פילטרציה בבריכת הנוי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פילטרציה בבריכת הנוי 

מאת    [ 18/01/2009 ]
מילים במאמר: 935   [ נצפה 3573 פעמים ]

 
 

על מנת לשמור על בריכת נוי אטרקטיבית ויפה כביום בנייתה, יש להשקיע תכנון ומשאבים במערכת הפילטרציה. מערכת זו היא בעצם "חברת הניקיון" של הבריכה שלכם. לולא "חברת ניקיון" זו, הבריכה שלכם עד מהרה תתמלא בשיירי מזון ושאר סוגי הפסולת האורגנית. הפסולת האורגנית בבריכה השפעת פסולת אורגנית זו על הבריכה היא עצומה. מספר שעות לאחר הגעת פסולת אורגנית זו אל הבריכה, "משתלטים" עליה מיני חיידקים ממשפחת המפרקים ומתחילים לפרקה. פסולת זו היינה מצע נהדר לגדילתם ולהתרבותם של החיידקים. לכן, יש לזכור שהשפעת פסולת אורגנית זו על הבריכה היא בשני מובנים עיקריים:


  • כחלק מתהליך הריקבון של הפסולת האורגנית, נפלט למים תוצר בשם "אמוניה". הימצאות חומר זה בריכוזים גבוהים תסכן את דגי נוי בבריכה, ותגביר את קצב התפתחות האצות במים.
  • מערכת החיסון של דגי נוי המתאימים לבריכה היא חזקה יחסית. אך, כאשר ישנם במים כמויות גבוהות מדי של חיידקים, זהו מתכון בטוח למחלות כמו - נקודות לבנות, ריקבון סנפירים וכו' , ומאידך לתמותת דגי הנוי. וויסות כמויות החיידקים בבריכה, יגביר את עוצמת המערכת החיסונית של הדג.

על מנת להתגבר על התוצאות הללו של הימצאות פסולת אורגנית בבריכה, יש להתקין מערכת שתפקידה יהיה לטהר את המים בכל עת. מערכת זו צריכה להיות מורכבת ממשאבת מים, מנורת UV לבריכת נוי ופילטר. משאבת מים תפקידה של משאבת מים הוא לשאוב מים מהבריכה ולדחוף אותו אל הפילטר. למשאבת המים השפעה ישירה על קצב הסינון של הפילטר ועל כמות המים אשר ישפכו דרך המפל שלכם. לכן, ככל שקצב הספיקה של המשאבה שלכם יהיה גבוה יותר, כך ידחפו יותר מים אל הפילטר ויותר מים יסוננו. משאבת המים נמצאת לרוב בתוך קופסא מחוררת אשר מסננת את החלקיקים אותם שואבת המשאבה. מטרת קופסא זו היא למנוע מחלקיקים גדולים מדי להיכנס ולסתום את המשאבה. פעם בחצי שנה עד שנה יש לפתוח את המשאבה ולנקות אותה מחלקיקים גדולים שבכל זאת חדרו אל הקופסא. בטרם קונים את המשאבה המים הרצויה יש לוודא שהיא אכן מתאימה לצרכים היחודיים של הבריכה שלכם:


  • התאמה מבחינת גודל הבריכה לעוצמת הספיקה- ככלל, ככל שבריכת הנוי גדולה יותר, כך עוצמת הספיקה הרצוי של המשאבה יהיה גדול יותר. עוצמת הספיקה הרצוייה תשתנה בהתאם לתנאים בבריכתכם (פרמטרים לדוגמא: האם משולבת צמחיה בבריכה? כמה דגים ברצונכם לגדל בבריכה? וכו'..). לרוב, נבחר משאבה אשר עוצמת הספיקה שלה הוא כ-פי 2 מגודל הבריכה.
  • התאמה ביכולת דחיפת המים לגובה- לעיתים נתכנן בריכה אשר בה אנו מעוניינים ליצור מפל מעניין בנקודות גבוהות או מזרקה. לכן, נצטרך להעריך מראש את הגובה אליו נרצה לדחוף את המים. כל יצרן משאבות מים לבריכות רושם על מוצריו מידע לגבי יכולת דחיפת מים לגובה של המשאבה אותה הוא מייצר.

פילטר המים שעוברים במשאבת המים, נשלחים לעבר הפילטר. תפקידו של הפילטר הוא סינון המים. סינון זה מורכב משני רבדים:


  • סינון פיזי: תפקידו של סינון זה הוא ניקיון המים ממוצקים לא רצויים (לדוגמא, שיירי מזון ועלים רקובים) ,כך שהמים בבריכה יראו צלולים. סינון זה נעשה ע"י מספר סוגים של ספוגים. אנו נבדיל בין הספוגים ע"פ כמות וגודל החורים בהם. ככל שהספוג יהיה בעל חורים קטנים יותר, כך הוא יקלוט אליו חלקיקים קטנים יותר.
  • סינון ביולוגי: יש לזכור תמיד שניקיון המים לעולם לא יקבע עפ"י מידת צלילותם. כפי שהזכרנו כבר למעלה, כחלק ממחזור החנקן בטבע, ישנם שילוב של מגוון מיני חיידקים אשר תפקידם הוא לשנות את החומר מרעלן אחד לרעלן אחר (פחות רעיל). בסוף תהליך זה, הרעלן שימצא במים נקרא - ניטראט. הצמחים סופחים את הניטראט ומשתמשים בו כמקור הזנה. כך, השלמנו את כל מחזור החנקן. בפילטר ישנו אזור המיועד לגידול מושבות חיידקים "טובים". באזורים אלה ישנן מדיות ביולוגיות. על מדיות אלו מתפתחות מושבות של מיליארדי חיידקים "טובים" אשר גורמים לתהליך זה להתרחש. זכרו, חשיבותה של המדיה הביולוגית גדולה. יש לבחור מדיות אשר שטח הפנים בהם גדול מהנפח. הסיבה לכך היא שמושבות אלו זקוקות לדופן עליה יתפתחו.

ישנם שני סוגים של פילטרים:


  • פילטר לחץ- לפילטר זה צינור כניסה ויציאה של מים. המים הנכנסים לפילטר, עוברים דרך מדוריו השונים בעזרת עוצמת המשאבה. בסוף התהליך, מובלים המים אל עבר צינור היציאה ומשם חזרה אל הבריכה. פילטר זה הוא הפילטר המומלץ כשנרצה מפל בבריכה.
  • פילטר גרביטציה- פילטר זה עובד בעזרת כוח המשיכה. המים הנכנסים אל פילטר זה יורדים לחלקו התחתון, ע"פ כוח המשיכה. מעצם סיבה זו, אין להניח פילטר זה מתחת לקו המים. לכן, אין לתכנן מפל בבריכה עם פילטר גרביטציה. יתרונו של פילטר זה הוא גודל המיכל שלו ,אשר מכיל מקום להרבה מדורי סינון ולכן הוא מנקה את המים טוב יותר מפילטר לחץ.

טיפ: אין לשים את הפילטר בשמש. בימים החמים בשנה, הפילטר מתחמם מהשמש היוקדת. תהליך חימום זה מואץ על אחד כמה וכמה כאשר צבע הפילטר הוא שחור. חימום הפילטר יתר על המידה, גורם למוות הבקטריות הטובות בפילטר. כך, נפגע תהליך ניקיון המים. מנורת UV קרינת ה-UV (על-סגול) היא קרינה אלקטרומגנטית בעלת אורך גל הקצר מהנראה לעין. מנורת ה-UV בבריכה מקרינה אור באורך גל של 380 עד 200 ננומטר. אור זה אחראי על חיסול מיקרואורגניזמים (לדוגמא, חיידקים ואצות) החיים במים וכך להקטין את רמתם. אמצעי זה הינו אמצעי קל, נוח וזמין לחיסול של אצות ממגוון סוגים. ניתן להשיג מנורה זו בשתי צורות:


  •  מכשיר יעודי נפרד- ניתן להשיג מכשיר יעודי אשר מגיע עם שני חיבורי צינור. חיבור אחד לכניסת המים למערכת, חיבור שני להחזרת המים לבריכה. את מנורת ה-UV יש לחבר לפני החיבור לפילטר.
  • כחלק מפילטר- כיום נהוג לקנות פילטרים המכילים כבר מנורת UV מובנת (Built-In). היתרונות בפילטר המכיל מנורת UV הם: חסכון בצנרת מיותרת וכך מניעת נזילות, חסכון במקום.

ההספק מנורת ה-UV הרצוי מושפע מגודל בריכת הנוי בה היא מטפלת ומתנאי הסביבה. לרוב, החישוב הוא לפי 4 וואט לכל קוב מים. אזהרה: אין להתבונן במנורת ה-UV בזמן הפעלתה. מנורה זו פולטת קרינה העלולה לפגוע בראיה. יש לכם עדיין שאלות שנשארו לא פתורות? מחפשים עזרה מקצועית נוספת? צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא.

דיסקוס הגליל מתמחה בתחומים:


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב