מניות מספקות תשואה עודפת בבורסה המקומית - האם זה נכון?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מניות מספקות תשואה עודפת בבורסה המקומית - האם זה נכון? 

מאת    [ 30/06/2020 ]
מילים במאמר: 691   [ נצפה 952 פעמים ]

 

 

 תשואה שנתית של 2.15% בלבד במניות בעשר השנים האחרונות - מאכזב, לא צפוי, נמוך מתשואת אגרות החוב - 3% בשנה. איך זה יכול להיות? ומה אני עושה בהמשך?

מניות על פני זמן הן ההשקעה העדיפה. כך לפחות טוענים המחקרים השונים ברוב השווקים בעולם. לכן, מי שמשקיע לטווח ארוך אמור להשקיע עם הטיה למניות. הרעיון המרכזי בהשקעה ארוכת טווח במניות הוא שיש זמן לתקן. גם אם יש מפולת בשווקים, למשקיע לטווח ארוך יש מספיק זמן לתקן. מנגד למשקיע לזמן קצר אין זמן לתקן - הוא עלול לאבד חלק ניכר מהשקעתו.

 

אבל מסתבר שדווקא אצלנו זה לא ממש עובד. מדד ת"א 35 - המדד המוביל בבורסה הכולל את 35 המניות הגדולות בתל אביב, היה אמור לספק תשואה על פני זמן, אלא שבמבחן ארוך הטווח המדד דווקא מאכזב. התשואה בשנים האחרונות אפסית, אפילו שלילית, ובמבחן של 10 שנים התשואה השנתית הממוצעת היא 2.15% בלבד (תשואה מצטברת של 23.7% ב-10 שנים). זה מעט במיוחד בהינתן הסיכון. הרי, המניות מספקות תשואה עודפת על פני מכשירים חסרי סיכון בגלל שהמשקיעים לוקחים סיכון ומצפים להיות מתוגמלים עבורו - סיכון הולך יחד עם סיכוי.

ביחס לאפיקים הסולידיים ביותר - אג"ח, פיקדונות, אז הרי שהיום התשואות במכשירים האלו קורבה לאפס, אבל משקיעים שהיו רוכשים אגרות חוב ופיקדונות לפני 10 שנים היו מרוויחים בממוצע יותר מהמניות. כמה יותר? אם הייתם משקיעים באג"ח הייתם מרוויחים על פני 10 שנים - 33.8%, משמע 10% יותר מהמניות. מדובר בתשואה של 3% בשנה.

אז איך זה שמדד ת"א 35 כל כך חלש? נתחיל בכך שלמרות שבתקופה הזו מדד המניות אכזב, זה עדיין לא סותר את הכלל. פשוט יש יוצאים מהכלל, ויש שלוש סיבות מיוחדות לתשואה המאכזבת.


    •  מניות הגנריקה: טבע, מיילן ופריגו - אכזבת העשור
    • מניות הנדל"ן - סבלו בשנת 2020 מנפילות שערים חדות
    •  מניות הפיננסים - בבנקים וחברות הביטוח המשבר הכלכלי שנוצר בעקבות הקורונה פגע בהן מאוד

אז נכון - מניות אמורות לספק תשואה עודפת על פני אג"ח, אבל יש יוצאת מהכלל - הבורסה המקומית שלנו. השאלה מה יהיה בהמשך?  במה אני חושב שכדאי להשקיע כיום ואיך?

משבר הקורונה חתך את מחירי מניות הבנקים בכ-30% מאז סוף ינואר, למרות תיקון של כ-13% מהתחתית של חודש מרץ. למרות שהירידות עשויות להימשך בזמן הקרוב, אני מאמין כי רמת המחירים הנוכחית מהווה הזדמנות קניה למי שמסוגל להתמודד עם המשך הירידות. לדברי ליאור שילה, אנליסט הבנקים של אי.בי.אי. בית השקעות, "שנת 2020 צפויה להיות חלשה מבחינת הבנקים, אך בשנת 2021 התשואה להון הענפית צפויה לעלות לרמה של 8.5%-9%"; בבית ההשקעות מעניקים לבנקים אפסייד של עד 26%.

לאחר רבעון של תוצאות חלשות יחסית ובהתייחס לחשש מתוצאות חלשות של המערכת הבנקאית גם ברבעונים הבאים, מציין שילה כי במהלך הרבעון הראשון הבנקים בנו רזרבות על ידי הפרשות להפסדי אשראי קבוצתיות אשר לוקחות בחשבון תרחישים כמו שיעורי אבטלה גבוהים ותוצר שלילי.

לאחר הצניחה במניות הבנקים, מרבית המניות נסחרות עמוק מתחת להון העצמי שלהן, כאשר על בסיס התשואה להון שהציגו הבנקים ברבעון הראשון של 2020, ולמרות שהרבעון הראשון כלל הפרשות גדולות כאמור, רכישת מניות הבנקים ברמה הנוכחית משקפת תשואה ממוצעת להון הסחיר של כ-5.4%. בחינת התשואה להון של הבנקים בחמש השנים האחרונות, המייצגת רווחיות נורמטיבית של הבנקים בתקופה של לפני המשבר, מצביעה על תשואה להון הסחיר של 10%-14%.

ובכל זאת, האם זה אומר שמניות הבנקים לא ימשיכו לרדת? לא בהכרח. לכן עצתי  - קנו בחמש מנות של -20% את מדד הבנקים בין אם ירד או יעלה.

דוגמא (מדד הבנקים ההתחלתי בדוגמה הינו 17 ש"ח):

10 מניות במחיר של 17 ש"ח

12 מניות במחיר של 16 ש"ח

14 מניות במחיר של 15 ש"ח

17 מניות במחיר של 14 ש"ח

20 מניות במחיר של 13 ש"ח

אבל מה אם המדד יעלה?

זו תקופה נדירה שבה אני חושב שאתה יכול וצריך לקנות מדד  בנקים גם אם הוא יעלה. זו השקעה ארוכת טווח.

במקרה הזה הייתי קונה במנות הרבה יותר קטנות בדרך למעלה.

דוגמא:

10 מניות במחיר של 16 ש"ח

9 מניות במחיר של 17 ש"ח

8 מניות במחיר של 18 ש"ח

7 מניות במחיר של 19 ש"ח

6 מניות במחיר של 20 ש"ח

5 מניות במחיר של 25 ש"ח

5 מניות במחיר של 30 ש"ח

4 מניות במחיר של 35 ש"ח

ישראל הרצל הרצל 73, כ"ס   טלפון: 050-9258355  ------------herzli99@gmail.com----------------------------------- 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב