לומדים ולומדים בגן הילדים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

לומדים ולומדים בגן הילדים 

מאת    [ 14/01/2009 ]
מילים במאמר: 810   [ נצפה 4667 פעמים ]

 
 
בס"ד

במשך שנים רבות האמנתי כי צריך להשקיע בילדים מקטנות - בלימוד.

תענוג לשוחח עם ילדים קטנים עד גיל שש, כאשר המה ידענים קטנים.

הידע האצור במוחם הנקלט מהסביבה האופפת אותם, מההורים, מהחברים, מהספרים ממשתקי הלמידה מהווים גורם דומיננטי לחכמתם.

ילדים קטנים האוצרים בתוכם ידע רב -הם בדרך כלל גם שואלים שאלות, אנו יודעים מאז ומתמיד כי שאילת שאלות הופכת את אדם בכל גיל- לחכם. על כן "רק" חג פסח נקרא חג החינוך, בו אנו מרבים בליל הסדר לעודד ילדינו לשאול שאלות.

התלמוד על 2700 הדפים שבו מבוסס על שקלא וטריא, ויכוחים, דילמות והכל - שאילת שאלות. חובה עלינו בגני הילדים לטפח שני תחומים עיקריים: הקניית ידע והכנת תשתית של שאילת שאלות שכל נושא לימודי בכלל ובידע עולם שהילד רוכש בפרט.

להפנים בתוכו של כל ילד את הרצון ללמוד ולשאול שאלות.

מחקר נפלא ומרתק נערך על ידי חוקרים בארצות הברית באוניברסיטת נורטווסטרן באילינוי אף בקנדה ובאנגליה, בדקו ההישגים הלימודיים של 35 אלף ילדים.

המחקר החל בגיל 5 בערך בו בדקו מוכנות התלמידים לבית הספר, המשיכו המחקר בגיל 7 ובגיל 14. מצאו באופן חד משמעי כי הילדים שהכירו , שידעו שהפגינו ידע במיומנויות בסיסיות בגיל הגן הצליחו יותר בבתי הספר.

מתברר כי הידע במספרים - במתמטיקה בגיל הגן - חוזה את ההצלחה העתידית של הילדים בבית הספר באופן כללי.היינו רכישת מיומנויות במתמטיקה מנבאת הצלחתו של הילד גם בלימוד הקריאה ובמקצועות אחרים. ברור לחוקרים כי ידע בקריאה הוא חשוב מאוד להצלחתו בבית הספר, אך הוא לא מעיד על הצלחה עתידית במתמטיקה.

במהלך שנים רבות בהם עסקתי בחינוך עודדתי מאוד הגננות ללמד הילדים קריאה , כתיבה וחשבון בגן הילדים. ברור היה שיש צורך גם במשחקים, אך דרשתי שהמשחקים ברובם יהיו משחקי למידה.

ברור לי כי ההישגים הטובים ביותר בארץ במשך כ - 15 שנים שהיו במחוזי בבחינות הבגרות ובמיצ"ב בחינוך היסודי נבעו מקבלת תלמידים לכיתות א' שחלקם הגדול יודעי קרוא וכתוב בעברית ושולטים היטיב ברזי החשבון.

הבסיס השכלי בגיל הצעיר מהווה תשתית שכלית המשפיעה בהמשך לימודיו בבית הספר.

כן, מצאתי שניתן להדביק פער לימודי אף בן שנתיים ויותר בתוך מספר חודשי לימוד אינטנסיביים בכל גיל בבית הספר היסודי והתיכון. אך אם התלמידים הצעירים מגני הילדים המגיעים עם ידע בעברית וחשבון הם שולטים לא רק בתחומים אלה, אלא בכל מקצועות הלימוד.

שמחתי לקרוא כי לא נמצא במחקר בארצות הברית השפעתם של השכלת ההורים, או המצב הכלכלי או מספר הילדים בבית.

פרמטרים אלו לא היוו גורמים משמעותיים בהצלחתו ההישגית של הילד בעתיד. בדיוק כך נמצא גם בעבודתי במחוז, ילדים שגדלו בשכונות מצוקה, שהיו להם גננות איכותיות ולמדו בגני הילדים קריאה, כתיבה וחשבון היו תלמידים מצוינים בבית הספר.

חובה על המפקחות לגני הילדים בראש וראשונה להטמיע לתוכן תפיסת עולם זו הנובעת ממחקר ברור ובהיר, כי הילדים בגני הילדים צריכים "לבלות" בגן הילדים בלמידה הממוקדת בלימוד שפה - קריאה, כתיבה וחשבון. עלינו לבנות כלי הערכה מסכמת ומעצבת כדי לבדוק את איכות הלמידה בגני הילדים, בדיוק כמו שנעשה בבתי הספר היסודיים והעל יסודיים.

ברור לי מאוד כי הגננות חייבות להתבסס בתהליכי הלמידה בהקניית מיומנויות למידה שנעשית מתוך שמחה, אהבה וחדוה - חשוב מאוד לשלב משחקים שהילדים ילמדו מתוך הנאה... אך שילמדו.

הכללים הבסיסיים להצלחה בכל גיל קשורים גם לגיל הצעיר, כמו:

"חנוך לנער על פי דרכו" , חינוך לידע ולרכישת מיומנויות על פי כישוריו ויכולתו של כל ילד , פיתוח חיי חברה ומנהיגות נוער כדי להעצים כל ילד ולהגביר בהם ביטחון עצמי ודימוי עצמי חיובי וריאלי, לטפח בהם חוויות של הצלחה, גורם דומיננטי וחשוב לכבוש יעד נוסף לפיתוח רצון ומוטיבציה להצליח עוד ועוד.

הכלים שמנהל שהוא מנהיג וכן מורה מנהיג משתמש בהם בכל שלבי הלימוד כדי לרתק ולעניין כל שלב בחינוך להישגים לימודיים צריכים להיות נחלתם של הגננות מתחילת דרכו של כל ילד בגן.

בעולמנו - עולם של שינויים תכופים, חשוב שכל הגננות יאמצו דרך זו של למידה, יאתרו בכל ילד מקטנותו את כישוריו האישיים ויפתחו אותם לשחקים. אם כתוצאה מכך יגדלו הפערים בגן הילדים במקצועות השונים תהא זו הצלחה חינוכית נפלאה.

צמצום פערים ולמידה אחידה לכל ילדי הגן אינה נכונה וממש לא צודקת.

לכל ילד מאז לידתו קצב למידה משלו, כישורים ויכולות האופיניים רק לו. ככל שנקדים להניף תחומים אלה מעלה - כן נזכה לטפח את חכמת ילדינו , כאשר מאז ומתמיד ילדי ישראל הצעירים מאוד למדו ולמדו. "סוד המוח היהודי" לדורותיו אופיין בכמה עקרונות שאחד מהם הוא הלימוד מהגיל הצעיר.

עלינו לפתח ולטפח את פינות המתמטיקה והקריאה בגני הילדים, לעודד ולהפיח רוח איתנה בלמידה ובכך נזכה לראות ילדים אלה מטפסים במעלה ההר, מגיעים לראש כל פסגה בהמשך דרכם הלימודית.

הגיל הצעיר משמעותי ועקרוני להצלחה עתידית.כפי שציינתי המחקר בתחום זה ברור מאוד ועלינו להתייחס למחקר זה במלוא הרצינות והאיכות.

כפי שהנני מכיר הפיקוח , המדריכות וחלק גדול של גננות, אם יציבו בפניהם מחקר חשוב זה כיעד לאומי ויהודי הרי הן תוכלנה למלא שליחותם הלאומית כדבעי.- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב