ביטוח לאומי - נכות מעבודה - מאמר 1 - הגדרת נזק רפואי כתוצאה מעבודה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ביטוח לאומי - נכות מעבודה - מאמר 1 - הגדרת נזק רפואי כתוצאה מעבודה 

מאת    [ 18/07/2009 ]
מילים במאמר: 674   [ נצפה 2101 פעמים ]

 
 

הקדמה -

מאמר זה הינו אחד מסדרה של עשרות מאמרים שכתבתי, שמטרתם לתת מידע מקצועי לחולים ונפגעים, כיצד לממש את המגיע להם, כצעד חשוב בשיקום ובחזרה לחיים. חלק מהמאמרים דן בפרוצדורות השונות, כיצד לגשת לוועדות רפואיות בביטוח הלאומי, מס הכנסה, משרד הביטחון, קרן הפנסיה, חברת הביטוח. מאמרים אחרים, חשובים אף יותר, מתארים את התהליך האפשרי של חזרה לחיים, מתוך כוחות פנימיים. כיצד להפוך את המצוקה הבריאותית, לנקודת הזדמנות?

הנני רופא ומשפטן. לאחר שחליתי מאד בעצמי; ולאחר שאחד מילדי נפגע קשה בפיגוע התאבדות, כחייל - הבנתי מקרוב את עולמם של החולים והנפגעים. הבנתי עד כמה יש צורך בהקטנת הנזק הכלכלי, שמתלווה תמיד לנזק הבריאותי. עד כמה קשה לחולה להשתקם, כאשר יש לו אי נוחות, או אפילו מצוקה כספית. הבנתי גם עד כמה קשה להתמודד מול הוועדות הרפואיות השונות, המנוכרות ולעיתים אף מזלזלות.  נרתמתי לעניין, שכן כרופא ומשפטן יש לי את כל הכלים הדרושים על מנת להצליח לקבל את מה שמגיע בוועדות הרפואיות. לקבל את מה שמגיע לפי החוק והדין. מה שמגיע כדי לסייע לו להשתקם, או לפחות לא להידרדר. לאחרונה התחלתי לכתוב את הידע שלי ולפרסמו באינטרנט, כשירות עבורך. בנוסף הנני פועל בחברת בר מדיקס - למימוש זכויות רפואיות  http://www.barmedics.co.il , הפועלת מתוך הבנת החולה והנפגע, בצורה מקצועית ובגישה מאד אכפתית.

 פגיעה בעבודה :


  • תאונת עבודה -

 אירוע שבו נגרם נזק רפואי תוך כדי העבודה ועקב העבודה כלשון החוק, אצל המעביד או מטעמו , ולעובד/ת עצמאי/ת - תוך כדי עיסוקו/ה ועקב העיסוק במשלח ידו/ה . כלומר חייב שיהיה קשר ישיר בין העבודה לסיבת גרימת הנזק. כדי שתאונה תוכר , היא חייבת להיות אירוע פתאומי ובלתי צפוי שניתן לקבוע את שעת התרחשותו ומקום ההתרחשות .

 דוגמאות:


  • נגר , שכיר או עצמאי שנפגע בידו תוך כדי הפעלת מסור חשמלי בנגריה , פגיעתו תוכר כתאונת עבודה שארעה תוך כדי ועקב העבודה.
  • עצמאי אשר עקב ניהול העסק חייב ללכת לפקיד השומה על מנת להסדיר את חובו למס הכנסה וארעה לו תאונה בדרכו לשם - תהיה זו תאונה עקב עיסוקו .

 סיבות נוספות להכרה בתאונת עבודה:


  • תאונה שארעה בדרך מהבית או ממקום הלינה אל העבודה ומהעבודה אל מקום עבודה אחר או אל הבית
  • בזמן עשייה להצלת גוף ורכוש
  • לעובד השכיר - במקום שבו נוהגים לאכול וכן בדרך אל המקום ומן המקום בחזרה לעבודה.
  • בדרך לליווי ילד לגן או למקום אחר כפי שקבוע בתקנות הביטוח הלאומי
  • בדרך לתפילת בוקר לפני העבודה (לבני כל הדתות).

 מחלת מקצוע -

עובד/ת שכיר/ה שחלה במחלה עקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו , ובעובד עצמאי -עקב עיסוקו במשלח ידו והיא  נמצאת ברשימה הקבועה של  מחלות בתקנות הביטוח הלאומי  המסווגת לפי מקצועות ועיסוקים .

 לדוגמה :עובד שכיר או עצמאי העובד בסביבת עבודה עם רעש בעוצמה

            רבה העולה על 85 דציבלים. ליקוי השמיעה ממנו הוא סובל , יכול שיחשב כמחלת מקצוע.

 מצבי ביניים:

יש עובדים שמחלתם קשורה לתנאי עבודתם , אך היא לא נמצאת ברשימת מחלות המקצוע והיא לא תאונת עבודה (ארוע פתאומי, שניתן לאתרו בזמן ומקום) . כדי לא לקפח עובדים אלה , הרחיבו בתי המשפט את הפרשנות לתאונת עבודה וכללו בו שני מצבים נוספים:

?     מיקרוטראומה :

 הכוונה למספר מקרים שבהם מוכח כי במהלך העבודה , נגרמו לעובד אין ספור פגיעות זעירות שכל אחת מהן גרמה לו לנזק קטן, שלא ניתן לאבחן אותו מיידית, אבל ההצטברות הכוללת של נזקים אלה בסופו של דבר גרמה לנזק של ממש

דוגמה: אדם העובד בעבודה שבה הוא צריך להפעיל את המרפק בתנועות חוזרות ונשנות במשך זמן רב , ונגרמה  לו דלקת כרונית במרפק ,נזק זה יכול להיחשב  כתאונת עבודה.

 ?     תאונה מגורמים שלא נראים לעין:

 עובד שכיר /עצמאי  שתוך כדי ועקב  עבודתו לקה באוטם שריר הלב , אירוע מוחי ,

 סוכרת וכדו' , יכול שיוכר כמי שנפגע בעבודה בתנאי שיוכיח כי היה אירוע חריג מאוד בעבודה בסמוך להתפרצות המחלה , שהשפעתו עליה  רבה יותר מגורמים אחרים.

עודד שראל - רופא, פיזיולוג ומשפטן.
משמש כמנהל רפואי בחברת
בר מדיקס - החברה הראשונה למימוש זכויות רפואיות
המסייעת לחולים ונפגעים לקבל מה את מה שמגיע להם בוועדות הרפואיות - ביטוח לאומי, מס הכנסה, משרד הביטחון (קצין התגמולים), קרן הפנסיה, חברת הביטוח.
בר מדיקס מסייעת בהצלחה מרובה בהליכים לקביעת זכאות כספית, כתוצאה מהבעיה הרפואית - כושר עבודה, נכות רפואית, נכות תפקודית, נכות כללית, שירותים מיוחדים, תקנה 15, נכות מעבודה, מחלת מקצוע, נפגעי איבה, ניידות, פנסיית נכות, פנסיה מוקדמת, מחלות קשות, פגיעה בשירות ביטחון, החמרת מצב, נכות נובעת
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב