הלוגותרפיה בריאות באמצעות משמעות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הלוגותרפיה בריאות באמצעות משמעות 

מאת    [ 06/08/2009 ]
מילים במאמר: 741   [ נצפה 2707 פעמים ]

 
 
לוגותירפיה
הינה שיטתו של ויקטור פרנקל אשר פיתח את רעיונותיו בשנות ה30 ובחן אותם במשך שנתיים וחצי במחנות הריכוז הנאציים.ויקטור פראנקל היה הראשון שהפנה מבטו גם לעבר הבריאים ולא אל החולים בלבד.
פרנקל מאמין ,כי המפתח לגישה חיובית לחיים הינו המודעות כי יש לחיים משמעות בכל הנסיבות וכי בידך למצוא את המשמעות לחייך.ביכולתך להתגבר על חולי ומכות גורל אם תמצא משמעות לקיומך. פרנקל מכנה זאת "לוגותרפיה"-בריאות דרך משמעות.
בניגוד לפרויד אשר ראה את השאיפה לעונג ככוח המניע ואדלר שאר ראה את השאיפה לעוצמה ככוח המניע החזק מכול לדעת פרנקל עונג אינו מטרה עיקרית,אלא תוצר לוואי של עשיית דבר מה בעל משמעות.גם עוצמה אינה מטרה כשלעצמה אלא אמצעי להשגת המטרה בעזרת שימוש בכוח. פשר אינו תוצר לוואי וכן לא אמצעי -אלא המטרה הסופית.
התעלמות משאיפתך לפשר או דיכויה תיצור בך תחושת ריקנות.הידיעה כי לחיים יש משמעות וכי בכל מצב גלומה משמעות תסייע בידך להפוך לאומר הן,יהיו התנסויות העבר שלך אשר יהיו.
ויקטור פרנקל אמר את הדברים על סמך הניסיון שלו גם במחנות ריכוז,שם ראה שיש הבדל בין תגובות האנשים השונות אל המצב הנורא שהיו בו.שם במחנות כאשר מצא עצמו מעורטל מכול עד כי נותר בהוויתו העירומה בלבד,אביו,אמו,אחיו ואשתו מתו במחנות או שולחו אל תאי הגזים וחוץ מאחות אחת כולם נספו.
ואז נשאלת השאלה :אדם זה שאבד לו הכל אשר עונה באכזריות ועבר רעב ועינויים נפשיים שהיה צפוי שעה שעה להשמדה-איך יכול למצוא טעם בחיים ולשמרם.
תורת הלוגותרפיה ששייכת לאסכולה האקזטנציאליסטית מזכירה לא מעט את הבודהיזם ואומרת לחיות -פירושו לסבול, להתקיים -פירושו למצוא פשר לסבל.
איש לא יוכל לומר לך מהי תכלית זו.כל אחד צריך למצוא את הדבר בעצמו ועליו לקבל את עול האחריות על פי מה שמכתיבה לו תשובתו.
אם יצליח יוסיף לגדול למרות כל צרותיו.או כמו שאמר ניטשה:"מי שיש לו איזה למה שלמענו יחיה ,יוכל לשאת כמעט כל איך".
פרנקל שלא כאקזיסטנציאליסטים אחרים אינו פסימי או אנטי דתי.אדרבה השקפתו היא אופטימית מאוד.
חלק גדול מהעבודה שעושים כל מי שבקיא בתרגולי ה"עידן החדש" ביירון קייטי ,אימון,פסיכולוגיה חיובית,
אומרים דברים מאוד דומים למה שאמר ויקטור פראנקל בשנות ה30 .
עליך להבדיל בין שתי נסיבות מנוגדות :אלה של הגורל שאין בידך לשנות ואלה של חופש אשר יש בידך לשנות.המשמעות של מצב בלתי ניתן לשינוי טמונה בחופש,לא בחופש לשנות את הבלתי ניתן אלא בחופש לשנות את עמדתך כלפיו.בידך למצוא עמדה בעלת משמעות כלפי דבר מה חסר פשר.
כך אין מתעלמים מהשלילי אלא מכוונים אותו לחיובי.
אם הדבר כבר קרה ,העמדה שלך כלפי הדבר היא המשמעותית.העקרונות המנחים הבאים מאפשרים לך להפסיק להתייחס אל עצמך כקרבן ולהפוך להיות אדם בעל שליטה:
? תמיד יש אפשרויות נוספות
? *דפוסי התנהגות ניתנים לשינוי
? *יש לחיים משמעות בכל הנסיבות בכל מצב עשוי להיות משהו חיובי
? * אפשר למצוא הזדמנויות אפילו בטעויות ,כישלונות,חולי,אבדות שאין להשיבן.
? תשומת הלב מופנית למטרות,משימות,ערכים,חופש בחירה ואחריות,ההתמקדות מוסטת מהדלתות הסגורות לפתוחות
לעיתים אדם לבד אינו יכול לראות את הדלתות הפתוחות ,במצבים אלא נחוצה עזרה של מדריך אשר יכול לעזור למחפש באמצעות שאלות למצוא את האני הרוחני שלו אותו אני ייחודי אשר לא תמיד האדם מודע לו או רואה אותו.האופן המעשי שבו נעשית פגישה עם מדריך היא בהצבת שאלות
עליהם עונה המתרגל לעיתים בכתב לעיתם בעל פה,שאלות המחדדות את היכרותו עם עצמו,עם הייחודיות שלו,עם מה באמת הוא צריך ורוצה בחיים.
מה הוא מימש מתוך המשאלות שלו ,מה עדיין לא..
ויקטור פראנקל מתייחס לרוח האדם,הרוח היא בעצם הכלי שלנו למציאת המשמעות,כדי להיות מכוונים למציאת המשמעות האישית שלנו אנו צריכים להיות מודעים לקיומה של הרוח,תמצית הוויתנו האנושית,עמוד התווך הבריא שלנו.הרוח הינה בשליטתנו.הרוח הינה אותו מקום עוצמתי שקט אשר הוא מותר האדם.אחד המרכיבים של הרוח הינה יכולת ההתעלות העצמית,היא זו שיכולה לעזור גם במצבים קשים,לעיתים היא היכולת המביאה בעקבותיה משמעות.עזרה לאנשים אחרים שעברו חוויה קשה כמו שלך,מביאה לסיפוק רב,לצאת מתוך הקושי שלך ולתת משחרר לפעמים עוצמות שלא הכרנו.
הלוגותרפיה משמשת לעזר בכול גיל,יש העובדים עם הגיל השלישי,ויש עם משברי אמצע החיים בהם אנשים מרגישים שהגיעו ל"ריק קיומי" השיגו את המטרות שתמיד רצו בהם ועדיין חשים רייקנות.או חשים את הבית המתרוקן ואינם רואים היכן הם ייחודיים בחייהם,
ויש הנעזרים בלוגותרפיה במצבי משבר. כלי העבודה מלבד השיחה הם דמיון מודרך,דרמה,הומור,
קבוצה ,מדיטציה ואף ספרים. אני משלבת את עקרונות הלוגותרפיה בקבוצות של מדיטציה ודמיון מודרך מתוך הבנה שאין צורך במצבי משבר קיצוניים על מנת להיעזר בעקרונות אלו.אלא תמיד כדאי להיות עם המודעות לכוחה של הרוח שלנו,לייחודיות שלנו ,לעוצמות ולחופש הניתן לנו וזאת על מנת להפוך את חיינו למשמעותיים.המשמעות מגיעה עם אחריות ולכן תמיד שיחה מסתיימת במעשה:
מהו הצעד הראשון לקראת הכוון אשר בו בחרת?איריס סמסון מנחת קבוצות,קורסים למדיטציה ודמיון מודרך וטיולי סדנא בחו"ל.
מנחה לריפוי עצמי
0547500981
irisa8@gmail.com
www.icircleil.com

"האדם מחפש משמעות" ויקטור פראנקל
"ציוני דרך למשמעות" ג'וזף פאברי

מלווה אנשים לבריאות וריפוי עצמי
קורסים למדיטציה ודמיון מודרך,לוגותירפיה
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב