אופטימיות ככלי למציאת עבודה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אופטימיות ככלי למציאת עבודה 

מאת    [ 23/12/2008 ]
מילים במאמר: 390   [ נצפה 2181 פעמים ]

 
 
לא מזמן התפרסם מחקר שנערך באוניברסיטה העברית אשר הצביע על כך שמצב נפשי רעוע של המשיבים גרם להם להערכה שלילית של מצבם הכלכלי. דהיינו, אנשים הנמצאים בדיכאון נמצאו כבעלי סיכוי נמוך להסתדר כלכלית בהשוואה לאנשים בריאים נפשית. יחד עם זאת, עלה במחקר כי משתתפים בעלי אופי חיובי נוטים להעריך את מצבם כטוב יותר.

ואכן, במצב הנוכחי בו אנו שומעים חדשות לבקרים על פיטורים, קיצוצים,חברות שנסגרות. אנשים רבים חוששים למקום עבודתם, לפרנסתם ואף חיים בחרדה קיומית לגבי המשך התנהלותם לאחר שפוטרו ממקומות עבודתם. מצב זה מקשה על רבים מלהישאר אופטימיים הן במקום עבודתם והם בתהליך חיפוש מקום עבודה חדש.

אולם, אנשים אשר שומרים על אופטימיות בתהליך חיפוש העבודה הם כאלו אשר נוטלים את מרכז האחריות אליהם ואינם מחפשים אשמה בגורמים חיצוניים למיניהם. נטילת מרכז האחריות עוזרת להם להגביר את מקור השליטה בתחומים שהם יכולים להשפיע עליהם ובכך מבודדת את התחומים שאינם בכוח שליטתם. ע"י מיקוד השליטה האדם יכול להשפיע באופן ישיר וטוב יותר על חייו.
וכך, מי שממקד את פעולותיו במוקד השליטה וההשפעה שלו, יוכל להקטין את מידת הדאגה וכתוצאה מכך תקטן גם רמת הפסימיות אשר משפיעה על שאר תפקודנו וחוזר חלילה.

שימוש באופטימיות יכול למקד אותנו בביצוע פעולות מקדמות, למשל, אנו יכולים לערוך בדק בית לגבי בחירת מסלול הקריירה שלנו ואף לראות במצב מקור להזדמנות לעריכת שינוי.
אנו יכולים לבדוק עם עצמנו מה גורם לנו לאושר וסיפוק במקום העבודה וכיצד אנו יכולים לקדם עצמנו למצב של סיפוק בעבודה.

לדוגמא, מממצאים שעלו במחקרים שבדקו את שאלת הסיפוק בעבודה, עולה כי כאשר בודקים מה חשוב לעובדים במקום העבודה ומה יגרום להם להישאר או לעזוב, אנשים שמים דגש רב על יחסיהם עם המנהל שלהם ועם הסביבה החברתית במקום העבודה.
אם ננתח את הדוגמא שלעיל נוכל לראות כי אדם אשר יתמקד בסיפוק הנובע מההקשרים האישיים במקום עבודתו ולא במשכורתו יוכל להגיע להשפעה רחבה יותר של מוקד שליטתו, השפעה זו יכולה לבוא לידי ביטוי בתפוקה ומקצועיות רבה יותר בשל הסיפוק שהוא מרגיש. כפועל יוצא, ההנהלה יכולה לקדם אותו במהירות רבה יותר בשל תגובות חיוביות הן מסביבתו, הן ממנהליו והן מתפקודו המקצועי.
מאידך, אדם אשר נוקט בגישה פסימית וממקד את ראייתו בכך שמשכורתו איננה מספקת אותו, יפנה להתמקדות בנקודות שליליות וכתוצאה מכך לריחוק רגשי במקום העבודה, השילוב בין גורמים אלו הוא מתכון מושלם לכניסה לדיכאון ומשם לפגיעה ביכולת להסתדר כלכלית.

שמירה על אופטימיות גם במצבי קושי ודוחק הם אחד מהכלים העיקריים שיכולים לעזור לנו למקד ולעבוד על נקודות שבהם יש לנו אפשרות להשפיע ולקדם אותנו.

מיקה רוט אור
יועצת שיווקית (MBA)
מאמנת אישית ועסקית מומסכת
מנכ"ל Polaris- שירותי ייעוץ ואימון, משרד המתמחה בייעוץ ואימון לפרטיים ולעסקים קטנים ובינוניים

052-3682291
www.mypolaris.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב