אדם שנפגע מעישון פסיבי רשאי להגיש גם תביעה אזרחית נגד המעשן
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אדם שנפגע מעישון פסיבי רשאי להגיש גם תביעה אזרחית נגד המעשן 

מילים במאמר: 355   [ נצפה 3318 פעמים ]

 
 
ת"א 50433/07, דוביצקי אבי נ' דיזינגוף קלאב בע"מ ואח'

כב' השופט: ע' מאור


18.08.2008

העובדות:
1. הנתבעת 1, דיזנגוף קלאב בע"מ היא המנהלת והמפעילה של מועדון כושר ובריאות "שייפ", הממוקם במרכז המסחרי הידוע כ-"דיזנגוף סנטר" בתל אביב.
2. התובע, הסובל מאסטמה כרונית, רכש מנוי למועדון לתקופה של שנתיים.
3. לטענת התובע, הנתבעת 2 - הילה שהיתה אחת מעובדותיה של החברה, עישנה בכניסה למועדון, בניגוד להוראות החוק, דבר שגרם לתובע אי נוחות וקשיי נשימה. עוד טען התובע שלא רק הילה עישנה מחוץ למועדון, אלא גם עובדים אחרים של החברה, ובחלק מהמקרים הוא אף תיעד את עובדי החברה מחוץ למועדון, במתחם בית הקפה "ארקפה" ובשטחי המרכז המסחרי דיזנגוף-סנטר, כשהם מעשנים.

ההכרעה:
1. אין לתובע כל מגבלה שבגינה יש ליישם לטובתו את החוק לשוויון זכויות, ויהיו כאלו אף שיטענו כי טענת התובע בקשר ליישום חוק זה על המקרה שלפנינו אינו אלא שימוש ציני ובלתי ראוי.
2. הוראת סעיף 1 לחוק למניעת עישון קובעת מפורשות שאין לעשן במקום ציבורי, וקובעת את הסנקציה העונשית לצידה של עבירה זו.
3. משהפרה הילה את הוראת סעיף 1 לחוק למניעת עישון, הרי מעבר לסוגייה העונשית, הרי קמה לתובע עילת תביעה אזרחית ישירה כנגדה, כמי שנפגע מנזקי העישון.
4. העישון גורם נזק בריאותי כבד למעשנים, ולסובבים אותם הנאלצים לשאוף את עשן הסיגריות. מטרת החוק למניעת עישון היא למנוע את העישון במקומות ציבוריים ואת חשיפת הציבור לעישון, הגורמת למוות, למחלות ולנכות.
5. בעת פסיקת פיצוי בגין הפרת החובה החקוקה, ראוי לפסוק פיצוי הולם, וזאת אף ללא הוכחת נזק, על מנת להרתיע את עוברי העבירה ואת הרבים, ועל מנת לחזור ולהשריש את הנורמה הברורה שנקבעה על ידי המחוקק.
6. אין המדובר בעניין של מה בכך אלא בענייני בריאות עסקינן, וראוי ליתן לעניין זה משקל בעת פסיקת הפיצויים.
7. מעבר לסנקציה הפלילית לה צפוי העובר על הוראות החוק למניעת עישון, יהא אף צפוי לסנקציה אזרחית, ובית המשפט יפסוק פיצוי ראוי בגין מעשיו אלו הפוגעים בבריאות הזולת.
8. ביהמ"ש מחייב את הילה לפצות את התובע בסכום של 1,000 ש"ח.
9. מאחר והעישון נעשה מחוץ לחצרי החברה, מקום שלא היתה שליטה עליו, אין להטיל עליה אחריות בגין מעשיה של הילה. הוראות החוק למניעת עישון דנה באחריות המחזיק במקום ציבורי, ובעניינו המדובר בצד ג', שלא נתבע במסגרת תביעה זו.

את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב