העברות מלאי עסק?י ע''י חברה בקשיים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

העברות מלאי עסק?י ע''י חברה בקשיים 

מאת    [ 13/04/2008 ]
מילים במאמר: 423   [ נצפה 1640 פעמים ]

 
 
סוגיה א':

הנתון:

סעיף 85 ל"פקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961" [להלן - "הפקודה"] קובע, בין השאר, קביעה זו:

"..., יראו מלאי עסקי שהיה שייך לאותו עסק במקרים האמורים להלן כנמכר בסכום השווי:

(1) מלאי עסקי השייך לעסק בעת שהופסק או שהועבר;

(2) מלאי עסקי שהוצא או שהועבר מהעסק שלא כתמורה...".

הגדרת "סכום שווי", לפי הסעיף דלעיל, היא:

"הסכום שאפשר היה לקבל תמורת המלאי העסקי ממוכר מרצון לקונה מרצון שהוא נקי מכל שעבוד הבא להבטיח חוב, משכנתא, או זכות אחרת הבאה להבטיח תשלום...;"

השאלה:

האם אפשר להעביר מלאי מעסק פרטי לחברה בפטור ממס הכנסה ?

סוגיה ב':

הנתון:

על חשבונית המס של ספקים נרשם נכס בבעלות החברה עד לפירעון החוב.

השאלה:

מה הוא שווי המלאי בהעברת מלאי מעסק עצמאי אל חברה, כאשר אותו האדם הוא המנהל, הן של העסק והן של החברה, בייחוד כאשר כנגד המלאי הזה עומדות התחייבויות גם לספקים וגם לבנק ?

סוגיה ג':

השאלה:

האם אפשר להעביר כמובא כאן: מהצד האחד - את המלאי אל החברה; ומהצד האחר - את ההתחייבויות ?

סוגיה ד':

הנתון:

על פי חוק החברות(*) החדש: יכול בעל מניות יחיד להקים "חברה בע"מ". ועוד על פי חוק החברות(*) החדש: אם נקלעת החברה למצב חירום, ואם היא חידלת פירעון - יש אפשרות להרמת מסך ולגבות את הדרוש מבעלי המניות. מכך יוצא, כאילו, שזו העברה מן האדם המסוים אל אותו האדם.

השאלה:

האם העברה מפרטי אל חברה, אשר התאגדה לפי חוק החברות החדש(*), נחשבת להעברה אל אחר ?


יניב גבריאל משיב:

תשובתי על פניית השואל מובאת, להלן, בכפיפות לעובדות הכלולות בפנייתו.

--------------------------------------------

לסוגיה א'

מהיבטי מס הכנסה

"מלאי עסקי"(1), הנותר לאחר שמועברת הפעילות העסקית - רואים אותו כנמכר ב"סכום השווי" שלו(2), בעת שהועברה הפעילות העסקית.

כלומר: המלאי יחויב במס, אפילו הוא הועבר אל חברה שבשליטת בעל העסק.

מהיבטי מס ערך מוסף

"נכס", הנותר לאחר שמועברת הפעילות העסקית - רואים אותו כנמכר, במחיר השוק שלו, בתום שנתיים מהיום שבו הועברה הפעילות העסקית(3).

לסוגיה ב' ולסוגיה ג'

על פי רוב: "העברה" כאמור - פירושה העברת "ההון נטו" (הרכוש פחות ההתחייבויות), אשר בעסק, בתמורה לקבלת "הון מניות" בחברה.

כפועל יוצא מכך, ואם הסחורה ("חשבונית המס של הספקים") נכללה בספירת המלאי - יש לראות את הסחורה כנמכרת ב"סכום השווי" שלה(2), בעת שהועברה הפעילות העסקית.

לסוגיה ד'

משום שאפשר לייסד חברה פרטית, כאשר בה מצוי אך בעל מניות אחד, הרי אין עוד עילה "להרים את המסך" כאשר לחברה מספר חברים מופחת(4).

הפניות המשיב:

(1) סעיף 85(ג) לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 [להלן - "הפקודה"].

(2) סעיף 85(א)(1) לפקודה.

(3) סעיף 137א', סעיף 10, וסעיף 1 ל"חוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975".

(4) סעיף 3 ל"חוק החברות, התשנ"ט-1999" (ראה להלן - הפניית המערכת).
יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב