מדיניות ליברלהונית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מדיניות ליברלהונית 

מאת    [ 01/01/2009 ]
מילים במאמר: 199   [ נצפה 1958 פעמים ]

 
 
מדיניות ליברלהונית

הרעיון הניאו ליבראלי נשען על ההומניזם, המאפשר לכל אדם לפעול באופן ישיר להטבת מצבו האישי. אידיאולוגיה המבוססת על הכרה בקיומן של זכויות טבעיות, כגון: הזכות לחיות בכבוד, הזכות לשיווין והזכות לקניין פרטי. הליברליזם נשען על עקרונות "הלסה פר". כלומר, צידוד באי התערבות ממשלתית בפעילות השוק (הכוללת בין היתר: הפרטה, הורדת סובסידיות, ביטול מיסוי ועוד) . בבסיס הגישה מתקיימים במספר הנחות יסוד, כגון: קיומו של שוק חופשי המאופיין בריבוי היצעים וביקושים. שנית, הנחת הידע המושלם - מצב בו לקונים ולמוכרים יש את כל הידע הנדרש להם בקבלת החלטתם. שלישית, האדם פועל כיחידה רציונאלית. לבסוף, כל ההחלטות והפעולות הכלכליות של פרטים מבוצעות מרצון ולא בכפייה.

בפועל קיים פער בין האידיאה הניאו-ליברלית ליישומה הלכה למעשה: אי יכולת לרסן את קיומם של קרטלים ומונופולים מעוות את רעיון השוק החופשי. הנחת הידע המושלם מתפורר למול מגוון המניפולציות השיווקיות, עורכי דין ממולחים והליכים הרמנויטיים שלא ידענו בעבר. האדם הרציונאלי פינה את מקומו לאדם האמוציונאלי המונחה פרסומות ושאר תעמלנות תקשורתית. הקשר הקלוקל בין הון לשלטון הביא להפרטה מוטה הפוגעת בעקרונות ההומניזם, והמוסר הקפיטליסטי הקלאסי.

לסיכום, התרגום היישומי של האידיאולוגיה הניאו-ליבראליזם, הביא למה שאני מכנה מדיניות ליברלהונית - מדיניות המשחררת את בעלי ההון ממחויבות חברתית ומוסרית, ובשם הטוב הכללי פועלת להעברת אמצעי הייצור לשליטתם הבלעדית.

ד"ר מרדכי גד-אל נשיא
מומחה לפילוסופיה פוסטמודרנית, ולחקר התרבות.

מרצה במכון הטכנולוגי - HIT , בפקולטה לעיצוב של סמינר הקיבוצים ובמרכז האקדמי רופין.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב