מעמדו של תצהיר עדות ראשית, אשר נתינתו אושרה מחוץ לגבולות המדינה בידי עורך דין בעל רישיון עריכת דין ישראלי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מעמדו של תצהיר עדות ראשית, אשר נתינתו אושרה מחוץ לגבולות המדינה בידי עורך דין בעל רישיון עריכת דין ישראלי 

מילים במאמר: 440   [ נצפה 2476 פעמים ]

 
 
ע"ע 148/08, אשליק יוסוף ואח' נ' מנרב הנדסה ובנין בע"מ

כב' הנשיא סטיב אדלר, כב' השופט עמירם רבינוביץ, כב' השופטת ורדה וירט-ליבנה


08.12.2008

העובדות:
1. תביעת המשיבים, מהגרי עבודה מתורכיה, לתשלום זכויות סוציאליות שונות בגין תקופת העסקתם וסיום העסקתם בתחום הבניה.
2. בתצהיר עדות ראשית מטעמו של מר פרהאט צוין, כי ההצהרה נחתמה על ידי מר פרהאט ביום 24.8.2006, כעשרה ימים עובר להגשת התביעה. חברת פרידמן חכשורי הגישה בקשה למשיכת התצהיר מן הטעם שהתצהיר אינו עומד בדרישות הדין.
3. תצהירו של מר אשליק יוסוף נחתם על ידו כחודש וחצי עובר למועד הגשת התביעה.

החלטה:
1. אחד מייעודיו של בית הדין לעבודה הוא לאפשר גישה נוחה לבית המשפט לעובדים, לגימלאים, למבקשי גמלאות ולמעסיקים, באמצעות מנגנוני דיון פשוטים ויעילים וללא צורך בהשקעת משאבים רבים מצד בעלי הדין.
2. כבר בראשית ימיו של בית הדין לעבודה, ומתוקף הוראת סעיף 33 לחוק בית הדין לעבודה, תפסו התצהירים מקום מרכזי במסגרת הבאת הראיות בהליך המשפטי בפני בתי הדין.
3. בית דין זה עמד לא אחת על הקשיים הניצבים בפני מהגרי עבודה המבקשים למצות את זכויותיהם כלפי מעסיקיהם הישראלים. במגמה ליתן למהגרי עבודה אפשרות לממש את זכויותיהם כלפי מעסיקיהם, פועלים בתי הדין מזה שנים להתאמת דיני הראיות וסדרי הדין לאופיין המיוחד של תביעות מהגרי העבודה.
4. בתי המשפט ובתי הדין לעבודה, על ערכאותיהם, ייחסו באופן עקבי להוראות הדין פרשנות לפיה מתן הצהרה בכתב מחוץ לגבולות המדינה נדרשת לאישור לפני נציג דיפלומטי או קונסולרי של ישראל או שיש לאשרה לפי דין המקום באישור נציג דיפלומטי או קונסולרי.
5. במקרים מסוימים, בהם מהגר העבודה מתגורר במרחק ממקום משכנה של השגרירות או הקונסוליה הישראלית במולדתו; או כאשר אישור התצהיר בפני גורמים אלה, או בדרכים האחרות בהן ניתן לאשר נתינת תצהיר בחו"ל יהא כרוך בהוצאות כספיות משמעותיות; או כאשר הדבר נדרש על מנת לעשות משפט צדק, ניתן לקבל את "התצהיר" הפגום לתיק בית הדין, ובלבד שבמועד הגעתו של המצהיר לחקירה נגדית על תצהירו בישראל, יאשר בפני בית הדין את תוכן הצהרתו ואת חתימתו עליה. ככל שמהגר העבודה לא יופיע לחקירה נגדית על תצהירו, יש להורות על משיכת תצהירו מתיק בית הדין.
6. הנימוקים: [א] ניתן לתקן את הפגם שבתצהיר שנחתם בחוץ לארץ לפני עורך דין ישראלי, לעת התייצבות העובד לפני בית הדין ובמיוחד במהלך החקירה הנגדית. [ב] אישור חתימה על תצהיר כדין לפני הקונסול הישראלי בחוץ לארץ כרוכה בהוצאות העלולות למנוע מעובדים זרים להגיש תביעה למיצוי זכויותיהם מכח משפט העבודה המגן הישראלי. [ג] עקרונות של נגישות לבית הדין; גמישות דיונית והבטחת מימוש זכויות עובדים זרים.
7. תצהיר שנחתם בחוץ לארץ לפני עורך דין ישראלי לא יתקבל כראיה מבלי שהעובד הזר יגיע לדיון לצורך חקירה נגדית.
8. לא נמצא במסגרת הוראות הדין או בהלכה הפסוקה מניעה כלשהי להגשת תצהיר שנחתם עובר להגשת התביעה, כל עוד עריכתו ואישורו נעשו בהתאם לדין.


את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב