מה ההבדל בין צו הרחקה לצו הגנה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מה ההבדל בין צו הרחקה לצו הגנה? 

מאת    [ 20/07/2021 ]
מילים במאמר: 615   [ נצפה 140 פעמים ]

 
 

אדם שחש כי הוא מאוים על ידי משהו אחר, שעוקבים אחריו, מטרידים אותו וכולי, יכול להגיע למשטרה ולהגיש בשל כך תלונה על הטרדה. בנוסף, תעמוד לרשותו גם האפשרות להגיש תביעה אזרחית. לאותו אדם שחש מוטרד תהייה גם אפשרות להוציא נגד המטריד צו הרחקה גם כשמדובר בקרוב משפחה ואף נגד קטין, בין אם הם מכיר אותו או בין אם מדובר באדם זר. לדאבוננו קיימת היום אלימות גם במסגרת המשפחה וגם מסגרת אחרות גם כן. המטרה של צו ההרחקה תהיה לפני הכל להגן באופן מידי על אותו אדם שחש מוטרד ושנפגע בשל התנהגותו של האדם המטריד על ידי צו הרחקה.     

 

מהו צו הרחקה?


נסו לדמיין את המקרה הזה – אתם הולכים ברחוב ואדם עוקב אחריכם וגם מצלם אתכם. מובן כי מדובר בהטרדה ואף פגיעה בביטחון האישי שלנו. מקרה שונה – אתם חיים בבית יחד עם אדם שמכה אתכם באופן קבוע ומתנהג באלימות פיזית ומילולית - גם כאן יש פגיעה ממשית בחייכם ובביטחון שלכם. מקרה נוסף הוא שאתם חיים יחד עם אדם שכל הזמן מעליב אתכם ומגיע למצב שזורק חפצים שלכם בבית או מחוץ למרפסת ומצליח לפגוע בביטחון שלכם – בכל המקרים הללו אתם למעשה סובלים מפגיעה בביטחון שלכם וזה לא משנה אם זה נעשה על ידי אדם מהמשפחה או עלי ידי אדם זר, בכל אחד מהמקרים אתם תהיו רשאים לפנות לבית משפט כדי לקבל צו הרחקה נגד אותו אדם שפוגע בכם. צו הרחקה יינתן מכוח חקיקה שתתייחס לבני משפחה, אך מאידך הוא יכול להינתן גם מכוח של חוק רגיל, שמתייחס למקרים שבהם ההטרדה תתבצע בין אנשים זרים. במקביל, ניתן תמיד לפעול בעוד מישורים, אולם כאן השוני והייחודיות של צו הרחקה, שהם המהירות. צו הרחקה יהווה מעין תרופה מידית לכל אדם שסובל מהטרדה. זאת להבדיל מהליך שבמסגרתו תוגש תלונה במשטרה או פיצוי כספי מהמטריד.

צו הרחקה הינו צו שיפוטי שבמסגרתו יורה בית המשפט לחשוד להימנע מלשהות לצד האדם שאותו הוא מטריד, להימנע מלהתקשר אליו או להיות קרוב לביתו וכולי. במקרה של ביטול צו הרחקה יש לפנות לעורך דין שיוכל לאמוד מה הסיכויים להצלחה של בקשה זו ולמנוע עוגמת נפש.


מה זה צו הגנה ומה ההבדל בין שניהם?


בשונה מצו הרחקה שהוא מתייחס גם לאנשים זרים, צו הגנה מקורו כאמור בחוק למניעת אלימות בחיק המשפחה, כשהוא מאפשר לבתי המשפט לתת צו הגנה שהוא צו חירום, על מנת להגן על אחד מבני המשפחה שמותקף על ידי משהו מהמשפחה – כמו בן או בת זוג, הורה או בן/בת של הורה, סב או סבתא, אח או אחות וכולי. כדי שבית המשפט ייתן צו הגנה יש צורך שיופיע לפחות אחד מהתנאים הללו -
בן משפחה התנהג באלימות, ביצע עברת מין או כלא את בן משפחתו.
בן משפחה התנהג באופן שמייצר לבן המשפחה סכנה גופנית ממשית.
בן משפחה ביצע התעללות נפשית ממושכת.
להבדיל מצו הרחקה, צו הגנה מכוח החוק למניעת אלימות בתוך המשפחה, יאפשר להוציא צו זה למשך שבוע ימים ולאחר מכן מחליטים בבית המשפט אם יש להאריך את הצו או לבטל אותו.


מה הדין באשר לצווי הגנה נגד קטינים?


ברור כי מצב שבו צד מבקש צו הגנה נגד אדם אחר שהוא קטין, בפרט אם מדובר בהורים וילדים, מדובר במצב רגיש ביותר. בסופו של עניין, מדובר בניסיון להרחיק קטין מהבית לו ומהמשפחה שלו. אי לכך, קובע החוק למניעת אלימות במשפחה, מספר כללי "התאמה" במקרים שבהם מבקשים צו הגנה נגד קטין. קודם כל, בקשה לצו הגנה נגד קטין תוגש לבית המשפט לענייני משפחה. כמו כן, במקרים כאלה קיימת יחידת סיוע שכוללת פסיכולוגים ופסיכיאטרים שתיקח גם היא חלק בהליך ותסייע לבני המשפחה ולכל צד. בנוסף, יש לדאוג לקטין שיהיה לו בית חלופי על ידי עובד סוציאלי מעורב. כשמדובר בקטין, יש לו זכות ליהנות מסיוע משפטי מהמדינה.
בכל אחד מהמקרים, יהיה חשוב מאוד להסתייע בעורך דין משפחה, במידה וברצונכם לעתור למתן צו הרחקה, או כאשר הוגשה נגדכם בקשה מעין זו ותרצו בביטול צו הרחקה.

טוען רבני ועו"ד משפחה וגירושין - משרד עורכי דין וטועני רבניים המטפל בנושאים כבדים בצורה רגישה ומקצועית


למידע נוסף על צו הרחקה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב