לעזור, לדווח, ולקבל תמורה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

לעזור, לדווח, ולקבל תמורה 

מאת    [ 13/05/2009 ]
מילים במאמר: 623   [ נצפה 1991 פעמים ]

 
 

לעזור, לדווח, ולקבל תמורה

מאת: גד שפר

הכותב מכהן כנשיא לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון ויו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית

 

אנחנו, במגזר העסקי, תומכים בשוק חופשי, חופשי מהתערבות ממשלתית ומרגולציה.

במה דברים אמורים בשורה התחתונה? - באחריות. אתה, איש העסקים, נושא באחריות לשיקוליך ולצעדים הכלכליים שנקטת, לך הרווחים ולך ההפסדים הנובעים מצעדים אלה.

 

והנה, משרטטים לנו עכשיו טייקונים שונים מגרש משחקים חדש. מגרש שבו אתה משחק כרצונך, נוטל סיכונים והימורים, מגייס כספים באג"ח כדי לממן את ההשקעות והסיכונים, ממנף השקעות מעבר ליכולת החזר, וכשמגיעה העת לשלם את ההתחייבות, לממש את האחריות - אתה מכריז, כלשון הילדים, "פוס". עד כאן. אינך יכול לעמוד בהתחייבויות. אין לך כספים להחזיר, ואתה פונה לשאוב את הכספים מהקופה הציבורית.

 

לא זו בלבד שאותם טייקונים השתמשו בכספי המשקיעים, עתה הם רוצים להשתמש בכספי משלמי המסים - למעשה אותו ציבור משקיעים עצמו - כדי לממן את הפסדיהם.

הדברים בעצם חמורים הרבה יותר, שכן את הכספים שגייסו באותן אג"ח קונצרניות הם לא השקיעו בישראל, הם לא יצרו מקומות תעסוקה ולא הגדילו את הצמיחה בארץ, אלא העדיפו השקעות ספקולטיביות בארה"ב, במזרח אירופה, ברוסיה. ולאחר שהשאירו שם את כספם, הם באים לכאן לבקש את כיסוי ההפסדים. "לא למעננו" הם אומרים "כדי להציל את המשקיעים, כדי למנוע מציבור המשקיעים להפסיד את הכסף שהשקיע בנו, כדי שלא יפלו איתנו הבנקים וקרנות הפנסיה והגמל".

 

הטייקונים צודקים. צריך לשמור על המשקיעים. צריך לשמור גם על האג"ח הקונצרניות ככלי מימון חוץ בנקאי חיוני למשק. מדינת ישראל אכן צריכה להתגייס ולסייע, אבל על פי אמות מידה עסקיות. תנו להם כסף - אבל לא בחינם.

 

כאשר בעלי עסקים העובדים מול החברות של אותם טייקונים מתקשים, בצוק העתים, לעמוד בהתחייבויות, הכללים ברורים: יגבו מהם את החוב בכל אמצעי, יפנו מהמבנה, יטילו עיקולים על חשבונות. זו בדיוק הדרך שבה צריכה ממשלת ישראל לנקוט: להזרים כספים ולאפשר החזר ההתחייבויות של הטייקונים, תמורת אחוזי בעלות יחסיים מנכסיהם.

 

וחשוב לא פחות - שהדברים ייעשו תוך מתן מידע מלא ומפורט לציבור הרחב. לא עוד "קשר אליטות" בין בעליהן של קבוצות גדולות לבין ממלאי תפקידים ציבוריים, אלא שקיפות מלאה של מה ניתן, ותמורת מה.

 

גם בממלכת השוק החופשי, ארצות הברית, הראה הנשיא אובמה את הדרך: סיוע של המדינה לעסקים גדולים, כדי למנוע התרחבות האבטלה והידרדרות למשבר, אבל סיוע תמורת משהו, תמורת אחריות, תמורת התייעלות, תמורת פיטורי האחראים למחדל.

 

חייבים לסייע, כי הנפגעים מההתנהלות חסרת האחריות הם פנסיונרים שהקרן שלהם השקיעה באג"ח של אותם טייקונים, עובדים טובים שיילכו הביתה כי המפעל שלהם נסגר, בעלי עסקים קטנים שבגלל האבטלה הגוברת רואים את עסקיהם קורסים. חייבים לבלום את ההידרדרות - אבל לדרוש אחריות. תראה ממשלתה החדשה של ישראל שהיא יודעת להנהיג, שהיא יודעת להיחלץ כשצריך ובלי להיות לחיצה - לתבוע מבעלי ההון תמורה לכספים שלנו שתזרים להם.  

 

בשם נשיא הלשכה
בברכה,
מוסקוביץ דן
מנהל כספים ושיווק
לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון
דרך העצמאות 53 חיפה 31331
טלפון: 04-8626364 פקס: 04-8645428
http://www.haifachamber.org.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב