רשלנות רפואית - מהי ?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

רשלנות רפואית - מהי ? 

מאת    [ 18/04/2019 ]
מילים במאמר: 401   [ נצפה 983 פעמים ]

 
 

"רשלנות רפואית" אינה מצב אחד הניתן להגדרה מדוייקת. למעשה אפילו החוק בישראל (פקדות הנזיקין הארכאית משנת 1968) אינו מגדיר במדויק מהי רשלנות רפואית- פקודת הנזיקין מעגנת בתוכה ביטויים כלליים של "סבירות" - מונחי "שסתום" בעגה המשפטית - המגדירים התנהלות רשלנית (גם של רופאים אבל לא רק)- וזו לשון הפקודה בסעיף הרבלנטי:

"עשה אדם מעשה שאדם סביר ונבון לא היה עושה באותן נסיבות, או לא עשה מעשה שאדם סביר ונבון היה עושה באותן נסיבות, או שבמשלח יד פלוני לא השתמש במיומנות, או לא נקט מידת זהירות, שאדם סביר ונבון וכשיר לפעול באותו משלח יד היה משתמש או נוקט באותן נסיבות – הרי זו התרשלות; ואם התרשל כאמור ביחס לאדם אחר, שלגביו יש לו באותן נסיבות חובה שלא לנהוג כפי שנהג, הרי זו רשלנות, והגורם ברשלנותו נזק לזולתו עושה עוולה".

הנה כי כן, כאמור לעיל, גם לשון החוק אינה נותנת מענה ברור לשאלה מהי רשלנות רפואית [ר' ההדגשה ביחס לרכיב הרשלנות המקצועית]. אך על מנת לסייע לקורא אוכל לומר בקצרה כי התנהלות רפואית (של רופא, אחות לבורנט, טכנאי ולמעשה כל איש צוות רפואי) שחורגת ממידת הסבירות ומהרמה המקובלת (הפרקטיקה המקובלת) עלולה להיחשב לרשלנות רפואית. 

הדרך להוכיח רשלנות רפואית היא באמצעות חוות דעת רפואית של מומחה רפואי מהתחום הרלבנטי. המומחה- שאת העבודה מולו עושה עורך הדין המייצג במקרה-  יציג בחוות הדעת את הכשלים בטיפול שניתן תוך הצגת המקובל במצבים דומים. מעבר לכך יש לקשור את האירוע הרשלני לנזקיו של המטופל- זוהי דרישת הקשר הסיבתי- למעשה הכוונה לקיומם של גורם ומסובב. 

קצרה היריעה במאמר זה לעמוד על הדקויות וללמד הקורא כיצד לזהות אירוע של רשלנות רפואית. מדובר בסוגיה מורכבת ורחבה מאוד. ואולם על מנת לסייע אציג להלן אירועים - מעין "דגלים אדומים", אשר באם התקיימו מומלץ לפנות לעורך דין לרשלנות רפואית על מנת שיבחן המקרה לגופו:


    • נזקים למטופל סביב ניתוח (כגון פגיעה באיברים פנימיים, אירוע פטירה סביב הניתוח, כישלון הניתוח וכו').
    • לידת ילד עם מומים מולדים / סנדרום גנטי.
    • נזקים ליילוד או ליולדת סביב הלידה.
    • גילוי מחלה ממארת בשלב מתקדם.
    • התעלמות הגורם הרפואי מתלונות מקדימות של המטופל כגון כאבים בחזה לפני התקף לב או סחרחורות למשל לפני אירוע מוחי.

*מדובר ברשימה חלקית בלבד. 

חשוב לציין כי לא כל מקרה למשל של נזקים סביב ניתוח או לידה מהווים כשלעצמם רשלנות רפואית, כמו שלא כל לידת ילד עם מום מהווה רשלנות רפואית. יחד עם זאת- כשמתעורר חשד- למשל אם מתקיים אחד מהמצבים שתוארו לעיל-  מומלץ לפנות לעורך דין הבקי בדיני הרשלנות רפואית על מנת שיבחן המקרה לגופו.

להרחבה בנושא רשלנות רפואית לחצ/י כאן.

עורך דין גיא נסים ג. נסים - א. דר | עורכי דין רשלנות רפואית

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב