עתירה להכריז על המערערת כזוכה במכרז לבניית יחידות מגורים בעיר מודיעין
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עתירה להכריז על המערערת כזוכה במכרז לבניית יחידות מגורים בעיר מודיעין 

מילים במאמר: 423   [ נצפה 1019 פעמים ]

 
 
עע"ם 10392/05, אחים אוזן חברה לבניה בע"מ נ' מינהל מקרקעי ישראל ואח'

כבוד השופטת א' פרוקצ'יה, כבוד השופט א' א' לוי, כבוד השופט א' רובינשטיין


05.07.2009

העובדות:
1. המערערת היא חברה קבלנית העוסקת בתכנון, ייזום ובניית פרוייקטים של דיור ונדל"ן. בחודש דצמבר 2003 פרסמו המשיבים מכרז לקבלת הצעות לחכירת מגרשים לבניית והשלמת פיתוח של 590 יחידות דיור בתשעה מתחמי משנה באתר F בעיר מודיעין. המערערת הגישה הצעות לגבי מספר מתחמי משנה. ביום 25.2.04 הודיע יושב-ראש ועדת המכרזים של המינהל למערערת על זכייתה במכרז לגבי מתחם משנה F-24. חב' שרבט זכתה בשני מתחמים, ביניהם מתחם משנה F-30.
2. לאחר ההודעה על הזכייה במתחם F-30, הודיעה חב' שרבט כי אינה מעוניינת לממש את זכייתה, בטענה כי לא התכוונה לזכות ביותר ממתחם אחד. ביום 10.3.04 פנתה המערערת אל המשיבים, וביקשה להכריז על הצעתה ביחס למתחם משנה F-30, כהצעה הזוכה במכרז, בהיותה ההצעה השנייה בגובהה במכרז.

החלטה:
3. הוראות המכרז, אף שניתן היה לנסחן ביתר בהירות, מצביעות על כוונת עורכיו לחייב את המציע בהגשת פקדונות כמספר המתחמים שהוא מבקש לזכות בהם על-פי תנאי המכרז. כוונה זו עולה מהנוסח המילולי, ומהתכלית שברקע הסדר המכרז, במשולב. אי-הבהירות בניסוח, במידה שהיא קיימת, אינה משבשת באופן אמיתי את ההבנה הבסיסית הנלמדת מהוראות הכתב. הערבות הבנקאית נועדה להבטיח את כשירות המציע ורצינות מחוייבותו לפרוייקט המוצע. דרישת החוסן הכלכלי ממי שמבקש לזכות במתחם אחד אינה דומה לזה המבקש לזכות ביותר ממתחם אחד, ועל מציע כזה להוכיח את חוסנו בשיעור מוגבר. דרישת פקדון לכל מתחם שמציע מבקש לזכות בו מקיימת את תכליתה של הערבות הבנקאית במובנה הרחב.
4. ביסוד המכרז הציבורי עומדים שני עקרונות יסוד. ראשון במעלה הוא עקרון השוויון וטוהר המידות בניהול המכרז. העקרון השני, נועד לקדם את האינטרס הכלכלי של בעל המכרז. משקלם של שני עקרונות אלה איננו זהה. ההלכה הפסוקה נותנת משקל מכריע לעקרון השוויון במתן הזדמנות שווה להתחרות על הזכייה במכרז על-פני עקרון האינטרס הכלכלי של בעל המכרז. עקרון השוויון בדיני המכרזים הוא רחב, ומתפרש על כל תנאי המכרז שיש לקיימם בשוויוניות בידי כל המתחרים.
5. התנאי במכרז המחייב הפקדת ערבות בנקאית נמנה על תנאי המכרז המהותיים שיש למלא אחריו בשוויוניות. ההקפדה על קיום תנאי הערבות מגשימה הן את עקרונות השוויון וטוהר המידות והן את המטרה הכלכלית שבבסיס דיני המכרזים.
6. ככלל, פגם בערבות שקול כפגם מהותי בהצעה במכרז. פגמים בערבות היורדים לשורשו של עקרון השוויון במכרז מסווגים כפגמים מהותיים במכרז. הצעה במכרז שנפל בה פגם מהותי כגון פגם כזה בערבות, תיפסל בדרך כלל, גם אם מדובר בהצעה הכדאית והיעילה ביותר מבחינה כלכלית לבעל המכרז.
7. הפסול שנפל בהצעת המערערת לגבי מתחם F-30 הוא מהותי ביותר, שכן לגבי מתחם זה לא צורפה ערבות כלל, חרף קביעות מפורשות בתנאי המכרז.את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב