מתי ניתן להתנגד למכירה של דירה לשם גביית חוב?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מתי ניתן להתנגד למכירה של דירה לשם גביית חוב? 

מאת    [ 09/06/2008 ]
מילים במאמר: 261   [ נצפה 2806 פעמים ]

 
 
מתי ניתן להתנגד למכירה של דירה לשם גביית חוב? (נכתב ע"י: איתן עדי, עו"ד)

באחרונה ניתן פסק דין, אשר קבע כי הדרך הראויה למכירת דירה על ידי כונס נכסים היא באמצעות קבלת חוות דעת שמאי מוסמך טרם המכירה. המטרה בקבלת שמאות מעודכנת היא כדי שכונס הנכסים יוכל לשאוף לקבל את המחיר המתאים לאור חוות הדעת. עיקרון זה הוא כה יסודי וכה מובן מאליו עד שיש לראות בו מעין 'תנאי מכללא' למכירה שאי קיומו יורד לשורש ההליכים ופוגם אותם מעיקרם. לפיכך ומכאן החייב יוכל להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי לביטול המכירה (רע"א 5609/03)
עילות לביטול נוספות הן:
"קנוניה בין הקונה לבין הכונס, או ידיעה של הקונה על הפגמים המהותיים שנפלו בעיסקת המכר עובר לקבלת האישור לרשם המקרקעין, כל אחת מהן בנפרד וודאי ששתיהן יחדיו, מהוות עילה לראש ההוצאה לפועל לבטל את אישור המכירה שנתן" (דברי המשנה לנשיא ש' לוין ברע"א 5080/97 כהן נ' עו"ד רום בתפקידו ככונס נכסים [2], בעמ' 335. ראו גם רע"א 583/88 פרוקומרץ נ' שטנדר [3]).
פגמים מהותיים בהליך המכירה: הגשת דין וחשבון כמצוות תקנה 68(ב); פעל בניגוד לצו המינוי של ראש ההוצאה לפועל, בכך שלא המציא לראש ההוצאה לפועל "מדי חודשיים דוח פעולות" תיאום למכירת הנכס עם כב' המציא לפועל, לרבות הבאת ההצעות לעיונו , ותיאום הסכם המכר". טענות אלה אינן עניין של מה בכך והן מעוררות חשש שהליכי המכירה לא נעשו תוך הקפדה מלאה על הוראות הדין ועל כך שיתנהלו בהגינות וביושר. כמו כן, על כב' ראש ההוצאה לפועל לדון בטענות אלה של החייבים לפני שיאשר את המכירה, ומשלא יעשה כך, דין החלטתו להתבטל (ראו גם ד' בר אופיר הוצאה לפועל - הליכים והלכות [5], בעמ' 401).
איתן עדי, עו"ד
http://www.eytan-adi.co.il

משרדנו ממוקם במרכז תל אביב ועוסק בתחום האזרחי פלילי. במשרד מחלקה לגבייית חובות דרך הוצאה לפועל וכן מחלקה העוסקת בתחום הנזיקין. עורך דין איתן עדי הינו בוגר האוניברסיטה בקרימינולוגיה וחברה בעל רשיון הוראה במדעה"ח.
www.eytan-adi.co.il
אימייל law109@gmail.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב