פטור לפיצוי פרישה מעל ל-100 אחוז מהשכר
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פטור לפיצוי פרישה מעל ל-100 אחוז מהשכר 

מאת    [ 14/04/2008 ]
מילים במאמר: 398   [ נצפה 2274 פעמים ]

 
 
רשויות המס נוהגות לאשר, בעת פרישת עובד מעבודתו, מתן פיצויי פרישה הפטורים ממס עד שיעור %150 (משכורת וחצי לשנת עבודה).

את הנתון הזה הבאנו לבירור עניינה של עובדת שלנו: ששיעור משרת עבודתה אצלנו היה שלושה רבעים, שמשכורתה הייתה 3,000 ש"ח (ברוטו), ושפרשה עתה מעבודתה.

אנו מעוניינים להעניק לעובדת זו פיצויי פרישה מוגדלים, אך פטורים ממס.

השאלות הן:

1. האם התוספת לפיצויי הפרישה: מן שיעור %100 ועד שיעור %150 הפטורים ממס מחייבת קבלת אישור מיוחד מפקיד השומה; או, אנו - כמעביד - רשאים להעניק את הפטור ממס על הפיצויים המוגדלים (עד שיעור %150) על דעת עצמנו ?

2. האם תשלום פיצויי הפרישה מעל שיעור %100 ידו?ו?ח בטופסי 161 עם פיצויי הפרישה הרגילים (עד שיעור %100) ?


יניב גבריאל משיב:

ככלל, סעיף 9(7א) ל"פקודת מס הכנסה (נוסח חדש) התשכ"א-1961" [להלן - "הפקודה"] מעניק פטור ממס לפיצויי פרישה שחישוב סכומם הוא: "משכורת" (ברוטו) של חודש אחד לכל שנת עבודה, לפי המשכורת האחרונה, אך לא מעל ל"תקרה" (בשנת המס 2001 התקרה היא: 9,320 ש"ח).

אם סכום פיצויי הפרישה גבוה מתוצאת הכפלת המשכורת האחרונה (ברוטו) במספר שנות העבודה, אך עדיין הוא נמוך מה"תקרה" דלעיל - רשאי נציב מס הכנסה לפטור את העודף כולו או את מקצתו, עד לגובה ה"תקרה" דלעיל, לכל שנת עבודה. שיקול הדעת של נציב מס הכנסה יתבסס, בין השאר, על אלה: תקופת השירות, תנאי העבודה, סך המשכורת ונסיבות הפרישה(*).

סעיף 9(7א)(ג) לפקודה נועד למנוע הגדלה מלאכותית של המשכורת האחרונה, שמטרתה להגדיל את סכום פיצויי הפרישה הפטורים ממס, והוא מסמיך את נציב מס הכנסה להתעלם מהגדלה מלאכותית זו.

אם הועסק העובד, במהלך כל שנות עבודתו אצל מעבידו, גם במשרה חלקית וגם במשרה מלאה - יינתנו לו פיצויי הפרישה על פי בסיסי חישוב אלה:

- בעבור השנים, שבהן עבד במשרה חלקית - פיצוי פרישה יחסיים לשיעור משרתו בשנים אלה.

- בעבור השנים, שבהן עבד במשרה חלקית - פיצוי פרישה יחסיים לשיעור משרתו בשנים אלה.

- בעבור השנים, שבהן עבד במשרה מלאה - פיצויי פרישה על פי המשכורת האחרונה שלו.

-------------------------------

לאור האמור לעיל - להלן תשובותיי על השאלות שבפניית השואלים:

- על שאלה 1:

אסור למעביד להעניק לעובדו, ללא אישורו של נציב מס הכנסה, פטור מוגדל ממס לפיצויי
הפרישה, שהוא נותן לו [לעובדו], עם פרישתו מעבודתו אצלו.

- על שאלה 2:

בטופס 0161 ידו?ו?חו כל פיצויי הפרישה, ששולמו לעובד (לרבות החלק המוגדל ששולם
לעובד).

(*) הפניות המשיב:
(א) פסק דין עמ"ה 956/96, ולמן נגד פקיד שומה [פד"א ג' 195]; (ב) פסק דין עמ"ה 10/77, חסון נגד פקיד שומה [פד"א ט' 209].
יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב