ביטוח לאומי - כיצד נקבעת הנכות הרפואית?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ביטוח לאומי - כיצד נקבעת הנכות הרפואית? 

מאת    [ 18/07/2009 ]
מילים במאמר: 792   [ נצפה 2959 פעמים ]

 
 

הרכב הוועדה הרפואית-

*     וועדה מדרג ראשון תורכב מרופא המשמש מאין שופט - "פוסק רפואי" אחד או משני מומחים בפגיעות מסוג פגיעתו של המבוטח.

*     פוסק רפואי אינו עובד המוסד לביטוח לאומי אלא מתמנה על ידי שר העבודה והרווחה. לכן לכאורה הוא בלתי תלוי. אולם הוועדות מתרחשות בתוך סניפי הביטוח הלאומי. הפוסק מוזמן על ידי פקיד המוסד, והפקודה לתשלום עבור עבודתו מועברת על ידי המוסד

*     לצורך קביעת דרגת נכות רשאי הרופא המוסמך = הפוסק, מיוזמתו או על פי דרישת חברי הוועדה למנות יועץ רפואי חיצוני.

*     לכן אם הנזק הרפואי שנגרם לך הינו במספר תחומים, ואכן נשלחו מסמכים בנושאים אלה למוסד לביטוח לאומי, יתכן ותוזמן/י לבדיקת מספר מומחים, עוד טרם התקיים הוועדה העיקרית, או לאחר התקיימה. צורת הבדיקה והפרוצדורה יהיו זהות לזו של הוועדה.

*     על פי ההלכה הפסוקה (שישימה גם לגבי הועדות הרפואיות לעררים), במקרה שבו הנכה לוקה = סובל בריבוי פגימות = בעיות רפואיות כתוצאה מהעבודה, אין חובה שהוועדה תכלול מומחה אחד בתחום כל פגימה שבמבוטח. יתרה מכך, אין הצדקה לכלול בועדות הרפואיות מומחים בתחום צר וספציפי של הפגיעה הנדונה. יחד עם זאת, כאשר מוגשת לוועדה חוות דעת אשר ניתנה על ידי מומחה בתחום הספציפי (כמו- מומחה לכף היד), על הוועדה להתייעץ עם יועץ רפואי המומחה באותו תחום צר, וזאת- בנוסף לחובה לכלול בהרכבה אורטופד מהתחום הרחב.

*     מזכיר הוועדה- על פי החוק בכל וועדה יושב מזכיר/ה שהוא עובד המוסד ותפקידו לוודא את זהות הנבדק ולרשום פרוטוקול המכיל את תלונות הנפגע, פירוט בדיקת הרופא ומסקנות הוועדה.

 

 

כיצד קובעים את הנכות

*     הוועדה הרפואית קובעת את דרגת הנכות מעבודה לפי רשימת המבחנים הרפואיים לדרגות הנכות שבתקנות הביטוח הלאומי. כיצד? קיימות תקנות לקביעת נכות. הן מחולקות לפי מערכות הגוף והאיברים השונים. ברשימה שבתקנות מצוין אחוז נכות לצד כל ליקוי רפואי.

*

*     הרשימה מכסה חלק קטן מהאפשרויות ברפואה. לכן הרופאים מבצעים קירוב במצבים בהם הליקוי = הבעיה הרפואית של הנבדק לא זהים לגמרי עם רשימת הליקויים שבתקנות. זו אחת מהסיבות לשונות הרבה בין קביעת וועדות שונות.

*     קביעת נכות לפי כל ליקוי / מחלה ?  הרופא בוועדה שומע את דברי הנבדק )לצערינו לא תמיד), מעיין במסמכים ובצילומים, ובודק בדיקה גופנית (לא תמיד). לפי ממצאיו, כלומר לפי התמונה שהתקבלה, הוא מתאים את דרגת הנכות לסעיף הקרוב ביותר. הוא אמור לקבוע נכות נפרדת לכל בעיה ולכל מצב לגביו יש סעיף נפרד. פעמים רבות הנכות הנקבעת הינה גלובלית ולא לכל סעיף בנפרד.

*     מהי נכות משוקללת - -  שיטת הצרוף של הנכויות מסעיפים שונים נקראת שקלול. אין מחברים את הנכויות, אלא מחשבים כדלקמן: כל נכות מחושבת מתוך השארית ואז מצורפת. להמחשה ?נקבעה בסעיף אחד, למשל הפרעה בתנועת הגב התחתון, נכות של 30%/.  הסעיף שני, מצב אחרי אוטם שריר הלב והפרעה בתפקוד הלב, נקבעה נכות של 50%.  סך הנכות הוא לא 80% , אלא 65%. כיצד? -  כל פעם מחשבים את הנכות מתוך מה שנותר, במקרה הזה 30% ועוד 50% מהנותר, (שהם 70% = 100% פחות 30% בגין הגב). 50% מהנותר במקרה זה הם 35%.  צרוף השניים נותן 65%.

*     בעת קביעת נכות לצרכי נכות כללית ? יש לדעת שחלק מהסעיפים מנופים ואינם קובעים לעניין קביעת הנכות הרפואית, או הנכות התפקודית.

 

דרגת נכות לא יציבה

 במקרים שהוועדה מתרשמת כי מצבו של הנכה אינו יציב, היא מוסמכת לקבוע לו דרגת נכות זמנית, לתקופה שלא תעלה על שנה.

בתום התקופה, יוזמן שוב להתייצב לפני ועדה רפואית.  

עודד שראל - רופא, פיזיולוג ומשפטן.
משמש כמנהל רפואי בחברת
בר מדיקס - החברה הראשונה למימוש זכויות רפואיות
המסייעת לחולים ונפגעים לקבל מה את מה שמגיע להם בוועדות הרפואיות - ביטוח לאומי, מס הכנסה, משרד הביטחון (קצין התגמולים), קרן הפנסיה, חברת הביטוח.
בר מדיקס מסייעת בהצלחה מרובה בהליכים לקביעת זכאות כספית, כתוצאה מהבעיה הרפואית - כושר עבודה, נכות רפואית, נכות תפקודית, נכות כללית, שירותים מיוחדים, תקנה 15, נכות מעבודה, מחלת מקצוע, נפגעי איבה, ניידות, פנסיית נכות, פנסיה מוקדמת, מחלות קשות, פגיעה בשירות ביטחון, החמרת מצב, נכות נובעת
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב