויות מומחים מטעם ההגנה.כאשר התביעה לא מכבדת את זכות העיון בחומר הראיות, רשאי הנאשם לפנות לביהמ"ש שאליו הוגש הכתב אישום, בבקשה לעיין בחומר החקירה.


חובת מינוי סנגור


כאשר הנאשם עבר עבירה שדינה 10 שנות מאסר או יותר, כאשר הנאשם בן פחות מ- 16 בעת הדיון והוא נידון בבימ"ש שאינו בימ"ש לנוער , כאשר הנאשם חרש אלם עיוור או קיים חשש שלקוי בשכלו או בנפשו ובדיון במעצר עד תום ההליכים – ביה"מש חייב למנות לו סניגור. אך כאשר הנאשם אינו משתף פעולה עם הסנגור שמונה או כאשר ביהמ"ש סבור כי אין במינוי כדי להועיל – חובה זו אינה תקפה.


כאשר נאשם אינו מיוצג ע"י עו"ד


אם הנאשם בחר שלא להיות מיוצג ע"י עורך דין, מוטלת על ביהמ"ש חובה מוגברת לשמור על זכויותיו ולהנחותו בנוגע לשמירת זכויותיו. ביהמ"ש יקפיד לעזור לנאשם בחקירת העדים, בהזמנתם, בשמיעת טענות ובהקפדה שהתביעה לא תחרוג מגבולות המותר.


הודאה/כפירה באשמה


לאחר הגשת כתב אישום, ביהמ"ש שואל את הנאשם האם הוא מודה בעובדות המיוחסות לו בכתב האישום. במקרה זה, לנאשם עומדות האפשרויות הבאות: לא להשיב לכתב האישום , לכפור, להודות בעובדות כתב האישום או להוסיף עליהן. אולם על הנאשם לזכור כי הימנעות מלהשיב לאישום יכולה לשמש חיזוק לראיות התביעה. כמו כן הנאשם יכול לבחור שלא לקיים פרשת הגנה כלל והדבר לא יביא להרשעתו משום שביהמ"ש יבדוק האם עמדה התביעה בנטל ההוכחה הדרוש שהינו מעבר לכל ספק סביר.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב