תכנון מס - למי זה טוב?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תכנון מס - למי זה טוב? 

מאת    [ 01/04/2009 ]
מילים במאמר: 448   [ נצפה 1678 פעמים ]

 
 
אין עוררין על כך שרשויות המס שמחו - וישמחו תמיד - למסות כל אדם או תאגיד על כלל הכנסותיו.

שיטת המס הנהוגה כיום בישראל הינה השיטה הפרסונאלית, לפיה ימוסה כל תושב ישראל על כלל הכנסותיו, אף אם אלו הופקו מחוץ לתחומי ישראל.

אלא שלכל נישום (אדם או תאגיד בעלי הכנסה החייבת במס), קיימת הזכות לפעול להפחתת נטל המס המוטל עליו ועל הכנסותיו, ובלבד שיעשה זאת במסגרת הדרכים הקבועות בחוק.

במישור הבסיסי ביותר, קיזוז הוצאות אל מול הכנסות, דחיית הכנסות וכיו"ב - פעולות שמכיר כל בעל עסק - מהווים את תכנון המס הפשוט ביותר, בעיקר כשהדבר נעשה בליווי איש מקצוע האמון לכך.

זכותו של הנישום לפעול להפחתת נטל המס מקבלת תוקף רב יותר כאשר הכנסותיו מופקות מחוץ לתחומי ישראל.

יזמים ואנשי עסקים רבים מקיימים את פעילותם העסקית בחו"ל באמצעות חברה זרה (חברת offshore), ממגוון שיקולים וסיבות, אך בעיקר בשל הרצון להקים מבנה מס אשר יפחית את נטל המס המוטל על הכנסותיהם.

בהקשר זה יצוין, כי תכנון מס בינלאומי הוא דבר נפוץ ולגיטימי הנעשה בהתאם לחוק וחברות רבות במשק - פרטיות וציבוריות כאחד - משתמשות בכלי התכנון הקיימים ע"מ להפחית את נטל המס. יתר על-כן, פקודת מס הכנסה, כמו גם פסיקות רבות, מגדירה (אף אם לעיתים בעמימות) את התנאים למיסוי חברה זרה - כשמנגד ומתוך כך, ניתן ללמוד מתי דווקא לא תמוסה החברה הזרה.

המבחן הידוע מכל נקבע דווקא בפסיקה ולא בפקודת מס הכנסה.

"מבחן השליטה והניהול" בוחן היכן התקבלו החלטות מהותיות ואסטרטגיות של החברה, היכן הן הבשילו לכדי החלטה, היכן התייעצו הדירקטורים בדבר ההחלטה, מהיכן נוצרו קשריהם העסקיים ועוד.

מנגד, נקבעו שורה של חוקים אנטי-תכנוניים אשר מסייגים את דרכי התכנון ומנסים להביא למצב ההפוך - בו חברה זרה, על-אף שפעילותה בחו"ל בלבד ושלכאורה אינה צריכה להיות ממוסה, תמוסה כאילו היתה תושבת ישראל.

בנוסף, מנסה מדינת ישראל למנוע מצב בו תכנון מס הופך לאגרסיבי מדי - קרי, כזה שפקיד השומה אינו מסוגל להתמודד עם מורכבותו - באמצעות הגבלות שונות, חובות דיווח על תכנון שכזה ובעיקר ניסיונות שונים - אפסיים עד כה - להקשות על תכנוני מס כאלו ולהגביר את המעקב על חברות אלו.

אם כן, למי זה טוב?

תכנון מס נכון ומקצועי הינו כזה היוצר מבנה המותאם בראש ובראשונה לצרכים העסקיים של עסקך - ובכלל זה הפחתת נטל המס ככל שניתן. כאמור, זו זכותך כנישום ואף חובתו של יועץ המס שלך.

בנוסף, חשוב כי הדבר ייעשה בהתייעצות ובליווי של מומחה מיסוי. קיימת חשיבות רבה לקבלת חוות-דעת מומחה שכן שימוש מושכל בחוות-דעת מומחה יכולה לפטור אותך מאחריות פלילית למעשיך במידה ורשויות המס אינן מקבלות את פעולותיך.

לסיכום, השימוש בחברות זרות לצורך פעילות עסקית בינלאומית הולך ומתגבר וגורר אחריו תכנוני מס קלים או מורכבים יותר. בהליך מסודר, המלווה ע"י מומחה מס ואנשי המקצוע המתאימים, יכולים היזם, איש העסקים או החברה להרוויח - ועם זאת לשלם מס מופחת (אם בכלל) על הכנסותיהם.
*הכותב הינו עידו הנדל, מנכ"ל חברת אטלס פתרונות אופשור בע"מ המתמחה בהקמת חברות בחו"ל http://www.atlas-os.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב